Ankara Şırnak Uçak Bileti

Uçak Biletin

Burada

Hepsifly Turizm Seyahat Acentası Belge No: 13238

flight-0
flight-1
flight-2
flight-3

Hepsifly Turizm Seyahat Acentası Belge No: 13238

Ankara Şırnak uçak biletleri

22 Eyl 2023

23 Eyl 2023

24 Eyl 2023

25 Eyl 2023

26 Eyl 2023

Ankara Şırnak Uçak Bileti

Şırnak Hakkında

Şırnak tarihi açısından bakıldığında oldukça eski bir geçmişe sahiptir. Birçok tarihi olayların yaşandığı Şırnak’a ait birçok rivayet vardır. 17. yüzyılda Evliya Çelebi tarafından yazılan Seyahatname adlı eserde Şırnak tarihi, Nuh Tufanı öncesine kadar dayanmaktadır. Ayrıca bu rivayetlere göre tufandan sonra Hz. Nuh'un oğullarıyla birlikte inşa ettiği Cizre’den bahsetmektedir. Şırnak aynı zamanda günümüzde birçok farklı kültürel aktiviteye ve doğa sporlarına da ev sahipliği yapma potansiyeline sahip bir şehirdir.

Şırnak ekonomisi genellikle hayvancılık ve tarım üzerine kurulu olsa da turizm yönünden de ilgi gören bir şehirdir. Bunun dışında Şırnak yöresine ait olan ve kadınlar tarafından dokunan çok özel motifleri bulunan Jirki kilimleri oldukça meşhurdur. 

Şırnak'ta Gezilmesi Gereken Yerler

Şırnak'ta gezilmesi gereken yerler oldukça geniş bir yelpazede ele alınmalıdır. Çünkü Şırnak'ta gezebileceğiniz birçok farklı kategoride yer bulunmaktadır. Bu yüzden Şırnak'ta seyahat planlarınızı hazırlarken birkaç günü gezmek için ayırmanız gerekir. Hz. Nuh Türbesi ve Kasrık Boğazı en çok gezilen ve en popüler olan yerlerdir. Şırnak'ta gezebileceğiniz çok sayıda cami bulunmaktadır. Bunların en önemlileri;

 • Cizre Ulucamii
 • Nuh Peygamber Camii
 • Mecdiyye Camii (Ş. Seyda Camii)
 • Süleymaniye Camii
 • Sefine Camii
 • Mushafireş Camii
 • Mir Abdal Camii
 • Ş. Said Merhum Camii
 • Meydan Camii
 • Şırnak Ulucamii
 • Nuh Camii
 • Cudi Camii

Bunların dışında Şırnak'ta gezilmesi gereken Kırmızı Medrese, Şazeh Medresesi, Cizre Kalesi ve Çağlayan Kalesi, Abdaliye Medresesi gibi tarihi yerler de vardır. Bunun dışında Şırnak sınırları içerisinde gezilmesi gereken ören yerleri de bulunmaktadır.

 • Finik Ören Yeri
 • Şah Ören Yeri
 • Babil Ören Yeri
 • Kasrik Ören Yeri

Yerli ve yabancı turistlerin Şırnak'ta ilgi gösterdiği çok eski tarihlerde inşa edilmiş kiliselerde mevcuttur. Bunlar;

 • Meryem Ana Kilisesi
 • Çağlayan Kilisesi
 • Dera Kilisesi
 • Maraday Kilisesi

Şırnak Tarih

Şırnak tarihi gerçekten oldukça eskiye dayanır. Yaklaşık 20 bin yıllık bir geçmişi bulunan Nuh Tufan’ı Şırnak'taki Cudi Dağı’nda sona ermiştir. Bu yüzden buranın bütün insanlar için ikinci bir hayat beşiği olduğu kabul edilmektedir. Ayrıca Hazreti Nuh peygamberin Türbesi Cizre'de yer almaktadır. Cizre surları incelendiğinde gemi şeklinde olması bu durumu daha çarpıcı hale getirmektedir. Tufan olayının akabinde Hazreti Nuh ve oğulları tarafından tekrar inşa edilen Şırnak yazlık ve yaylak bir yer olarak inşa edilmiştir. Bazı tarihçilere ve kaynaklara göre Şırnak isminin “ŞEHRİ NUH” Yani Nuh Şehri’nden geldiği söylenir. 

