Hepsiburada Seyahat
Hepsiburada Seyahat

Uçuş Ara

1

Yolcu


Ekonomi

Hepsifly Turizm Seyahat Acentası Belge No: 13238

Uçak Bileti Anasayfa

Azerbaycan varışlı yurt içi uçak biletleri

Azerbaycan varışlı yurt dışı uçak biletleri

img

Batı Asya ile Doğu Avrupa'nın kesişim noktasına yer alan Azerbaycan bir Kafkasya ülkesidir. Azerbaycan, 1918 yılında bağımsızlığını ilan etmiştir. Sovyet Rusya’nın işgali nedeniyle 1920 ve 1991 yılları arasında Sovyet Rusya’ya bağlı kalmıştır. Sovyetler Birliği’nin 1991 yılında dağılması ile bağımsızlığını tekrardan kazanır ve her geçen gün gelişmeye ve değişmeye devam eder. Cumhuriyet Bayramı 28 Mayıs ve Ulusal Kurtuluş Günü 15 Haziran’dır. 59 eyalet ve 75 şehri bulunan ülkenin başkenti Bakü'dür. Gelişmişlik konusunda çok ileride olan 11 tane büyükşehir vardır. Ülkede ana dil olarak Azerbaycan Türkçesi ve Rusça konuşulmaktadır. Azerbaycan Türkçesi, ana dilimize olan benzerliği ile bilinir. Nüfusun neredeyse çeyreği Rusça konuşur ancak halkın neredeyse tamamı Azerbaycan Türkçesine hakimdir. Bu da ülkeyi ziyaret ettiğinizde iletişim yönünden hiçbir sorun yaşamayacağınız anlamına gelir.

Kültürel açıdan da büyük bir zenginliği bünyesinde barındıran ülke, size her yönden avantaj sunar. Başkent dışında 4 büyükşehir ve özel bir bölgesi bulunan ülke, Güney Kafkasya'daki en büyük yüzölçümüne sahiptir. Kuzeydoğusunda Ermenistan ve güneybatısında İran ile komşu olan özerk bölgenin adı Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti'dir. Azerbaycan, aynı zamanda sanat ve sanatçıya verdiği önemle de bilinir. Ülkenin eğitim sistemi de buna göre düzenlenmiştir. Çocuklar yetenekli oldukları veya ilgi duydukları sanat dallarına uygun şekilde okullara gönderilir.

Azerbaycan’da Gezilecek Yerler

Yer şekilleri ve konumlandığı coğrafyanın etkisi ile Azerbaycan’da birçok farklı iklim yaşanır. Ülkede çoğu zaman güneşli günler görebilirsiniz. Yaz aylarında güneşli ve sıcak günlerin keyfini çıkarabilirsiniz. Ülkenin orta ve doğusunda astropikal iklim, güneydoğusunda ise daha çok yağış görülür. Yüksek kesimlerde kışlar sert, uzun ve yağışlı geçer. Ülkeye hakim olan ılıman kara iklim nedeniyle ilkbahar ve sonbahar ayları konforlu bir seyahat için oldukça uygundur.

Bakü

Başkent Bakü, oldukça modern bir görünüme sahiptir. Modern ve şık tasarımlı binalar ve özellikle Alev Kuleleri dikkat çekiyor. Sanatsal mekanlar arasında ise Çağdaş Sanatlar Müzesi ziyaret edebileceğiniz bir nokta olarak karşınıza çıkıyor.

Icheri Sheher

Unesco Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bu bölge, Fortress veya Eski Şehir olarak da biliniyor. Koruma altına alınmış olan bölge, eski surlarla çevrili 12. yüzyıldan kalma Kız Kulesi ve 13. yüzyılda inşa edilmiş olan Shirvanshah Sarayı ile çevrelenir. Burada geleneksel Azerbaycan kıyafetlerini görebilir ve dilerseniz hediyelik eşya olarak da satın alabilirsiniz.

Absheron Milli Parkı

Milli park, vahşi yaşamı yakından gözlemleyebileceğiniz 783 hektarlık arazisi ile dikkat çekiyor. Porsuk, kuş, çakal, ceylan gibi hayvanları görebilme şansınız vardır. Özellikle eylül ayından sonra milli parkı ziyaret etmek için çok uygun bir zamandır.

Garasu Volkanı

Bu bölge çamur volkanları ile ünlüdür. İlk çamur volkanının günümüzden 25 milyon yıl önce patladığı biliniyor. Garasu’da tam 350 tane volkanik dağ bulunuyor. 1000 metrenin üzerine kadar çamur patlamaları görülebiliyor.

