Hepsiburada Seyahat
Hepsiburada Seyahat

Uçuş Ara

1

Yolcu


Ekonomi

Hepsifly Turizm Seyahat Acentası Belge No: 13238

Uçak Bileti Anasayfa

Bakü varışlı yurt içi uçak biletleri

Bakü varışlı yurt dışı uçak biletleri

img

Doğal ve tarihi güzellikleri ile ziyaretçileri kendine hayran bırakan kardeş ülkemiz Azerbaycan’ın başkenti Bakü, Hazar Denizi’nin kıyısında yer alıyor. Bu sayede yazın Hazar Denizi kıyısında yer alan Bakü plajları, keyifli bir yaz tatili için şahane bir adres haline geliyor. Kışın ise şehrin tarihi ve doğal dokusu ziyaret edilerek yapılan şahane kültür gezileri ile hem lezzetli yerel yiyecekler tatma hem de farklı kültürlerin dünyalarına adım atma şansı yakalanıyor. Türkiye’nin sınır komşusu olması dolayısı ile oldukça kısa bir sürede uçakla ulaşım sağlayabileceğiniz Bakü, bambaşka bir dünyanın kapılarını aralamak için misafirlerini ağırlamaya hazır. Bakü’nün Türkiye’ye oldukça yakın olması kadar ziyaret esnasında vize gerektirmemesi de şehri oldukça popüler hale getiriyor. Bu sayede şehri hem çok kolay bir şekilde ziyaret ediyor hem de kısa bir seyahat sonunda Bakü kültürü ile tanışmaya başlıyorsunuz. Siz de Bakü uçak bileti satın alarak kısa bir yolculuk sonrasında Bakü’nün güzellikleri, kültürü ve Hazar Denizi plajları ile tanışabilirsiniz.

Bakü Uçuş Bilgileri

Türkiye’nin üç büyük ili İstanbul, Ankara ve İzmir’den Bakü Haydar Aliyev Havalimanı’na direkt uçuş sağlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra Antalya, Trabzon ve Samsun gibi sıkça ziyaret edilen şehirlerden de Bakü’ye direkt olarak uçmak mümkün. Uçuş süresi yolculuğun başladığı şehre göre değişse de Bakü’ye ortalama olarak 2 ila 3 saat içerisinde ulaşılabiliyor. Haydar Aliyev Havalimanı’na indiğinizde ise şehir merkezine otobüs, taksi, metro ve özel servisler gibi yöntemler ile gidebiliyorsunuz.

Bakü’de Havalimanından Şehir Merkezine Ulaşım

Bakü’de Haydar Aliyev Havalimanı bulunuyor. Uluslararası nitelikte olan ve şehir merkezine 20 kilometre uzaklıkta bulunan havaalanından şehir merkezine ulaşmak ise oldukça kolay. İlk seçenek olarak Haydar Aliyev Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşmak için otobüsleri kullanabilirsiniz. Her yarım saatte bir ve 24 saat boyunca çalışan havalimanı ekspres otobüsleri trafik yoğunluğuna bağlı olarak sizi yalnızca 40 dakika ila 1 saat içerisinde şehir merkezine ulaştırabilir. Dilerseniz yolculuğun 20. dakikasında, metro durağında otobüsten inebilir ve yolculuğunuza metro aracılığı ile devam edebilirsiniz.Havalimanı ekspres otobüslerinin ücretleri ise ortalama 1,50 manat! Ancak bu otobüsleri kullanmak için öncesinde bir Bakü Kart edinmeniz gerekiyor. Bakü Kart, diğer ulaşım yöntemlerinden faydalanabilmeniz için de gerekli.

Havalimanından şehir merkezine ulaşmanın bir diğer yolu ise taksiler. Gelen yolcu terminalinin hemen çıkışında sizi bekleyen beyaz taksiler aracılığı ile şehir merkezine daha konforlu bir şekilde ulaşabilirsiniz. Ancak taksi kullanmadan önce taksi operatörlerinden fiyat almanız ve gideceğiniz mesafeye göre ödemenizi yapmanız gerekiyor. Çünkü Bakü taksilerinde taksimetre bulunmuyor. Havalimanından taksi ile şehir merkezine ulaşmak ise ortalama olarak 20 ila 25 manat arasında ücretlendiriliyor.

Şehir merkezine özel servisler aracılığı ile de ulaşım sağlayabilirsiniz. Ancak bunun için öncesinde havalimanından ulaşım sağlayan özel servislerden rezervasyon yaptırmış olmanız gerekiyor. Bu özel servisler sayesinde havalimanı çıkışında direkt olarak şoför tarafından karşılanabilir, eşyalarınızın taşınması konusunda yardım alabilir ve çok daha konforlu bir yolculuk yapabilirsiniz. Özel servislerin fiyatlandırması ise rezervasyon yaptırılan şirkete göre değişiklik gösterecektir.

