Hepsiburada Seyahat

Uçak Biletin

Burada

Nereden

Nereden

Nereye

Nereye

Gidiş Tarihi

Yolcu Bilgileri

1

Yolcu

Ekonomi

Hepsifly Turizm Seyahat Acentası Belge No: 13238

Uçak Bileti Anasayfa

Odessa varışlı yurt dışı uçak biletleri

Konya - Odessa

uçuşları

2.431,90 TRY'den

başlayan fiyatlarla

İstanbul - Odessa

uçuşları

10.124,80 TRY'den

başlayan fiyatlarla

Odessa Uçak Bileti

Odessa Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Odessa şehri Ukrayna ülkesine ait olan en kalabalık dördüncü şehirdir. Aynı zamanda burası Karadeniz üzerinde yer alan ve kuzeybatı kısmında kalan önemli bir turistik merkezdir. Bununla birlikte Odessa aynı zamanda liman ve ulaşım merkezi olarak da büyük bir konuma sahiptir. Odessa adeta çok ırklı bir kültür merkezi olarak günümüze gelmiştir. Hatta Odessa için bazen Karadeniz’in incisi ve güney sermayesi isimleri verilmiştir. Ayrıca Güney Palmyra adına da sıkça denk gelebilirsiniz.

Şehir aslında küçük bir Tatar yerleşkesidir. 1440 yılında Kırım Hanlığı Hacı 1. Giray Han ile kurulmuştur. Aslen Hacıbey olarak adlandırılmıştır. Kısa bir süre Litvanya yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra Osmanlı İmparatorluğu 1529 yılında Odessa’yı almıştır. Ancak 1792 yılında gerçekleşen Rus- Türk Savaşı neticesinde yenilgiye uğramıştır. Bu zamana kadar Osmanlıların elinde kalmıştır. 1794 yılında Odessa şehri kurulmuştur. 1819 ve 1885 yıllarında ise Odessa ücretsiz bir liman olarak kullanılmıştır. Sovyet döneminde ise Sovyetler Birliği için en önemli ticaret limanı haline gelmiştir. Odessa Ticaret Deniz Limanı Karantina İskelesi 1 Ocak 2000 tarihinde alınan bir kararla birlikte 25 yıl boyunca serbest liman, serbest ekonomik bölge olarak ilan edilmiştir.

Tarihsel açıdan şehrin mimarisi incelendiğinde Fransız, İtalyan stillerine çokça rastlayabilirsiniz. Ruslardan etkilenmeleri beklense de daha çok Akdeniz kültürünün tarzını almışlardır. Hatta bazı binalarda Art Nouveau, Rönesans ve Klasik Sanatçılar olmak üzere farklı sanatların karışım izlerine rastlayabilirsiniz. 

Odessa şehri sıcak su limanı olarak bilinir. Aynı zamanda şehrin banliyölerinde yer alan önemli petrol terminalleri vardır. Liman Yuzhn’a ev sahipliği yapar. Diğer bir önemli liman ise Odessa’nın güneyinde yer alan Chornomorsk’tur. Burası da Odessa ile aynı bölgede yer alan önemli bir limandır. Beraber ise demir yollarıyla bütünleşerek önemli ulaşım merkezlerini temsil ederler. 

Odessa üzerinde yer alan petrol ve kimyasal işletme tesisleri ile stratejik birçok boru hattının da yer aldığı Rusya ve Avrupa şebekeleri yer alır. Hatta Karadeniz’de yer alan en büyük limanlardan biri de Odessa limanıdır. 

Kent, aslında bakıldığında Büyük Katerina Yunan Planı’na uygun olarak yapılmıştır. Hatta bir mitolojiye göre buraya yanlışlıkla gelen Odessos bu Yunan şehrinin adını Odessa’ya çevirmiştir. Odessa aynı zamanda eski Yunan şehirleri arasında Tyras ve Olbia arasında yer alır. Hatta günümüz Bulgaristan’ın Varna şehri için de öncü nitelikte olduğu söylenir.

Odessa’da Gezilebilecek Yerler

Etkileyici liman şehri olan ve özellikle şehir yaz aylarında ciddi anlamda binlerce turisti ağırlamaktadır. Kendisine özgü mimari yapısı olsun, tarihi ve geçmiş medeniyetlerden barındırdığı izleriyle birlikte oldukça ilgi çeken kentlerden biri haline gelmiştir. Çok özel koleksiyonların yer aldığı müzeleriyle birlikte ziyaretçilerini beklemektedir.

Odessa Nümismatik Müzesi Ukrayna’nın tarihi para müzesi olarak bilinir. Müze içerisinde Kuzey Karadeniz Bölgesi’nden ve Rus Ukrayna’dan birçok antik kalıntıların da korunduğunu göreceksiniz. Bu müze Odessa’nın merkezinde yer alır. Müzede eski ve orta çağlardan kalma sikkeleri hem eski hem de modern Ukraynalı kağıt paraları, Kuzey Karadeniz Bölgesi üzerinde yer alan antik çanakları, çömlekleri birebir görebilirsiniz.