Şırnak Kültürel Etkinlikler

Şırnak kültürel etkinlikler açısından farklı etkinlikleri gerçekleştirme imkanına sahiptir. Birbirinden farklı ve güzel çok sayıda kültürel aktiviteyi Şırnak'ta bulabilirsiniz. Dağ ve doğa yürüyüşü yapmak istediğinizde doğa sporları için uygun şehirlerden biri Şırnak olarak ön plana çıkmaktadır. Cudi Dağı, Şahköy Çağlayanı, Herekol Dağı gibi alanlarda doğa yürüyüşünü en iyi şekilde yapabilirsiniz. Şırnak, Kızılsu, Dicle ve Habur nehirlerinde rafting ve kano yapmak için uygun parkurlar yer almaktadır.

Şırnak’ta Konaklama

Şırnak’ta uygun fiyatlar ile konaklama yapabileceğiniz çok sayıda otel bulunmaktadır. Birbirinden farklı medeniyetlere ev sahipliği yapan Şırnak ilini ziyaret etmek istediğinizde en uygun zaman bahar mevsimi olmalıdır. 

Çünkü iklim şartları gereği Şırnak yaz aylarında oldukça sıcak olurken, kış aylarında hayli soğuk olmaktadır. Bu yüzden mevcut şartları göz önünde bulundurarak Şırnak seyahatinizi planlamalısınız. Böylece daha uygun mevsim koşullarında ve uygun fiyat seçenekleri ile konaklama yapma imkanı sağlayabilirsiniz.

Şırnak Lezzetler

Şırnak lezzetleri yiyenlerin damağını çatlatacak kadar lezzetli yemeklere ev sahipliği yapar. Bu yemekler arasında akla ilk olarak perde pilav gelmektedir. Hekeheşandi ise bu yöreye ait bir yemek olmakla birlikte, yağsız yapılan pilavın içine kıyma katılıp yoğurulduktan sonra yumurta gibi şekil verilip yumurtaya bulanır ve yağda kızartılarak servis yapılır.

Bir diğer Şırnak lezzeti olan Kipe, iyice temizlenen koyun bağırsağının bezlerini kopararak içine kıyma ve pirinç koyduktan sonra kaynatarak yapılan bir yemektir. Bu lezzetlerin dışında Şırnak mutfağına özgü Kutlık, Meyre (Mehir), Serbıdev, Şımşıpe, Suryaz ve Bırınzer gibi özel lezzetler de bulunmaktadır. Bu sayede Şırnak mutfağı her zaman kendisini ziyaret eden kişileri memnun etmeyi başarmıştır. Bu nedenle Şırnak ziyaretleriniz sırasında mutlaka bu lezzetlerden birkaçını denemeniz tavsiye edilmektedir.

Şırnak İklim

Güneydoğu Anadolu bölgesinde bulunan Şırnak genelinde karasal tipte iklim görülmektedir. Gündüz yaz ayarında oldukça sıcak olan şehrin hava sıcaklığı akşam saatlerinde yaklaşık 10 derece düşmektedir. Bu da Şırnak gibi yazları yoğun sıcak geçen şehirde gecelerin rahat geçmesine neden olmaktadır. Şehir genelinde etkili olan karasal iklim nedeniyle Şırnak’ın orta bölgelerinde kış aylarındaki yağış miktarı da artmaktadır. Şehrin güneybatı ve güney tarafında ise karasal iklim daha yumuşak bir şekilde görülmektedir. Yüksek dağlara sahip olan bu şehirde kış mevsimi oldukça çetin ve yoğun miktarda kar yağışı ile geçmektedir. Kış aylarında -20 civarına düşen sıcaklık, yaz ayları geldiğinde ise 50 dereceye kadar ulaşmaktadır. Hem yaz aylarında hem de kış aylarında Şırnak iklimi oldukça çetin ve zorlu hava koşullarına neden olmaktadır.