Naftalan

Bu bölge ham petrolü ile ünlüdür. Aynı zamanda sağlık turizmi de bölgeyi popüler kılan özellikler arasındadır. Buradaki tesise giden kişiler yağ banyosu yaparak hastalıklarına şifa ararlar. Yağ banyosu dışında Spa gibi yöntemleri tercih edebilirsiniz.

Gobustan

Bu bölgenin Birleşik Krallık’da bulunan Stonhende’ın, Azerbaycan’da olan versiyonu olduğunu söylemek mümkündür. Kaya ve mağaralara çizilmiş olan resimler, mezar taşları ve yerleşim yerinde bulunan kanıtlar tarih öncesine dair birçok önemli bilgi veriyor.

Hazar Denizi

Dünyanın en büyük gölleri arasında yer alan Hazar Denizi, 371 bin kilometrelik bir alan kaplar. Tekne gezisi, balık tutma, yüzme ve tüple dalma gibi birçok eğlenceli aktivite için de uygun bir yerdir.

Shirvan Milli Parkı

Hazar Denizi'ne yakın bir konumda bulunan milli park, 2003 yılında resmi koruma altına alınmıştır. Bakü şehrinin güneyinde tam tamına 54.000 hektarlık bir alana yayılıyor. Bu bölgede en ünlüsü Bandovan Dağı olan çamur volkanları da bulunur. Yarı çöl manzaralarına şahit olacağınız milli parkta kirpi, ceylan, flamingo ve kuğu gibi canlıları da yakından görme şansınız vardır.

Nabran

Bakü'den yaklaşık 3 saat uzaklıkta bulunan bölge için bir tatil köyü demek yanlış bir ifade olmaz. Yaz aylarında bol bol güneş alan bu köy Hazar Denizi'ne de yakındır. Su parkları ve yüzme havuzları ile tatil yapmak için oldukça ideal bir yer. Ayrıca bar, restoran ve gece kulüpleri ile gece hayatını yaşamak da mümkün.

Sheki

Bölge birçok özelliğiyle dikkat çekiyor. 2500 yıl öncesine dayandığı söylenen tarihi, en eski yerleşim yerlerinden olması, 18. yüzyıldan kalma mimari yapıları, Shei Kans Sarayı ile kale, cami ve hamamlar birçok kişinin ilgisini çekiyor. Bakü'nün batısında yer alan bu bölge, İpek yolu üzerinde bulunduğu için ipek ve tekstili ile de meşhur. Süslü nakışlar ve el sanatları ile tekstil geleneği bugün de devam ettiriliyor.

Yanardağ

Alev çıkaran dağ da mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır. Kalıcı gibi görünen alevler özellikle akşam vakitlerinde çok hoş bir seyir zevki sunar. Ayrıca lav ve çamur birikiminin bu dağda bulunmuyor olması da ayırt edici bir özellik olarak karşınıza çıkar. Alevlerin Zerdüştlük ibadetlerine esin kaynağı olduğunun düşünülmesi nedeniyle dini öneme de sahip olduğu bilinir.

Bakü Sahili

Klasik bir sahil gezisi ilginizi çekiyorsa özellikle akşamları burayı ziyaret etmelisiniz. Işıl ışıl ortamı ve canlı müzik dinleme fırsatı ve pek çok farklı konseptte mekanı ile bölgede çok hoş vakit geçirebilirsiniz.

Ateşgah

Azerbaycan yağların ve doğal gazın yakılması nedeniyle “ateş ülkesi” olarak da bilinir. 17. yüzyıldan kalma olduğu söylenen ve altıgen şeklindeki tapınak, Bakü dışında Surakhani banliyösünde bulunuyor. Ateşgah, Zerdüştlerin kutsal saydığı ve kutsal bir varlığın ispatı olarak gördüğü ateş için yaptıkları tapınaklardan biri olarak bilinir. Tapınağın inşa edilmesine neden olan ateş, doğal gazların bitmesi nedeniyle bir süre sonra söner. Ateş şu an Bakü’den çekilen gaz boru hattı ile yapay şekilde çıkarılıyor.

Yanar Bulag

Astra ve Lankaran kasabaları arasındaki yolda bulunan Yanar Bulag, yanan su görmek isteyenlerin ziyaret etmesi gereken bir yer. Suyun bir borudan pompalanması ve doğal metan gazının alevli su ile tepkimeye girmesiyle bu görüntü ortaya çıkıyor. Yerli halkın inancı suyun iyileştirici özelliklere sahip olduğu yönündedir. Bazı hastalıkları tedavi etmek amacıyla buradaki suyun içildiği biliniyor.