Bakü’de Şehir İçi Ulaşım Nasıl Sağlanır?

Bakü, oldukça küçük bir şehir olduğu için birçok lokasyona yürüyerek ulaşmak mümkün. Ancak bunun dışında şehir merkezinde farklı lokasyonlara ulaşmanızı sağlayan birçok farklı ulaşım aracı bulunuyor. Bakü’yü ziyaret ettiğinizde şehrin hemen her sokağında bir otobüs ya da minibüs durağı görebilirsiniz. Ayrıca Bakü’deki otobüs ve minibüslerin oldukça geniş bir güzergahı var. Otobüs ve minibüslerin geçtiği durakları ise araçların ön kısmında görebilirsiniz. Ancak otobüs ve minibüs kullanacaksanız biletinizi araca bindikten sonra araç içindeki görevliden almanız gerektiğini unutmamalısınız.

Bakü’deki en ucuz şehir içi ulaşım aracı ise metrolar. Yeşil ve kırmızı olmak üzere iki adet metro hattı bulunan Bakü’de metro kullanırken oldukça dikkatli olmak gerekiyor, çünkü Bakü'deki metrolar komplike bir sisteme sahip. Durak bilgilerini metro istasyonlarındaki bulunan tabelalardan edinebilirsiniz. Metro kullanmak için ise metropoliten adı verilen metro biletlerinden satın almak gerekiyor.

Otobüs, minibüs ya da metro dışında Bakü’deki şehir içi ulaşımı taksiler aracılığı ile de sağlayabilirsiniz. Ancak Bakü taksilerinde taksimetre bulunmadığı için taksiye binmeden önce gideceğiniz lokasyonu iyi belirlemeniz ve taksici ile iyi bir pazarlık yapmanız gerekiyor. Bu sebeple taksi, Bakü’yü ilk kez ziyaret eden ve mesafeler konusunda net bir bilgisi olmayan kişiler için çok fazla önerilen bir ulaşım yöntemi değil. Ancak şehirdeki mor renkli taksilerin bazılarında taksimetreye ulaşabilir ve yolculuğunuz için ödeyeceğiniz bütçeyi daha net bir şekilde belirleyebilirsiniz.

Bakü’de Araç Kiralama Nasıl Yapılır?

Bakü’ye gittiğinizde havalimanından itibaren kendi aracınız ile seyahat etmeyi arzu edebilirsiniz. Bunun için de Haydar Aliyev Havalimanı’ndaki araç kiralama acentelerinden faydalanarak kendiniz için bir araba kiralayabilirsiniz. Ancak araç kiralamadan önce kiralama acentesini iyi bir şekilde araştırmanız gerekiyor. Çünkü havalimanında bulunan acenteler genellikle yerel firmalardan oluşuyor. Araç kiralamak için daha detaylı bilgiyi Haydar Aliyev Havalimanı’nda yer alan havaalanı bilgi masasından edinebilirsiniz.

Bakü’de Gezilecek Yerler

Bakü, tarihi dokusu ve doğal güzellikleri ile kendisine hayran bırakmayı başaran şehirler arasında yer alıyor. Şirvanşahlar Sarayı, Bakü’nün en çok ziyaret eden tarihi mekanları arasında ilk sıralarda geliyor. 2000 yılında UNESCO tarafından dünya miraslarını koruma listesine alınan Şirvanşahlar Sarayı, 1964 yılından itibaren müze olarak hizmet veriyor. Şirvanşahlar Hanedanı şahlarının kişisel eşyalarının da sergilendiği müze, Bakü surlarının arka kısmında kalıyor. Şirvanşahlar Sarayı’nı da içerisinde bulunduran İçeri Şehir de Bakü’nün dikkat çeken tarihi mekanları arasında. Paleolitik dönemden beri yerleşim bölgesi olarak kullanılan İçeri Şehir, Bakü halkı tarafından Eski Şehir ya da Köhne Şehir olarak da adlandırılıyor. İçeri Şehir’i özel kılan unsurlardan biri de 2003 yılında UNESCO tarafından tehlike altındaki tarihi eserler listesine alınmış olması.

