Hepsiburada Seyahat
Hepsiburada Seyahat

Uçuş Ara

1

Yolcu


Ekonomi

Hepsifly Turizm Seyahat Acentası Belge No: 13238

Uçak Bileti Anasayfa

Kıbrıs varışlı yurt içi uçak biletleri

Kıbrıs varışlı yurt dışı uçak biletleri

img

Türkiye’nin güneyinde yer alan Kıbrıs Cumhuriyeti, kuzey ve güney olmak üzere iki bölgeye ayrılmaktadır. Bu şekilde yönetilen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, yavru vatan olarak adlandırılıyor. Akdeniz ikliminin hâkim olduğu bu bölgede yazlar sıcak ve kurak, kışlar ise ılık geçiyor. Yaz turizminin aktif bir şekilde sürdüğü bu bölgeye ulaşım oldukça kolay. Türkiye’den ve birçok farklı ülkeden gelen turistler sayesinde bölgede hareketlilik sürüyor. Kıbrıs Cumhuriyeti; Lefkoşa, Mağusa, Girne, Limasol, Baf ve Larnaka başta olmak üzere farklı bölgelendirme yöntemleri ile idare ediliyor. Türkiye’den gelecek vatandaşlar için Kuzey Kıbrıs’a girişlerde pasaport ya da vize uygulaması yok. Ancak havaalanında gidilecek bölgeyle ilgili kısa bir form dolduruluyor. Adanın güney kısmında yer alan bölgesine gidebilmek için ise vize şartı gerekiyor. Doğası, tarihi izleri ve yöre halkının kültürel etkileşimleri sonucunda bölgeyi dolu dolu gezmek mümkün. Hem yaz turizmi için hem de kültür turları için Kuzey Kıbrıs’a uğrayabilirsiniz.

Kıbrıs Uçuşları Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Doğu Akdeniz’de bir ada olan Kıbrıs’a Türkiye’nin hemen hemen tüm büyük şehirlerinden uçak seferleri bulmak mümkün. Türkiye’ye 70 km uzaklıkta bulunan Kuzey Kıbrıs, nisan ayından ekim ayına kadar oldukça sık ziyaret edilen tatil şehirlerinin başında geliyor. İstanbul kalkışlı Kıbrıs uçuşları direkt olarak ya da aktarmalı sefer seçenekleri ile kullanıcılara sunuluyor. Özellikle uğrama noktalarından dolayı aktarmalı seferlerin de varış süresi uzayabiliyor. İstanbul’dan hem İstanbul Havalimanı hem de Sabiha Gökçen Havalimanı üzerinden Kuzey Kıbrıs’a aktarmalı ya da direkt uçuş seçenekleri ile ulaşabilirsiniz. İstanbul kalkışlı aktarmalı uçuşlar Ankara Esenboğa Havalimanı ya da Adana Havalimanı üzerinden aktarma yaparak Kıbrıs’a varıyor. Türkiye genelinde ise İzmir, Ankara, Adana, Antalya, Trabzon, Kayseri, Gaziantep ve Hatay üzerinden direkt uçuş seçenekleri ile Kuzey Kıbrıs Ercan Havalimanı’na ulaşım sağlayabilirsiniz. Kıbrıs uçak bileti için tek yön ya da gidiş – geliş sefer seçenekli uçuş tarifelerini inceleyebilirsiniz. Özellikle tur ile ya da tatil amaçlı gelinen seyahatlerde gidiş – geliş opsiyonlu biletler oldukça avantaj sağlıyor. Kıbrıs için oluşturulan bilet fiyatları ise tek yön, geliş – gidiş seçenekli, aktarmalı ya da direkt uçuş opsiyonları dahilinde değişiklik gösteriyor. Aynı zamanda yaz turizminin aktif olarak sürdüğü nisan - ekim tarihleri arasında ek uçak seferleri düzenleniyor. Türkiye’den toplamda 761 km mesafe uzaklıkta yer alan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne 1 saat ile 1 buçuk saat arasında ulaşmak mümkün.

Kıbrıs’ta Ulaşım

Kıbrıs’ta ulaşım Ercan Havalimanı’ndan şehir merkezi ya da otel bölgesine transfer hizmeti olarak ve şehir içi ulaşım şeklinde kategorilere ayrılıyor. Özellikle tatil için gelenler için Ercan Havalimanı’ndan direkt otel transferi talep edebilirsiniz. Lefkoşa bölgesinde yer alan havalimanından birçok gezi rotasına kolayca ulaşabilirsiniz. Şehir merkezine giden otobüsler ya da taksiler aracılığı ile kısa sürede ulaşım sağlamak mümkün. Aynı zamanda havalimanına 30 dakika mesafede bulunan Girne’ye kısa sürede gidebilirsiniz. Özellikle yabancı turistlerin oldukça yoğun uğrak noktası olan Girne bölgesine hemen hemen her saat diliminde transfer hizmeti bulmak mümkün. Tercihiniz doğrultusunda özel transfer araçlarını da talep edebilirsiniz.

