Bursa Diyarbakır Uçak Bileti

Uçak Biletin

Burada

Hepsifly Turizm Seyahat Acentası Belge No: 13238

flight-0
flight-1
flight-2
flight-3

Hepsifly Turizm Seyahat Acentası Belge No: 13238

Bursa Diyarbakır uçak biletleri

Bursa - Diyarbakır
uçuşları

Bursa Diyarbakır Uçak Bileti

Diyarbakır Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Türk coğrafyasının en kalabalık 12. Şehri olarak bilinen Diyarbakır, Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yer alır. Oldukça önemli merkezlerden biri olan Diyarbakır, Urfa, Malatya, Elazığ ve Bingöl gibi şehirlerle komşudur. Dicle Nehri ile anılan, sıcak yaz aylarıyla ünlenen ve hem tarihi hem kültürel hem de turistik açıdan birçok misafire kucak açan Diyarbakır yaklaşık olarak 9 bin yıllık bir kökene sahiptir. Kurulduğu günden bu yana efsanelere ve mitolojilere konu olan Diyarbakır, surlarıyla da dikkat çeken bir şehirdir. Gerek tarihi olarak gerekse kültürel ve turistik olarak mutlaka gezilmesi ve görülmesi gereken Türkiye şehirleri arasında yer alır. Tarihi oldukça geçmiş yıllara dayanan bu özel şehir anıt görünümlü bir havaya sahiptir. 

Diyarbakır’da Gezilmesi Gereken Yerler 

Diyarbakır’a gitmeden önce bir gezi listesi yapmanız sizin için çok faydalı olacaktır. Diyarbakır’da mutlaka gezilmesi gereken yerler oldukça fazladır. Özellikle de tarihi ve kültürü hakkında daha derin bilgilere sahip olmak istediğinizde bu yerleri gezmelisiniz. Diyarbakır surları mutlaka gidilmesi gereken ve tarihi hakkında bilgi sahibi olmanız gereken yerlerden birisidir. İlçe sınırları içerisinde yer alan surlar Dünya Kültür Miras listesinde de yer alıyor. Çin Seddinden sonra en uzun sur olarak bilinen Diyarbakır Surları 12 metre yüksekliğe ve 5 km uzunluğa sahiptir. Üzerinde yer alan kabartmalar ve süslemeler oldukça medeni izlere tanıklık etmiş olan izlerdir. Diyarbakır’da mutlaka gezmeniz gereken bir diğer yer ise Hevsel Bahçeleri’dir. UNESCO tarafından koruma altına alınması için aday gösterilen Hevsel Bahçeleri bölgenin Manyas’ı olarak da bilinir. Dünya çapında bir üne kavuşan yeri ise On Gözlü Köprüdür. 4 farklı isimle anılmakta olan bu köprü Diyarbakır’ın en tarihi yapıtlarından birisidir. Mervaniler tarafından inşa edilen bu köprü 1065 yılına dair kökene sahiptir. Türk Edebiyatında çok önemli eserler veren ve günümüzde hala anılmakta olan Cahit Sıtkı Tarancı Diyarbakır’da dünyaya gelmiştir. Burada doğmuş olduğu ev günümüzde müze olarak yerli ve yabancı turistlere hizmet veriyor. 

Sokullu Mehmet Paşa tarafından oğlu için yaptırılan Hasan Paşa Hanı da mutlaka gezmeniz gereken tarihi yapıtlar arasında yer alıyor. İçinde 500 beygiri bulunduracak kadar ferahlık yer alan Hasan Paşa Hanı muazzam bir binadır. Dört ayaklı minare ise Diyarbakır’ın en önemli mimari yapıtlarından birisidir. Anadolu’da tek örneği bulunan bu minare Sur ilçesinde yer alıyor. Sülüklü Han olarak adlandırılan han yapıtı ise çeşmeleriyle ve avlusuyla ünlüdür. Toplamda üç katlı olan bu hanın her katında 18 oda bulunuyor. Surp Giragor Ermeni Kilisesi ise Diyarbakır’da inanç merkezi olarak yıllar önce Ermeni mimarlar tarafından inşa edilmiştir. Doğal yapıtlarından biri olan Dicle Nehri ise dünya üzerinde öneme sahip olan bir nehirdir. Mutlaka görmeniz gereken Dicle Nehri hem ekonomik hem de turistik ve tarihi bir yer olarak varlığını sürdürmeye devam ediyor. Herkes tarafından merak edilen Meryem Ana Kilisesi de Diyarbakır sınırları içerisinde bulunuyor. 