Şırnak Ulaşım

Şırnak’ta ulaşım, genel itibariyle şehir içindeki toplu taşıma imkanları ile daha kolay bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Şehrin farklı bölgelerine sefer düzenleyen belediye otobüsleri ve dolmuşlar ile şehir içinde kolay bir şekilde ulaşım sağlanmaktadır.

Şırnak Taksi

Şırnak Havalimanı'ndan taksi kullanarak şehir merkezine ve diğer bölgelere en hızlı seçeneği tercih etmiş olursunuz. Şehir genelinde genellikle trafik yoğunluğu çok daha azdır. Bu yüzden taksilerle ulaşım gitmek istediğiniz yere kısa bir sürede ulaşma imkanını verecektir.

Şırnak Araç Kiralama

Şırnak araç kiralama acentaları size taksi dışında da konforlu bir ulaşım imkânı sağlamaktadır. Şırnak sınırları içerisinde havalimanında ve şehir merkezinde birçok farklı noktada hizmet veren araç kiralama şirketleri bulunmaktadır. Birçok farklı seçenek içerisinden sizin için en uygun olan aracı seçerek havalimanı ve diğer bölgelere ulaşım sağlayabilirsiniz.

Şırnak Havaalanı Otobüsleri

Şırnak şehir merkezine ve havaalanına ulaşmayı sağlamak için karşılıklı olarak birçok noktadan kalkan otobüsler bulunmaktadır. Havalimanı otobüslerini kullanarak yaklaşık 40 dakika gibi bir sürede seyahatinizi tamamlayabilirsiniz.

Ankara Havalimanı Ulaşımı

Ankara'nın farklı noktalarında havaalanına ulaşım alternatifleri bulunmaktadır. Ankara Esenboğa Havalimanı ile şehir merkezi arasında 40 kilometre civarında bir mesafe bulunmaktadır. Atakule, Tunalı, Kızılay, Ulus ve Yıldız gibi çok farklı noktalardan havalimanına giden ulaşım araçları bulunmaktadır.

Ankara'dan Şırnak'a Uçuş Kaç Saattir?

Ankara'dan Şırnak'a uçuş kaç saat diye merak edilmektedir. Bu 2 nokta arasındaki uçuş uçak ile gerçekleştirildiğinde bir saat 40 dakika civarında sürmektedir. Ankara ve Şırnak arasındaki uçuş mesafesi toplamda 848 km. Ankara ve Şırnak arasında karşılıklı olarak düzenli uçak seferleri bulunmaktadır. Bu rotasyon için hizmet veren havayolu firmalarını inceleyerek bu uçuşlar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Ankara'dan Şırnak Kaç Km?

Ankara Şırnak arası karayolu kullanılarak yapılan seyahatlerde 1205 km olarak ölçülmektedir. Karayolu ile Ankara Şırnak arasında ortalama bir hız ile yaklaşık 12-13 saat ile civarında bir süre içinde yolculuğunuzu tamamlayabilirsiniz. 

Ankara'dan Şırnak'a En Uygun Uçak Bileti Ne Zaman Alınır?

Uçak biletleri konusunda yapılan araştırmalar sonucunda en uygun gün Pazartesi olarak karşımıza çıkmaktadır. 