Kız Kalesi ya da Kız Kulesi olarak bilinen mekan da Bakü’nün en dikkat çekici tarihi mimarı eserleri arasında yer alıyor. 13. yüzyıldan beri ayakta duran Kız Kulesi, 27 metre uzunluğunda ve yapılışı ile ilgili anlatılan hikayeler de bölgeyi daha dikkat çekici hale getiriyor. Burası da UNESCO tarafından dünya miraslarını koruma listesine alınan tarihi mekanlardan biri. Zerdüştlük dinine mensup olan kişilerin ibadet yeri olarak bilinen ve anlamı ateş mabedi olan Ateşgâh da Bakü’yü ziyaret ettiğinizde mutlaka görmeniz gereken yerler arasında yer alıyor. Ateşgâh, aynı zamanda dünya üzerinde bulunan üç mecusi ibadethanesinden de biri ve büyülü yapısı ziyaretçilerini adeta içine çekiyor.

Bakü’nün Devlet Bayrağı Meydanı ise şehrin en popüler meydanlarından biri olarak öne çıkıyor. 162 metre uzunluğu ile Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeyi başaran devasa Azerbaycan bayrağı da bu meydanda bulunuyor. Nizami Caddesi ise Bakü’nün ışıltılı yüzünün bir yansıması olarak dikkat çekiyor. Aynı zamanda şehrin en popüler alışveriş noktalarından biri olan Nizami Caddesi, trafiğe tamamen kapalı ve büyüleyici ışıkları ile caddeyi adımlayan herkesi kendisine hayran bırakmayı başarıyor.

1950’li yıllarda keşfedilen yanardağ da Bakü’ye gittiğinizde mutlaka görmelisiniz. Devamlı olarak yanar durumda olan yanardağ, bölgenin en dikkat çekici doğal güzelliklerinden biri olarak öne çıkıyor. Doğal ve tarihi yapıların arasında modern dünyayı temsil eden Ateş Kuleleri Bakü’nün en dikkat çekici yapılarından biri. Üç adet gökdelenden oluşan bu yapı yaklaşık olarak 190 metre uzunluğunda ve neredeyse tüm Bakü, bu muhteşem yapıyı görebiliyor. Ayrıca geceleri LED ışıklar ile aydınlatılarak görsel bir şölen de oluşturuyor.

Bakü, müzeler açısından da oldukça zengin bir kültüre sahip. Dünyanın ilk ve en büyük halı müzesi olan Azerbaycan Halı Müzesi’nde Azerbaycan tarihinde kullanılan halılar sergileniyor. Azerbaycan Ulusal Tarih Müzesi ise Azeri tarihine yakından tanıklık etmenizi sağlayan mekanlar arasında yer alıyor. Eurovision Şarkı Yarışması’nın düzenlendiği Kristal Salon Bakü’nün dikkat çeken mekanlarının başında geliyor. Şehrin en görkemli ve büyük yapılarından biri olan Kristal Salon, belirli günlerde ziyaretçi kabul ediyor. Çarlık Rusya döneminde inşa edilen yapılardan biri olan Bakü Filarmoni Binası da şehrin görkemini en iyi şekilde yansıtan binalar arasında yer alıyor. Sarı ve beyaz renklerdeki iki kuleden oluşan yapı içerisinde klasik Batı müziği ve Azerbaycan geleneksel müziğine ait eserler sunuluyor.

Bakü’de Gece Hayatı ve Alışveriş

Bakü, oldukça renkli bir gece hayatına sahip olması ile dikkat çekiyor. Deniz kenarında yer alan ve oldukça geniş bir cadde olan Bulvar Park, Bakü’nün en renkli bölgeleri arasında yer alıyor. Bu bölge içerisinde yer alan eğlence mekanları ve restoranlar, şehrin en popüler alanlarını oluşturuyor. Bakü’nün en çok tercih edilen eğlence mekanları arasında ise Pacifico, Eleven, Opera Sky, Baku Jazz Centre ve Mugam Club yer alıyor. Bakü’de her zevke sahip insanın kendisine eğlenecek bir mekan bulması mümkün. Eğer şehri yaz aylarında ziyaret ettiyseniz Bakü’ye yalnızca yarım saat uzaklıkta yer alan plajları ziyaret ederek kendinizi Hazar Denizi’nin serin sularına bırakabilirsiniz. Şehrin dışında yer alan ve yerel halkın özellikle hafta sonları sıkça ziyaret ettiği Apseron Adası da Bakü’nün yaz eğlencelerine ev sahipliği yapıyor. Plajlar ve parkların yer aldığı bölge “tatil adası” olarak da adlandırılıyor.