Diyarbakır Tarihi

Oldukça önemli bir Doğu ili olan Diyarbakır, Mezopotamya dönemlerinde kurulmuştur. Denizden yaklaşık olarak 650 metre yükseklikte olan Diyarbakır’ın içinden Dicle Nehri geçiyor. Doğal yapılarıyla, surlarıyla, tarihi anıt ve binalarıyla mutlaka gezilmesi gereken şehirlerden biri olan Diyarbakır, kuzey-güney doğrultusunda uzanır. Milattan önce üç binli yıllarda Hurrilerin yerleşerek kurduğu bu şehir, yüzyıllar boyunca pek çok farklı medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Eski taş devrinden günümüze kadar varlığını sürdürmeyi başarmıştır. 

Diyarbakır Kültürel Etkinlikleri

Diyarbakır gezinizi daha etkin ve daha keyifli hale getirmek için kültürel olarak hazırlanan ve kutlanan etkinliklere katılım sağlayabilirsiniz. Birçok sanat merkezine sahip olan Diyarbakır’da her yıl her ay düzenlenen rutin etkinlikler mevcuttur. Bu etkinlikler içerisinde şehir sohbetleri, mektep sohbetleri etkinliklerine de yer verilir. Her yaş grubuna ve her tarza hitap eden etkinliklerle ailecek keyifli dakikalar geçirebilirsiniz. 

Diyarbakır’da Konaklama İmkânları

Diyarbakır geziniz boyunca konaklama açısından bir sorunla karşılaşmazsınız. Oldukça uygun fiyatlı otelleriyle, pansiyonlarıyla, misafirhaneleriyle ve özellikle de butik evleriyle tüm misafirlerini en güzel şekilde ağırlamaya hazırdır. Şehir merkezinde yer alan 3 ve 5 yıldızlı otellerde kalabilirsiniz. Tek başınıza huzurlu bir Diyarbakır gezisi yapmak istediğinizde butik evlerden ve pansiyonlardan faydalanabilirsiniz. 

Diyarbakır Lezzetleri

Diyarbakır, mutfak kültürü açısından son derece zengin içeriğe sahiptir. Diyarbakır’a gittiğiniz zaman mutlaka denemeniz gereken yemekler ve tatlar mevcuttur. Ciğer kebabı bu şehrin olmazsa olmazları arasında yer alır. Sabah kahvaltılarında dahi tüketilmekte olan ciğer kebabı büyük baş hayvandan alınan ciğer ile hazırlanır. Tamamen Diyarbakır yöresine ait bir yemek olarak bilinen Meftune ise patlıcan ve kabaktan yapılan bir yemek türüdür. İçinde mutlak et olmalıdır. Puçuk ya da Hıllorik olarak adlandırılan yemek ise bol yoğurtlu bulgur toplarıdır. Mantı şeklinde sıcak ya da tercihe göre soğuk servis edilebilir. Diyarbakır yöresine ait bir diğer lezzet ise Nardanaş’tır. Yağsız kıyma kullanılarak hazırlanan minik top köfteler nar taneleri ve nar ekşisi ile süslenerek mükemmel bir damak lezzeti elde edilir. Tatlı olarak ise elma düzmesi Diyarbakır’ın en yöresel tatlısıdır. Ekşi ve tuzlu tadı bir arada veren bu lezzet dolum şeklinde elde edilir. Ceviz ve üzüm pekmezinden yapılan tatlı ise Diyarbakır’ın en meşhur tatlısı olan Paluze’dir. 

Diyarbakır’da Ulaşım

Diyarbakır’da gittiğiniz zaman şehir içinde ulaşım olanakları oldukça fazladır. 

Taksi İle Ulaşım

Hem kendinizin rahatlığı hem de eşyalarınızın güvenle taşınması için özel taksi tutabilirsiniz. Havalimanına indiğinizde burada dilediğiniz taksi firmasının numarasını tuşlayarak taksi çağırabilirsiniz. Kısa sürede hizmetinize gelirler.

Belediye Otobüsü İle Ulaşım

En sık kullanılan ve en uygun fiyatlı olan ulaşım olanaklarından biri belediye otobüsleridir. Belediye otobüslerini jeton, kart ve nakit para gibi seçeneklerle kullanabilirsiniz. 