Kuzey Kıbrıs’ta yer alan Lefkoşa, Girne ve Karpaz bölgelerine otobüs, taksi ya da araç kiralama hizmetleri dahilinde ulaşım sağlayabilirsiniz. Gezilecek lokasyonların başında gelen Karpaz, Karşıyaka ve Mağusa bölgelerine minibüsler ile kısa sürede gidebilirsiniz. Özellikle Girne’den hemen hemen tüm Kıbrıs beldelerine ulaşım mümkün. Merkezi lokasyonda bulunan Girne’den Lefkoşa’ya, Lapta’ya, Karşıya’ya, Mağusa’ya, Karpaz’a ve Gazimağusa'ya kolayca gidebilirsiniz. Girne’den Karpaz yaklaşık olarak 2 buçuk saat sürüyor.

Kıbrıs’ta Araç Kiralama Hizmetleri

Ercan Havalimanı’ndan indikten sonra araç kiralama hizmetlerini kullanarak istediğiniz lokasyona kolayca erişim sağlayabilirsiniz. Yoğun trafik sorunu olmayan Kıbrıs için tüm bölgelere yaklaşık olarak 1 saatte ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda Kıbrıs’ta trafik sağ taraftan akıyor. Dolayısıyla araç kiralamak isteyenler için bu detayın dikkat alınması gerekiyor. Ercan Havalimanı’nda yer alan Rent Car şirketleri aracılığı ile tercihinize uygun olan otomobilleri kiralayabilirsiniz. Aynı zamanda önceden ve internet üzerinden araç kiralamak da mümkün. Genellikle havalimanı üzerinden araç kiralama hizmetlerini kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Ayrı olarak şehir merkezlerinde ya da konaklama yapılacak otellerden de araç kiralama hizmetlerini yapmak mümkün. Havalimanında gerçekleştirilen araç kiralama uygulamaları gelen uçak seferlerine göre düzenlenerek organize ediliyor. Dolayısıyla rezervasyon aracılığı ile oluşturulan araç kiralama hizmetleri hızlı ve aksamadan gerçekleştiriliyor.

Kıbrıs’ta Gezilecek Yerler

Kuzey Kıbrıs’ta yer alan Lefkoşa bölgesi tarihte bilinen ilk bölünmüş başkent olarak oldukça ilgi görüyor. Özellikle Türkiye’den ve farklı ülkelerden gelen turistler için uğrak noktalardan biri olan Surlariçi dar sokaklardan oluşuyor. Kıbrıs’ın tarihine dair izler bulabileceğiniz Surlariçi’nde çember şeklinde oluşturulan yerleşim yerlerini görebilirsiniz. Günümüzde de aktif bir şekilde yerleşim yeri olarak kullanılan bölgede butik oteller ve pansiyonlar da mevcut. Kıbrıs’ta gezilecek bir diğer yer ise Büyükhan’dır. Lefkoşa bölgesinde yer alan Büyükhan, mistik havası ve tarihi yapıları ile oldukça ilgi görüyor. Hanın içerisinde yer alan kafe, restoran, mağaza ve hediyelik eşya dükkanları ise turistler tarafından tercih ediliyor. Kıbrıs’ın özel festival sezonlarında düzenlenen şenlikler Büyükhan içerisinde ve civar bölgelerinde yapılıyor. Lefkoşa’da bulunan bir diğer önemli yapı ise Selimiye Camii’dir. Önceden kilise olarak kullanılan bu yapı St. Sophia Katedrali olarak biliniyor. Özellikle turistler tarafından ilgi göre camide fotoğraf çekilebilir ve caminin içerisini ücretsiz bir şekilde gezebilirsiniz. Lefkoşa’da yer alan bir diğer ilgi çekici yapı ise Barbarlık Müzesi’dir. 1960’lı yılların ortalarında tarihin tanıklık ettiği olayın canlandırılmasının bulunduğu bu müze, esrarengiz bir özelliğe sahip.