img

Şırnak Hava Durumu

22 Eylül 2023

Sun

10 °C

10 °C

Uçuş süreleri

Şırnak

İstanbul

2 sa 5 dk

Şırnak

Ankara

1 sa 35 dk

Şırnak

İzmir

2 sa 50 dk

Şırnak

Antalya

2 sa 40 dk

Şırnak

Adana

2 sa 35 dk

Şırnak

Dalaman

2 sa 45 dk

Şırnak

Bodrum

2 sa 50 dk

Şırnak

Samsun

2 sa 35 dk

Şırnak

Denizli

3 sa 10 dk

Şırnak

Trabzon

2 sa 50 dk

Ankara Hava Durumu

22 Eylül 2023

Sun

16 °C

9 °C

Uçuş süreleri

Ankara

İstanbul

55 dk

Ankara

İzmir

1 sa 10 dk

1 sa 20 dk

Ankara

Lefkoşa

1 sa 15 dk

Ankara

Van

1 sa 30 dk

Ankara

Antalya

1 sa 5 dk

Ankara

Trabzon

1 sa 15 dk

Ankara

Gaziantep

1 sa 10 dk

Ankara

Erzurum

1 sa 20 dk

1 sa 20 dk

Ankara

Bakü

2 sa 20 dk

Ankara

Berlin

3 sa 15 dk

3 sa 40 dk

Ankara

Viyana

2 sa 40 dk

Ankara

Paris

3 sa 55 dk

Ankara

Londra

4 sa 50 dk

Ankara

Moskova

4 sa 30 dk

Ankara

Bişkek

4 sa 40 dk

Ankara

Almanya

4 sa 20 dk

Alternatif uçuşlar

Ankara çıkışlı yurt içi uçak biletleri

431,76TRY'den
başlayan fiyatlarla
442,04TRY'den
başlayan fiyatlarla
683,62TRY'den
başlayan fiyatlarla
973,22TRY'den
başlayan fiyatlarla
461,57TRY'den
başlayan fiyatlarla
461,57TRY'den
başlayan fiyatlarla
668,20TRY'den
başlayan fiyatlarla
616,80TRY'den
başlayan fiyatlarla
616,80TRY'den
başlayan fiyatlarla
568,48TRY'den
başlayan fiyatlarla

Ankara çıkışlı yurt dışı uçak biletleri

2.135,30TRY'den
başlayan fiyatlarla
1.676,71TRY'den
başlayan fiyatlarla
1.651,48TRY'den
başlayan fiyatlarla
1.560,10TRY'den
başlayan fiyatlarla
1.613,78TRY'den
başlayan fiyatlarla
2.056,37TRY'den
başlayan fiyatlarla
1.416,57TRY'den
başlayan fiyatlarla
3.192,60TRY'den
başlayan fiyatlarla
1.986,39TRY'den
başlayan fiyatlarla
2.868,73TRY'den
başlayan fiyatlarla

Şırnak varışlı yurt içi uçak biletleri

461,57TRY'den
başlayan fiyatlarla
837,82TRY'den
başlayan fiyatlarla
1.548,97TRY'den
başlayan fiyatlarla
1.584,95TRY'den
başlayan fiyatlarla
1.963,89TRY'den
başlayan fiyatlarla
1.761,98TRY'den
başlayan fiyatlarla
1.745,50TRY'den
başlayan fiyatlarla
1.652,74TRY'den
başlayan fiyatlarla
1.546,85TRY'den
başlayan fiyatlarla
2.013,66TRY'den
başlayan fiyatlarla

Merak Edilenler

01

Uçak bileti almak için neden Hepsiburada Seyahat'i tercih etmeliyim?

02

Nasıl uçak bileti satın alabilirim?

03

Uçuşumdaki bagaj hakkım ne kadardır?

04

Bagajımda bulunması yasak olan maddeler nelerdir?

05

Esnek bilet nedir?

06

Promosyonlu bilet nedir?

07

Çocuklar için bilet almalı mıyım?

08

PNR kodu nedir, ne işe yarar?

09

Havaalanında nasıl check-in yapabilirim?

10

Online check-in nedir? Nasıl yapabilirim?

11

Biletime nasıl ulaşırım?

12

Faturam ne zaman gelir?

13

Faturam gelmedi, ne yapmalıyım?

14

Satın aldığım uçak biletini iptal edebilir miyim?

15

Satın aldığım uçak biletini nasıl değiştirebilirim?

16

Biletimi başkasına devredebilir miyim? / Biletimde isim değişikliği yapabilir miyim?

17

Hangi ödeme seçenekleri ile bilet alabilirim?

18

Kredi kartı puanlarım ile ödeme yapabilir miyim?

19

Taksitle alışveriş yapabilir miyim?

20

Ödeme ekranında / ödeme aşamasında sorun yaşıyorum

21

Ek bagaj, yemek siparişi gibi ek hizmetleri nasıl satın alabilirim?