Bakü’de birbirinden farklı alışveriş mekanları da bulunuyor. Eğer Azeri kültürüne ait eşyalar satın almayı arzu ediyorsanız Eski Şehir’de yer alan Çeşme Meydanı’nı ziyaret edebilirsiniz. Çeşme Meydanı aynı zamanda Azerbaycan halıları ile de ünlü bir mekan olarak öne çıkıyor. Bunun yanı sıra tıpkı Türkiye’de olduğu gibi Bakü’de de birçok semt pazarı bulunuyor. Bu semt pazarları sayesinde hem şehrin kültürünü daha yakından tanıyabilir hem de renkli alışveriş yapabilirsiniz. Targovi Bulvarı ve Nizami Caddesi ise şehir içerisinde ünlü markaların mağazalarının yer aldığı bölgeler arasında en popüler olanları olarak öne çıkıyor. Alışveriş merkezlerini seviyorsanız ya da çeşitli ihtiyaçlarınız için bir alışveriş merkezi ziyaret etmeniz gerekiyorsa Park Bulvar Mall ve 28 Mall şehrin en çok ziyaret edilen alışveriş merkezleri arasında yer alıyor.

Bakü’ye Gittiğinizde Mutlaka Denemeniz Gereken Lezzetler

Bakü, tarihi ve doğal güzellikleri ile olduğu kadar damakları şenlendiren yemekleri ile de misafirlerinin yüzünü güldürmeyi başarıyor. Oldukça farklı lezzetlerin bir araya gelmesi ile oluşan Azerbaycan mutfağı, sizi hem şaşırtacak hem de eşsiz bir lezzet yolculuğuna çıkmanızı sağlayacak. Birçok farklı yöresel lezzeti olan Bakü’de tatilinizi yaparken damaklarınızı da şenlendirebilirsiniz. Bakü’de tadabileceğiniz lezzetlerden biri yaprak dolmasıdır. Etli olarak sarılan bu dolmayı Türkiye’deki dolmalardan ayıran nokta ise daha kısa ve kalın sarılmasıdır. Hazar Denizi’nde bulunan bir balık türü olan Mersin Balığı Bakü’de mutlaka denemeniz gereken lezzetler arasında yer alıyor. Şişte ve sebzeler ile birlikte pişirilen bu balık yemeğinin tadı damağınızda kalacak. Aynı zamanda dünyanın en kaliteli havyarları da Hazar Denizi’nde yetişen Mersin Balığı’ndan üretiliyor.

Hamur işi sevenlerin mutlaka denemesi gereken Bakü lezzetlerinden biri de Duşbara. Azerbaycan’a özgü bir börek türü olan Duşbara kıymalı olarak pişiriliyor. Azerilerin özel günlerinde pişirdiği yemeklerden biri olan Azeri Plovu ise tavuk, kuzu eti, kuru kayısı, kuru üzüm ve kestanenin pilav ile karıştırılması ile hazırlanıyor. Farklı lezzetleri denemeyi seven kişiler Azeri Plovu yemeğine mutlaka bir şans vermeli. Kuru üzüm, kuru kayısı, ısırgan otu, kuru erik ve tarçının et ile harmanlanarak yahni haline getirildiği Azeri Yahnisi sıra dışı Bakü lezzetleri arasında yer alıyor. Kuzu eti ve kestanenin bir araya gelerek harikalar yarattığı Ovrişte de mutlaka tadılması gereken Azeri yemeklerinin başında geliyor. Koyun eti, soğan, ekşi krema ve soğanın bir araya gelmesi ile hazırlanan Soyutma da Azeri mutfağının popüler yemeklerinden biri olarak öne çıkıyor.

Bakü Baklavası ise şerbetli tatlıyı sevenlere farklı bir deneyim yaşatıyor. Türk baklavasından farklı olarak Bakü Baklavası içerisinde badem ve safran kullanılıyor. Ayrıca şerbet oranı da Türk baklavasına oranla çok daha az. Genellikle Nevruz döneminde yapılan Şekerbura Bakü’ye gittiğinizde mutlaka denemeniz gereken tatlılar arasında yer alıyor. Bu tatlının en önemli özelliği hamurunun yapımında şeker kullanılmaması. Azerbaycan’ın geleneksel lezzetlerinden biri olan qoğal hamuru kullanılarak hazırlanan Badambur da bölgeyi ziyaret ettiğinizde mutlaka denemeniz gereken tatlılardan bir diğeri.