Kıbrıs’ın güneybatısında yer alan Güzelyurt beldesinde ise birçok tarihi yapı ve doğal parklar bulunuyor. Güzelyurt’ta bulunan Aziz Mamas Kilisesi, Bizans döneminden günümüze kadar korunuyor. Turistler tarafından oldukça ilgi göre kilise, tamamen yığma yöntemi ile inşa edilmiş. Aynı zamanda Kıbrıs’ta aktif olarak kullanılan bu kilise, bölgede yaşayan keşişin adına yaptırılmıştır. Geniş bahçesi, asmalı pencereleri ve kubbe şeklindeki saat kulesi ile ilgi çekici bir görünüme sahip. Güzelyurt’ta yer alan bir diğer lokasyon ise Güzelyurt Doğa ve Arkeoloji Müzesi’dir. İki katlı bir yapı olan müze, Aziz Mamas Kilisesi’nin hemen yanında yer alıyor. Kiliseden ve çevre kazı alanlarından çıkarılan arkeolojik eserler burada sergileniyor. Müzede yer alan en önemli altın taç ise şu ana kadar Kıbrıs’ta bulunan en değerli eserler kategorisinde yerini koruyor. Turistler tarafından oldukça sık ziyaret edilen bu müzenin giriş katında ise bölgede yaşayan hayvan örnekleri bulunuyor.

Kıbrıs – Girne’de Yer Alan Popüler Lokasyonlar

Ercan Havalimanı’na ve Lefkoşa şehir merkezine yakın olması dolayısıyla Girne’ye hızlı ve kolay bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz. Hem konaklama seçeneklerinin aktif olduğu hem de birçok bölgeye otobüs ve minibüsün bulunduğu Girne’de çeşitli lokasyonları gezebilirsiniz. Dağ üzerine kurulu olan St. Hilerion Kalesi, Girne’nin en dikkat çekici yapılarından biri olma özelliğini taşıyor. Aynı zamanda Kıbrıs’ın da en görkemli üç kalesinden biri olan bu kalede, Lüzinyanlıların izleri görülüyor. Girne manzarasının aktif bir şekilde görülebildiği kalede fotoğraf çekilebilir ve surların içerisini gezebilirsiniz. Girne’nin doğusunda yer alan Beşparmak Dağları’nın yamacındaki Bellapais Manastırı, tarihin izlerini taşıyan bir diğer yapılardandır. Aynı şekilde Lüzinyanlılar döneminde yapılan manastır içerisinde özel olarak oluşturulan peyzaj alanları bulunuyor. Manastırın içerisini ekstra güzelleştiren bahçe, ağaçlar ve peyzaj ögeleri turistler tarafından ilgi görüyor. Aynı zamanda bu manastırın içerisinde belli dönemlerde klasik müzik dinletileri ya da konserleri oluyor. Farklı bir atmosfere sahip olan Bellapais Manastırı, Girne’de mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında yer alıyor.

Girne’nin deniz kıyısında bulunan Girne Kalesi, görkemli büyüklüğü ve surları ile oldukça dikkat çekiyor. Aynı zamanda hacim olarak büyük olan kaleyi gezmek için yaklaşık olarak bir gün gerekiyor. Geçmişten bu yana deniz ticaretinin önemli lokasyonlarından biri olan bu kale, korsanların ve savaşların korunma noktası olarak yer alıyor. Farklı medeniyetlerin izlerini taşıyan Girne Kalesi, ekleme yapılarak büyümüştür. İçerisinde farklı odacıklar bulunan kaleyi gezebilir ve surların tepesinden fotoğraf çekebilirsiniz. Karaoğlanoğlu Müzesi ve Şehitliği, barış harekâtında şehit düşen askerlerin anısına yaptırılmıştır. Hem müze hem de şehitlik olarak halka açık olan bu alandaki sunum ve harekattan geriye kalan eşyaları görebilirsiniz. Girne’de yer alan bir diğer müze ise Mavi Köşk olarak ziyaretçilere sunuluyor. Özellikleri ve yapım amacı itibariyle oldukça dikkat çekici ve esrarengiz özelliklere sahip olan köşkte gezerek dönemin teknolojisini görebilirsiniz. Girne’de yer alan bir diğer popüler lokasyon ise Girne Yat Limanı’dır. Özellikle Akdeniz akşamlarının ışıltılı ve eğlenceli etkisini hissedebileceğiniz bu alanda birçok restoran, kafe ve dükkân bulunuyor.