22

Uçuşlarım için vizeye ihtiyacım var mı?

23

Vizem olmadan vize isteyen bir ülkeye bilet alabilir miyim?

24

Kimlikle seyahat edebileceğim ülkeler var mı?

25

Resmi tatiller hangi günlere denk geliyor?

26

Hava yolu seyahatlerinde yolcu haklarım nelerdir?

Aklınıza takılan bir soru mu var?

Çağrı Merkezimizi ara

0850 252 40 01


Aklınıza takılan bir soru mu var?

Çağrı Merkezimizi ara

0850 252 40 01

Yurt İçi Uçuşlar

Yurt Dışı Uçuşlar


https://images.hepsiburada.net/hepsifly/fly/fly/d/e-7ddb1a28-71b5-454a-b52a-d186c649a671.webphttps://images.hepsiburada.net/hepsifly/fly/fly/d/e-e79a8fff-7c22-471f-9bd5-fea5cce1ed54.webphttps://images.hepsiburada.net/hepsifly/fly/fly/d/e-31325c2f-1e5d-4bec-a7ce-95107b344638.webphttps://images.hepsiburada.net/hepsifly/fly/fly/d/e-8ea4a557-abe1-4e65-bebe-18d4922147ed.webp
Hepsiburada
hepsijet.svg
hepsiburada_market.png
hepsipay.svg
hepsiglobal.svg
https://images.hepsiburada.net/hepsifly/fly/fly/d/e-153bb5fc-60ac-475b-b7ad-aef0c00150a3.webphttps://images.hepsiburada.net/hepsifly/fly/fly/d/e-a62bf53d-f5da-458e-91c4-a8cda9adbf0b.webphttps://images.hepsiburada.net/hepsifly/fly/fly/d/e-04b65d82-13cb-4c02-9a31-2445223430f9.webphttps://images.hepsiburada.net/hepsifly/fly/fly/d/e-1f357460-6694-4bc4-b23c-dc681de97979.webphttps://images.hepsiburada.net/hepsifly/fly/fly/d/e-8ebc3812-2d33-4e8b-85a7-48e6536f917b.webphttps://images.hepsiburada.net/hepsifly/fly/fly/d/e-04b24cb1-8308-4349-8c3f-adcc64dd2888.webphttps://images.hepsiburada.net/hepsifly/fly/fly/d/e-f8f54c6c-7d09-49d7-ae50-90f842daf455.webphttps://images.hepsiburada.net/hepsifly/fly/fly/d/e-4029e21c-6d00-4705-a73e-d476563fe7c7.webphttps://images.hepsiburada.net/hepsifly/fly/fly/d/e-6dfbc935-6a31-4b4a-9ff8-a49012d3c9a9.webphttps://images.hepsiburada.net/hepsifly/fly/fly/d/e-63bcf082-0a43-4b80-a0b3-981a4dbb0168.webphttps://images.hepsiburada.net/hepsifly/fly/fly/d/e-f53a635d-1fdf-429b-970c-683bd0a42e9e.webphttps://images.hepsiburada.net/hepsifly/fly/fly/d/e-b25b7950-d1dc-469f-9031-9905af2e79f5.webp

Her şey ayağına gelsin! © Copyright 1998 - 2023 D-MARKET Elektronik Hizmetler Tic. A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

etbis
iata

hepsiburadaseyahat.com üzerinden satın alınan uçak biletleri ile ilgili rezervasyon, biletleme, iptal ve değişiklik işlemleri Akdeniz Pe-Tur Turizm Seyahat Acentası ve Ticaret A.Ş. (IATA Kodu: 8822861) tarafından gerçekleştirilmektedir.

iata

hepsiburadaseyahat.com üzerinde yapılan uçak bileti işlemlerini gerçekleştiren D-Market Elektronik Hizmetler ve Ticaret A.Ş., Hepsifly seyahat acentası unvanı ve 13238 belge numarası ile TÜRSAB'a kayıtlı A Grubu Seyahat Acentası olup 1618 sayılı Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu'na tabi olarak hizmet sunmaktadır.

etbis