Bakü’de Konaklama

Bakü’de birbirinden farklı konaklama yöntemleri bulunuyor. Bakü’de konaklama denince akla ilk olarak oteller geliyor. Şehirde ister havalimanına yakın isterseniz de plajlara oldukça yakın lokasyonlarda otel tercihleri yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra şehrin dokusunu tam anlamı ile yaşamayı arzu ediyorsanız Bakü şehir otelleri de sizin için oldukça uygun seçenekler arasında yer alıyor. Bakü’de konaklamak isteyen kişilerin tercih ettiği bir diğer yöntem ise günlük ya da haftalık ev kiralamak olarak öne çıkıyor. Farklı uygulamalar aracılığıyla dilediğiniz lokasyonlarda ev kiralayarak çok daha konforlu ve kendinizi evinizde hissedeceğiniz bir tatil deneyimi yaşayabilirsiniz.

Bakü’ye Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Azerbaycan’ın başkenti Bakü tarihi yapısı, doğal güzellikleri ve birbirinden lezzetli yemekleri ile sizi bekliyor. Ancak Azerbaycan’a gitmeden önce bilmeniz gereken bazı küçük detaylar da bulunuyor. 2019 itibarıyla Türk vatandaşlarına vizesiz giriş imkanı sunan Azerbaycan’a gitmeden önce kimliklerinizi yenilediğinizden emin olmanız gerekiyor. Azerbaycan’a girişler yeni tip kimlikler ile yapılıyor. Azerbaycan’ın kağıt para birimine manat, demir para birimine ise kepik adı veriliyor. Bakü’de para bozdurmak için Valyuta Ofis adı verilen döviz bürolarını kullanmanız gerekiyor. Para bozdurduğunuzda karşılığında alacağınız miktar ise ofisten ofise göre değişiklik gösteriyor. Bakü içerisinde çalışan taksilerde taksimetre bulunmuyor. Bu sebeple de taksi kullanmadan önce gideceğiniz mesafeye göre şoför ile pazarlık yapmanız gerekiyor.

Bakü’de cep telefonunuzu kullanmak için dilerseniz mevcut hattınızı yurt dışı kullanımına açabilir, dilerseniz de Azerbaycan’ın yerel hatlarından satın alarak telefonunuzu bu şekilde kullanabilirsiniz. Bakü’de araç kiralayarak seyahat edecekseniz yolların 4 şerit sağ ve 4 şerit sol yönden oluştuğunu bilmeniz gerekiyor. Şehrin caddeleri oldukça geniş bir yapıda olması ile dikkat çekiyor. Bakü’yü ziyaret etmek için en uygun zamanlar olarak ne çok sıcak ne de çok soğuk aylar olan mayıs ve eylül ayları öneriliyor. Ayrıca şehrin en sıcak ayı ağustos, en soğuk ayı ise şubat ayı. Yaz turizmi için şehri ziyaret etmeyi arzu ediyor ve Hazar Denizi plajlarını deneyimlemek istiyorsanız ağustos ayını tercih edebilirsiniz.

Siz de Bakü’yü keşfetmek, farklı bir dünyanın kapılarını aralayan sokaklarını adımlamak, lezzetli yemeklerini deneyimlemek ve şehri doyasıya yaşamak istiyorsanız hemen Bakü uçak bileti satın alarak büyüleyici seyahatiniz için ilk adımı atabilirsiniz.

Merak Edilenler

Şirket

Yurt İçi Uçuşlar


Aklınıza takılan bir soru mu var?

Çözüm Merkezimizi arayın

0850 252 40 01

Yurt İçi Uçuşlar

Yurt Dışı Uçuşlar


guvenli-alisveris.pngpci-dss.png3d_secure.svgssl.svg
jet.svgturuncu_hx.svgpay.svgglobal.svg
bonus-new.svgmaximum-new.svgworld-new.svgziraat-new.svgfinans-new.svgaxess-new.svgadvantage-new.svgparaf-new.svgvisa.svgmastercard.svgae.svgtroy.svg

Her şey ayağına gelsin! © Copyright 1998 - 2022 D-MARKET Elektronik Hizmetler Tic. A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

mobilemobilemobile
iata

hepsiburadaseyahat.com üzerinden satın alınan uçak biletleri ile ilgili rezervasyon, biletleme, iptal ve değişiklik işlemleri Akdeniz Pe-Tur Turizm Seyahat Acentası ve Ticaret A.Ş. (IATA Kodu: 8822861) tarafından gerçekleştirilmektedir.

iata

hepsiburadaseyahat.com üzerinde yapılan uçak bileti işlemlerini gerçekleştiren D-Market Elektronik Hizmetler ve Ticaret A.Ş., Hepsifly seyahat acentası unvanı ve 13238 belge numarası ile TÜRSAB'a kayıtlı A Grubu Seyahat Acentası olup 1618 sayılı Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu'na tabi olarak hizmet sunmaktadır.

etbis