Astara

Orman ve dağlarla çevrili olan Astara, İran sınırının hemen karşısında yer alıyor. Bu güzel bölge kendine has restoran, kafe ve müzelere de ev sahipliği yapıyor. Civarda bulunan arkeolojik kalıntılar müzede toplanmıştır. Yaşının 2000 üzerinde olduğu iddia edilen hayvan heykelleri, insan figürleri, madalyonlar ve taş işçiliği ile yapılan kalıntıları müzede görebilirsiniz. Şehir sınırları içerisinde kule, türbe, hamam, dağ köyü ve eski cami gibi yerleri de ziyaret edebilirsiniz.

Azerbaycan Yemekleri

Şah Pilavı

Azerbaycan ile özdeşleşen yemeklerden biri olan Şah pilavı; kayısı kurusu, kuzu eti, erik kurusu, kuru üzüm ve kestane ile yapılır. Yapılışı zor olan bu yemeğin, hem muhteşem bir görüntüsü hem de muhteşem bir lezzetli vardır.

Piti

Seki şehrine has bir lezzet olan Piti, kesinlikle tadılması gereken bir yemektir. İçerisinde patates, erik kurusu, domates, kuzu eti nohut ve baharatlar olan bu lezzet güveç içerisinde 7-8 saat piştikten sonra yenmeye hazır hale geliyor.

Dolma

Türk mutfağındaki dolmadan tek farkı şekli ve boyutudur. Yoğurt ile yendiğinde ayrı bir lezzeti olur.

Düşbere

Mantı ile oldukça benzer bir yemektir. Çok küçük yufkaların içerisine dana veya kuzu eti konulur. Sarımsak ve sirke karışımı bir sos ile yenmeye hazır hale gelir. Mantı sevenlerin çok büyük bir ihtimalle beğeneceği bir yemektir.

Şekerbura ve Paxlava

Özellikle Nevruz bayramında her evde bulunan, öğütülmüş fındık ve ceviz kullanılarak yapılan bu tatlıları mutlaka denemelisiniz.

Qoğal

Tatlı ve tuzlu olarak tüketilebilen ve Nevruz bayramında özel olarak yapılan bir hamur işidir.

Qutab

Qutab bir çeşit hamur işidir. Yeşillik, et, baklagiller hatta deve eti ile bile servis edilen farklı çeşitleri vardır.

Uçuş Bilgileri

Azerbaycan Bakü’ye İstanbul merkezli yapılan uçuşlar yaklaşık olarak 2-3 saat gibi bir süre alır. İki şehir arasında 1.760 km’lik bir mesafe bulunmaktadır. Türkiye’nin farklı şehirlerinden yapılan uçuşlarda, aktarmalı-aktarmasız olma durumuna göre bu süre değişebiliyor. Ayrıca Azerbaycan’ın hangi şehrine gittiğinize göre de uçuş saatiniz değişebilir. Tercih edebileceğiniz birden çok seçkin hava yolu firması da bulunmaktadır.

Azerbaycan’a Gitmek İçin Vize Almak Gerekiyor mu?

Yakın zamanda yapılan düzenlemelere göre, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları yeni çipli kimlik kartları ile 90 güne kadar Azerbaycan'da vizeye ihtiyaç duymadan turistik seyahat gerçekleştirebiliyor. Bu durum Türkiye vatandaşları için çok büyük bir kolaylık sağlıyor. Kısa veya uzun süreli seyahatlerde, vize başvurusu gibi süreçlerle uğraşmadan, sadece kimlik kartınızla seyahat etmek mümkün hale geliyor. Ancak Türkiye'den çıkış yaparken size verilen formu saklamanız gerekiyor. Bu formlar üzerinde giriş veya çıkış bilgileriniz yer alıyor. Ülkede bulunduğunuz süre boyunca bu belgeyi yanınızda taşımanız gerekiyor.