Kıbrıs’ta Yeme – İçme Seçenekleri

Kıbrıs’ın en meşhur ürünleri arasında yer alan Hellim Peyniri ve kahve hem yerli halk tarafından hem de yabancı turist tarafından oldukça ilgi görüyor. Özel olarak hazırlanan kahvelerinin tadına hemen hemen tüm kafe ve restoranlarda bakabilirsiniz. Kıbrıs’ın en meşhur yemekleri arasında ise Şeftali Kebabı, Kleftiko, Kıbrıs Tatlısı, Köfte, Kolakas ve Kıbrıs Kahvesi yer alıyor. Akdeniz mutfağının hâkim sürdüğü Kıbrıs’ta yöreye özgü olan sebzeleri tüketebilir ya da deniz mahsullerinin tadına bakabilirsiniz. Tüm Kıbrıs bölgesinde yer alan köfteciler ise Kıbrıs’ın kendine has olan köftesini servis ediyor. Farklı hazırlanma ve servis edilme seçenekleri doğrultusunda Kıbrıs Köftesi’nin tadına bakabilirsiniz. Peksimet ise Kıbrıs’ın meşhur yiyeceklerinden bir diğeri olarak yer alıyor. Hellim ve Peksimet birleşimi ile oluşturulan yiyecekler, yerli halk tarafından oldukça sık tercih ediliyor. Bilinenin aksine Şeftali Kebabı, tatlı değil ana yemek olarak servis ediliyor. Koyun ile keçi kıymasının terbiye edilmesiyle elde edilen bu köfte; patates, pilav ve çeşitli sebzeler ile servis ediliyor. Bölgede yetişen otlarla yapılan Molehiya, bir çeşit sulu yemek olarak servis ediliyor. Geleneksel Kıbrıs mutfağına özgü olan bu yemek, çoğunlukla yaz mevsimlerinde tüketiliyor.

Kıbrıs’ta genellikle kış mevsimlerinde tüketilen Kolakas, kuzu eti ile özel olarak hazırlanıyor. Çoğunlukla kışın tüketilen bu yemeği yaz sezonlarında da kolayca bulabilirsiniz. Ceviz Macunu, Kıbrıs’ın meşhur yiyeceklerinin başında geliyor. Özellikle eski yıllarda misafire ikram edilen macunu birçok restoran ve kafede bulabilirsiniz. Aynı zamanda sokak yiyeceklerinde de yer alan Ceviz Macunu, yerli halk tarafından oldukça fazla tercih ediliyor. Kıbrıs’ın yöresel yemek ve tatlılarının yanında dünyaca ünlü fast food restoranlarını da görebilirsiniz. Aynı şekilde Türk ve Yunan mutfağından da izler görebileceğiniz birçok restoran sizleri bekliyor. Yaz mevsiminde çok fazla tüketilen dondurma ise bölgenin kendine özgü lezzetleri ile harmanlanarak halka sunuluyor.

Kıbrıs Çevresinde Gezilecek Yerler

Kıbrıs’ta yer alan Girne ilçesinin 15 km yakınında bulunan Karmi Köyü, taş evler ve doğasıyla ilgi çekici bir özellik taşıyor. Birçok begonvilin yer aldığı bu yörede fotoğraf çekilebilir ve tarihi taş kafelerde kahve ya da limonata içebilirsiniz. Çoğunluğu İngiliz asıllı Kıbrıslıların oluşturduğu Karmi Köyü, daracık sokakları ve sokak isimleri ile ilgi çekici bir özelliğe sahip. Mağusa’da bulunan Namık Kemal Meydanı, en turistik caddelerden biri. Namık Kemal’in hayat hikayesinin bulunduğu meydanda kafe ve restoranlara girerek yeme içme ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz. Aynı zamanda Mağusa’da Kapalı Maraş beldesi bulunuyor. Ölü şehir olarak adlandırılan Kapalı Maraş’ta hiçbir Türk, Rum ve Kıbrıslı yaşamıyor. Özellikle savaş döneminde terk edilen şehir halen daha insansız bir şekilde duruyor.

Mağusa’da bulunan bir diğer yapı ise Lala Mustafa Paşa Camii’dir. Eskiden St. Nicholas Katedrali olarak adlandırılan bu cami, Namık Kemal Meydanı’na yakın bir konumda bulunuyor. Lüzinyanlılar tarafından inşa edilen yapı geniş bahçesiyle de dikkat çekiyor. Özellikle bahçede yer alan 750 yıllık gümbez ağacı, görenler tarafından oldukça ilgi görüyor. Kıbrıs’ın İskele beldesinde yer alan St. Barnabas Manastırı 477 yıldır ayakta kalmayı başarmıştır. Manastırda sergilenen eserler ve yapının peyzajının estetik uyumu dolayısıyla turistler tarafından geziliyor. Salamis Harabeleri, Mağusa bölgesinde yer alan antik kenttir. Bronz çağda kurulmuş olan bu kent, forum, Roma jimnastik salonu, tiyatro, pazar yeri, Zeus tapınağı ve Salamis krallarının mezarlarına ev sahipliği yapıyor. Yıllarca ayakta kalmayı başarmış olan bu antik kente gelerek eski medeniyetlerin izlerini görebilirsiniz.