Dolmuş İle Ulaşım

Daha az kişi sayısına sahip bir araçta yolculuk yapmak istediğiniz takdirde dolmuş ile ulaşım seçeneğinden faydalanabilirsiniz. 

Bursa Havalimanı Ulaşımı

Bursa havalimanına gitmek için özel araçlarınızı kullanmak istemediğinizde ya da daha uygun fiyatlar dahilinde gitmek istediğinizde toplu taşıma, taksi ve belediye otobüs ya da minibüslerini kullanarak gidebilirsiniz. Ulaşım şehir merkezinden de diğer alanlardan da son derece uygun ve hızlıdır. 

Bursa – Diyarbakır Arası Uçuş Kaç Saattir?

Bursa-Diyarbakır arası uçuş ortalama olarak 6 saat 50 dakika sürüyor. Ancak hava koşulları ve diğer durumlar göz önüne alındığında 7 saat sürebilir. 

Bursa – Diyarbakır Arası Kaç kilometredir?

Bursa ile Diyarbakır arasında toplam mesafe 1339 kilometredir. Bursa havalimanından Diyarbakır’a direkt olarak gitmeniz mümkündür. 

Bursa’dan Diyarbakır’a En Uygun Uçak Bileti Ne Zaman Alınır?

Bursa-Diyarbakır uçuşunuz için tüm zamanlarda uygun fiyatlı uçak biletlerini temin edebilirsiniz. Ancak gitmeye karar vermeden bir süre önce uçak bileti almanız daha ucuza gelebilir. 

Diyarbakır İklimi Nasıldır? 

Diyarbakır iklimi sert karasal iklim olarak bilinir. Yaz aylarında en yüksek sıcaklıklar Diyarbakır ilinde görülür. Kış ayları oldukça sert ve soğuk geçer. Nemli yağış az, donlu yağış fazladır. Yaz aylarında hafif esen yayla iklimleri de bazı kesimlerinde görülebilir. 

bursa_diyarbakir

Diyarbakır Hava Durumu

02 Aralık 2023

Sun

0 °C

0 °C

Uçuş süreleri

Diyarbakır

İstanbul

1 sa 45 dk

Diyarbakır

İzmir

2 sa 10 dk

Diyarbakır

Ankara

1 sa 25 dk

Diyarbakır

Antalya

1 sa 50 dk

Diyarbakır

Bursa

1 sa 45 dk

Diyarbakır

Bodrum

2 sa 40 dk

Diyarbakır

Dalaman

2 sa 35 dk

Diyarbakır

Adana

2 sa 25 dk

Diyarbakır

Çanakkale

2 sa 45 dk

Diyarbakır

Samsun

2 sa 25 dk

Diyarbakır

Frankfurt

4 sa 30 dk

Diyarbakır

Münih

4 sa 25 dk

Diyarbakır

Amsterdam

5 sa 20 dk

Diyarbakır

Bakü

3 sa 50 dk

Diyarbakır

Belgrad

3 sa 25 dk

Diyarbakır

Londra

5 sa 40 dk

Diyarbakır

Almanya

5 sa 40 dk

Uçuş süreleri

Rota bilgisi bulunamadı

Alternatif uçuşlar

Merak Edilenler

01

Uçak bileti almak için neden Hepsiburada Seyahat'i tercih etmeliyim?

02

Nasıl uçak bileti satın alabilirim?

03

Uçuşumdaki bagaj hakkım ne kadardır?

04

Bagajımda bulunması yasak olan maddeler nelerdir?

05

Esnek bilet nedir?

06

Promosyonlu bilet nedir?

07

Çocuklar için bilet almalı mıyım?

08

PNR kodu nedir, ne işe yarar?

09

Havaalanında nasıl check-in yapabilirim?

10

Online check-in nedir? Nasıl yapabilirim?

11

Biletime nasıl ulaşırım?

12

Faturam ne zaman gelir?

13

Faturam gelmedi, ne yapmalıyım?

14

Satın aldığım uçak biletini iptal edebilir miyim?

15

Satın aldığım uçak biletini nasıl değiştirebilirim?

16

Biletimi başkasına devredebilir miyim? / Biletimde isim değişikliği yapabilir miyim?

17

Hangi ödeme seçenekleri ile bilet alabilirim?