Havaalanından Şehir Merkezine Ulaşım

Haydar Aliyev Havalimanı, şehir merkezinden yaklaşık 20 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Trafik yoğunluğuna göre değişmekle birlikte havaalanından şehir merkezine ulaşım 25 dakika ve üzerinde bir zaman alıyor. Şehir merkezine ulaşmak için tercih edebileceğiniz en uygun fiyatlı yöntem otobüslerdir. Havalimanı Express otobüsleri günün 24 saati hizmet veriyor. Gündüz her yarım saatte bir hareket eden otobüsler gece olduğunda saat başı çalışıyor. Yolculuk aktarmalı ve ortalama 40 dakika sürüyor. Bakü Kart satın alabileceğiniz makinelerde Türkçe ve İngilizce dil desteği bulunmuyor, bu yüzden birinden yardım isteyebilir ve işleminizi kolayca halledebilirsiniz. Otobüslerin kapasitesi yaklaşık 48 kişidir ve bu sayı dolduğunda bir diğer seferi beklemeniz gerekir. Otobüs dışında taksi, Uber ve araç kiralama yolu ile de şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

Azerbaycan-Bakü'de Şehir İçi Ulaşım

Şehir içi ulaşımda tercih edebileceğiniz otobüs, metro, taksi ve minibüs seçenekleri bulunuyor. Ancak taksi kullanımı ile ilgili küçük bir hatırlatma yapmakta fayda var. Taksilerin çok büyük bir çoğunluğunda taksimetre bulunmadığı için binmeden önce pazarlık yapmanız sizin için faydalı olabilir. Aksi takdirde fazla bir ücret ödeyebilirsiniz. Yeni yeni trafiğe çıkan mor taksilerde taksimetre olma ihtimali vardır. Otobüs ve minibüsler için ise her sokakta bir durak bulabilirsiniz. Her iki ulaşım aracına da görevliye nakit ücret vererek binebilirsiniz. Şehirdeki en ucuz ulaşım aracı ise metrodur. "Metropoliten" olarak isimlendirilen biletlerle metroya binebilirsiniz. Kırmızı ve yeşil olarak iki ayrı metro hattı vardır. Gitmek istediğiniz güzergahın ismini duraklarda görebilirsiniz. Bakü şehrini yürüyerek de keyifli ve rahat bir şekilde gezebilirsiniz.

Araç Kiralama

Haydar Aliyev Havalimanı’nda veya henüz havalimanına varmadan önce rezervasyon yaparak araç kiralama hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. Daha önceden rezervasyon yaptırdığınızda havalimana varışta bir şoför tarafından karşılanabilir, bagajlarınızın araca taşınması ile rotanıza doğru keyifle ilerleyebilirsiniz. Lüks araçlar ile karşılama hizmeti sunan acentelerden transfer hizmeti almanız için gitmeden önce rezervasyon yaptırmanız gerekiyor. İletişim ve seyahat bilgilerinizi tercih ettiğiniz acenteye telefon veya e-mail yolu ile iletmelisiniz.

Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Herhangi bir ülkeye seyahat etmeden önce, gidilecek destinasyon hakkında genel bir bilgi sahibi olmanız size kolaylık sağlar. Ülkenin yerel saati (GMT+4) Türkiye’ye göre bir saat ileridedir. Ülkede ılıman karasal iklim görülür. Kış aylarında sert soğuklar, yaz aylarında ise bunaltıcı sıcaklar hakimdir. En ideal seyahat dönemleri olarak ilkbahar ve sonbahar önerilir. Para birimi Azerbaycan Manatı’dır.

Konaklama

Merkezi konumda ve başkent olması nedeniyle turistlerin gözde konaklama bölgesi Bakü’dür.

En çok tercih edilen bölgeler ise Bayrak Meydanı, Nizami Caddesi ve Eski Şehir’dir. Bu bölgelerde her bütçeye uygun pansiyon ve otel seçenekleri mevcuttur. Siz de bütçenize ve gezi rotanıza en uygun konumdaki otel veya pansiyonlardan birini seçerek konforlu bir şekilde konaklayabilirsiniz.

Azerbaycan’da Neler Yapabilirsiniz?

Şehrin başkenti Bakü, birçok eğlence ve sanatsal aktivitenin merkezi konumundadır. Azerbaycan Devlet Akademik Opera ve Bale Tiyatrosu, dünya çapında opera ve bale sahnelerine ev sahipliği yapmıştır. Ayrıca ülkedeki bilinen en eski sanat binasıdır. Hem tarihi hem de mimari yapısı ile büyüleyici bir atmosfere sahiptir. Ülke birçok müzik festivaline de ev sahipliği yapmaktadır. Aşağıda yer alan listede müzik festivallerini görebilirsiniz:

  • Üzeyir Hacıbeyov Festivali
  • Muğam Dünyası Uluslararası Müzik Festivali
  • Gebele Müzik Festivali
  • Mstislav Rastropoviç Festivali
  • İpek Yolu Uluslararası Müzik Festivali
Bu festivallere ek olarak narı ile meşhur olan Göyçay şehrinde düzenlenen Nar Festivali’ne de katılabilirsiniz. Ülke halkı festivallerinde tarihini yaşatma konusunda oldukça bilgilidir. Azerbaycan, doğal güzellikleri, tarihi ve sanatsal yapıları ile oldukça canlı ve neşe dolu bir atmosferi ile sizi içine çekebilir.
  • Milli parklarda birbirinden farklı canlıları yakından gözlemleyebilir ve doğanın tadını çıkarabilirsiniz. Koruma altına alınmış güzelliklere şahit olmanın keyfini de yaşayabilirsiniz.
  • Tarihi çok uzun yıllar öncesine dayanan mekanlarda geçmişe yolculuk yapabilirsiniz.
  • Ülkede birçok sanatsal aktiviteye katılabilir ve farklı müzeleri gezebilirsiniz.
## Azerbaycan’a Neden Gitmelisiniz?

Bu sorunun cevapları arasında ilk sırada ülkeye vizesiz şekilde gidebilmeniz yer alır. 90 gün, yani 3 ay gibi uzun bir süre boyunca ülkede vizeye ihtiyaç duymadan yaşayabilirsiniz. Sadece çipli kimlik kartınız ve gerekli giriş belgesi ile ülkeye seyahat edebilirsiniz. Gidiş amacınıza göre ülkede kısa veya uzun süre kalabilir, ülkenin birçok farklı bölgesini gezebilirsiniz. Tatil yapmak için de Azerbaycan oldukça uygun bir rotadır. Her zevke hitap eden, renkli ve canlı bir yaşam sizi bekler. Örneğin, su sporlarını sevenler için Hazar Denizi önerilebilir. Tarihi mekanları ve doğal güzellikleri bir arada görmek istiyorsanız Astara Sheki gibi şehirleri mutlaka listenize eklemelisiniz. Her iki bölgede doğal güzelliklerinin yanı sıra tarihi yapıları ile dikkat çeker.

Azerbaycan'a gitmenin sağladığı avantajlarından biri de iletişim konusunda yaşayacağınız kolaylıktır. Azerbaycan Türkçesi ana dilimizle çok benzer olduğundan dolayı halkla rahat bir şekilde iletişim kurabilirsiniz. Bu sayede gerek alışveriş, yemek siparişi, rezervasyon gibi işlerinizi hallederken gerek insanlarla sosyalleşirken bir sorun yaşamazsınız. İşlemlerinizi kolay bir şekilde halledebileceğiniz gibi tanıştığınız insanlarla keyifli sohbetler de yapabilirsiniz. Kardeş ülke olarak da bilinen Azerbaycan'da kendinizi ülkenizde gibi hissedebilirsiniz. İnsanların sıcak ve hoş sohbetleri ile daha keyifli bir şekilde gezinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Merak Edilenler

Şirket

Yurt İçi Uçuşlar


Aklınıza takılan bir soru mu var?

Çözüm Merkezimizi arayın

0850 252 40 01

Yurt İçi Uçuşlar

Yurt Dışı Uçuşlar


guvenli-alisveris.pngpci-dss.png3d_secure.svgssl.svg
jet.svgturuncu_hx.svgpay.svgglobal.svg
bonus-new.svgmaximum-new.svgworld-new.svgziraat-new.svgfinans-new.svgaxess-new.svgadvantage-new.svgparaf-new.svgvisa.svgmastercard.svgae.svgtroy.svg

Her şey ayağına gelsin! © Copyright 1998 - 2022 D-MARKET Elektronik Hizmetler Tic. A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

mobilemobilemobile
iata

hepsiburadaseyahat.com üzerinden satın alınan uçak biletleri ile ilgili rezervasyon, biletleme, iptal ve değişiklik işlemleri Akdeniz Pe-Tur Turizm Seyahat Acentası ve Ticaret A.Ş. (IATA Kodu: 8822861) tarafından gerçekleştirilmektedir.

iata

hepsiburadaseyahat.com üzerinde yapılan uçak bileti işlemlerini gerçekleştiren D-Market Elektronik Hizmetler ve Ticaret A.Ş., Hepsifly seyahat acentası unvanı ve 13238 belge numarası ile TÜRSAB'a kayıtlı A Grubu Seyahat Acentası olup 1618 sayılı Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu'na tabi olarak hizmet sunmaktadır.

etbis