Kıbrıs’ta yer alan Karpaz beldesi, sakin ve elit olması ile ünlenmiştir. Şehir merkezine ve havalimanına uzak olan bu alanda sakin bir tatil yapabilirsiniz. Kıbrıs’ın en güzel plaj ve koylarının bulunduğu bu beldede kaplumbağalar ile yüzebilirsiniz. Tarihi kalıntılara da ev sahipliği yapan Karpaz’da Zafer Burnu Anıtı ve Apostolos Andreas Manastırı bulunuyor. Hristiyanlık dinine özgü anıtsal bir özelliğe sahip olan Apostolos Andreas Manastırı, su sıkıntısı çeken yöreye kolaylık sağlamak amacıyla inşa edilmiştir. Özellikle su çıkan bölgeye kurulan manastır, dini günlerde ve çeşitli törenler amacıyla kullanılıyor. Aynı şekilde günümüzde de Pazar günleri bu bölgede ayin yapılıyor. Karpaz’da yer alan Zafer Burnu anıtı ise Kıbrıs’ın en kuzey ucunda bulunması ve coğrafi özellikleri bakımından keskin hatlara sahip olması dolayısıyla anıtsal bir nitelik taşıyor. Aynı zamanda deniz gözetleme kulesi olarak kullanılan alan aktif bir şekilde faaliyetini sürdürüyor.

Kıbrıs’a Gitmeden Önce Bilinmesi Gerekenler

Özellikle yaz mevsiminde daha fazla ziyaret edilen Kıbrıs’a kış mevsiminde de gelmek mümkün. Akdeniz ikliminin etkisinde kalan bu yörede kışlar ılık ve yağışlı geçiyor. Dolayısıyla Kıbrıs’ta yer alan tarihi alanları rahatça gezebilmek için kış ve sonbahar mevsimlerini tercih edebilirsiniz. Temmuz ve ağustos aylarında Kıbrıs’ın sıcaklık değerleri oldukça fazla seviyelere ulaşmaktadır. Aynı şekilde deniz sıcaklığı da ortalama 27 ile 28 derece arasındadır. Deniz tatili yapmak isteyenler için en uygun aylar mayıs, haziran, eylül ve ekim tarihleridir. Özellikle yaz sezonunda dükkanlar öğle saatlerinde kapalıdır. Havanın oldukça fazla sıcak olması sebebiyle Kıbrıs halkı siesta yapmaktadır. Hırsızlık ve benzeri olayların minimum seviyede olduğu bu yörede rahatça gezebilirsiniz. Çok fazla sayıda büyük otelin bulunduğu Kıbrıs’ta konseptli oteller ya da butik oteller de görmek mümkün. Tatil amaçlı ya da kültür turu amacıyla gelenler için Kıbrıs’ın hava durumu öncelikli koşul olmaktadır.

Merak Edilenler

Şirket

Yurt İçi Uçuşlar


Aklınıza takılan bir soru mu var?

Çözüm Merkezimizi arayın

0850 252 40 01

Yurt İçi Uçuşlar

Yurt Dışı Uçuşlar


guvenli-alisveris.pngpci-dss.png3d_secure.svgssl.svg
jet.svgturuncu_hx.svgpay.svgglobal.svg
bonus-new.svgmaximum-new.svgworld-new.svgziraat-new.svgfinans-new.svgaxess-new.svgadvantage-new.svgparaf-new.svgvisa.svgmastercard.svgae.svgtroy.svg

Her şey ayağına gelsin! © Copyright 1998 - 2022 D-MARKET Elektronik Hizmetler Tic. A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

mobilemobilemobile
iata

hepsiburadaseyahat.com üzerinden satın alınan uçak biletleri ile ilgili rezervasyon, biletleme, iptal ve değişiklik işlemleri Akdeniz Pe-Tur Turizm Seyahat Acentası ve Ticaret A.Ş. (IATA Kodu: 8822861) tarafından gerçekleştirilmektedir.

iata

hepsiburadaseyahat.com üzerinde yapılan uçak bileti işlemlerini gerçekleştiren D-Market Elektronik Hizmetler ve Ticaret A.Ş., Hepsifly seyahat acentası unvanı ve 13238 belge numarası ile TÜRSAB'a kayıtlı A Grubu Seyahat Acentası olup 1618 sayılı Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu'na tabi olarak hizmet sunmaktadır.

etbis