18

Kredi kartı puanlarım ile ödeme yapabilir miyim?

19

Taksitle alışveriş yapabilir miyim?

20

Ödeme ekranında / ödeme aşamasında sorun yaşıyorum

21

Ek bagaj, yemek siparişi gibi ek hizmetleri nasıl satın alabilirim?

22

Uçuşlarım için vizeye ihtiyacım var mı?

23

Vizem olmadan vize isteyen bir ülkeye bilet alabilir miyim?

24

Kimlikle seyahat edebileceğim ülkeler var mı?

25

Resmi tatiller hangi günlere denk geliyor?

26

Hava yolu seyahatlerinde yolcu haklarım nelerdir?

Aklınıza takılan bir soru mu var?

Çağrı Merkezimizi ara

0850 252 40 01


Aklınıza takılan bir soru mu var?

Çağrı Merkezimizi ara

0850 252 40 01

Yurt İçi Uçuşlar

Yurt Dışı Uçuşlar


https://images.hepsiburada.net/hepsifly/fly/fly/d/e-7ddb1a28-71b5-454a-b52a-d186c649a671.webphttps://images.hepsiburada.net/hepsifly/fly/fly/d/e-e79a8fff-7c22-471f-9bd5-fea5cce1ed54.webphttps://images.hepsiburada.net/hepsifly/fly/fly/d/e-31325c2f-1e5d-4bec-a7ce-95107b344638.webphttps://images.hepsiburada.net/hepsifly/fly/fly/d/e-8ea4a557-abe1-4e65-bebe-18d4922147ed.webp
Hepsiburada
hepsijet.svg
hepsiburada_market.png
hepsipay.svg
hepsiglobal.svg
https://images.hepsiburada.net/hepsifly/fly/fly/d/e-153bb5fc-60ac-475b-b7ad-aef0c00150a3.webphttps://images.hepsiburada.net/hepsifly/fly/fly/d/e-a62bf53d-f5da-458e-91c4-a8cda9adbf0b.webphttps://images.hepsiburada.net/hepsifly/fly/fly/d/e-04b65d82-13cb-4c02-9a31-2445223430f9.webphttps://images.hepsiburada.net/hepsifly/fly/fly/d/e-1f357460-6694-4bc4-b23c-dc681de97979.webphttps://images.hepsiburada.net/hepsifly/fly/fly/d/e-8ebc3812-2d33-4e8b-85a7-48e6536f917b.webphttps://images.hepsiburada.net/hepsifly/fly/fly/d/e-04b24cb1-8308-4349-8c3f-adcc64dd2888.webphttps://images.hepsiburada.net/hepsifly/fly/fly/d/e-f8f54c6c-7d09-49d7-ae50-90f842daf455.webphttps://images.hepsiburada.net/hepsifly/fly/fly/d/e-4029e21c-6d00-4705-a73e-d476563fe7c7.webphttps://images.hepsiburada.net/hepsifly/fly/fly/d/e-6dfbc935-6a31-4b4a-9ff8-a49012d3c9a9.webphttps://images.hepsiburada.net/hepsifly/fly/fly/d/e-63bcf082-0a43-4b80-a0b3-981a4dbb0168.webphttps://images.hepsiburada.net/hepsifly/fly/fly/d/e-f53a635d-1fdf-429b-970c-683bd0a42e9e.webphttps://images.hepsiburada.net/hepsifly/fly/fly/d/e-b25b7950-d1dc-469f-9031-9905af2e79f5.webp

Her şey ayağına gelsin! © Copyright 1998 - 2023 D-MARKET Elektronik Hizmetler Tic. A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

etbis
iata

hepsiburadaseyahat.com üzerinden satın alınan uçak biletleri ile ilgili rezervasyon, biletleme, iptal ve değişiklik işlemleri Akdeniz Pe-Tur Turizm Seyahat Acentası ve Ticaret A.Ş. (IATA Kodu: 8822861) tarafından gerçekleştirilmektedir.

iata

hepsiburadaseyahat.com üzerinde yapılan uçak bileti işlemlerini gerçekleştiren D-Market Elektronik Hizmetler ve Ticaret A.Ş., Hepsifly seyahat acentası unvanı ve 13238 belge numarası ile TÜRSAB'a kayıtlı A Grubu Seyahat Acentası olup 1618 sayılı Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu'na tabi olarak hizmet sunmaktadır.

etbis