Potemkin Merdivenleri Odessa şehrinde yer alan dev merdivenlerdir. Özellikle buranın da ziyaretçisi her sene bir hayli fazladır. Harika fotoğrafların ortaya çıktığı nadir lokasyonlardan biridir. Bu merdivenler, denize doğru olan resmi giriş olarak kabul edilir. Odessa kentine ait olan en resmi simgeler arasındadır. Hatta bu merdivenler başta Bulvar basamakları, Dev Merdiven, Richelieu Basamakları olarak da anılmıştır. 

Vorontsov Deniz Feneri Ukrayna’da yer alan ve Odessa kentindeki Karadeniz’e doğru açılan limanında 27,2 yüksekliğe sahip olan ve ünlü, kırmızı, beyaz renklerine bürünmüş bir fener yer alır. Adını da Odessa bölgesinde görev yapmış olan Vali General Prens Mikhail Semyonovich Vorontsov’un soy adından almıştır. Ukrayna tarihinde yer alan önemli kişilerden biridir.

Deribasovskaya Caddesi Odessa şehrinde yer alan ve buranın kalbi olarak bilinen en hareketli ve keyif dolu caddelerinden biridir. Turistler özellikle bu caddeye çok önem verirler. Ancak turistler kadar yerli halk da bu cadde üzerinde çok fazla vakit geçirmektedir. Hareketli atmosferiyle ve aynı zamanda şehrin tarihi yapısının geçmişiyle de son derece nostaljik bir havaya ve görünüme sahiptir. Bu cadde aslen ismini Odessa’nın kurucusu olan Jose de Ribas tarafından almıştır.

Bildiğiniz üzere Odessa bir liman kentidir. Bu nedenle de şehirde başrol oyunculardan biri de eşsiz güzelliklere sahip plajlarıdır. Arkadia Plajı yaz tatillerinin vazgeçilmez mekanlarından biridir. Özellikle yaz aylarında Türklerin de çok sık akın ettiği bölgelerden biridir. Sadece deniz, kum ve güneş üçlüsüne ait tatili sevenler için değildir. Aynı zamanda gece hayatını önemseyen ve eğlenmeye de bayılan kişiler için oldukça özel bir sahildir. 

Ukrayna genel tarihi ve gezilebilecek lokasyonları açısından oldukça önemli bir yere sahiptir. Hem kültürel açıdan hem de tarihi açıdan çok zengin bir skalaya sahiptir. Eski Sovyetler Birliği ülkesi olan ve farklı dokuların yer aldığı bu ülkede Odessa şehri için tam bir sanat ülkesi denilebilir. Puşkin Müzesi de Odessa üzerinde yer alan ve kültürel, tarihi açıdan turistlerin de yoğun ilgi gösterdiği alanlardan biridir.

Bir şehri tanımak istiyorsanız bunun en güzel keşfetme yolu yerel pazarlarını ziyaret etmektir. Hem halk ile içe içe olursunuz hem de hiç bilmediğiniz birçok şeye de şahitlik edersiniz. Odessa Bit Pazarı ise bu keşiflerde en iyi tercih edilebilecek pazarlardan biridir. Sadece şehre özgü değil Ukrayna’ya özgü birçok farklı ürüne burada denk gelebilirsiniz.

Odessa şehri uzun caddeleriyle, ferah bulvarlarıyla meşhurdur. Bunlardan biri olan Primorsky Bulvarı ise en çok bilinenler arasında yer alır. Adeta sizlere açık hava müzesi tadında bir gezi hizmeti verir. Bulvarın eşsiz mimarisi sizlere görsel bir şölen tattıracaktır. Bulvar boyunca gezerken harika manzaralara tanıklık edersiniz.

Odessa Şehir Parkı, Odessa’nın en eski şehir parklarından biridir. Burası Deribasovskaya Caddesi’nin yanında kalır. Doğa ve sanatı iç içe görebileceğiniz eşsiz yerlerden biridir. Gezinti sırasında soluklanıp oturabileceğiniz alanlarda hem doğaya hem de sanata doyabilirsiniz.

Duc de Richaliu Heykeli şehirde yer alan en ilginç anıtlardan biridir. Kentin kurucusu olduğu için bu anıta çok değer verilir. Fotoğraflarda, kartpostallarda ve hediyelik eşyalarda çok sık görebilirsiniz. 

Odessa’nın birçok önemli meydanından bahsettik. Bir diğeri de Teatralnaya’dır. Oldukça büyük bir meydana sahiptir. Ayrıca çevresinde yer alan mimariler ile de göz kamaştırır. Bu nedenle çok sık ziyaret edilen bölgeler arasındadır.
Odessa’nın Tarihi

Odessa tarihi açısından çok eskilere kadar uzanmaktadır. M.Ö 6. Yüzyılın ortalarında kurulmuş olan Yunan şehirlerinden bir tanesidir. Ayrıca bu bölge M.Ö 5 ve 3. Yüzyıllardan kalma bir metropol bölge olarak da bilinir. Hatta bu durum uzun bir süre de devam etmiştir. Odessa körfezi hakkında eski Hıristiyanların Limanı olup olmadığı hakkında henüz net bir mevcut kanıt yoktur. Arkeolojik eserlerin ve tarihi yapıların bir hayli fazla olduğu Odessa Bölgesi doğu Akdeniz’in en geniş bağlantılarına sahiptir.

Şehir içerisinde hemen hemen her döneme ait kalıntılara ve mimari yapılara rast gelmeniz mümkündür. Bunlardan biri de Odessa’nın en sık ziyaret edilen Vorontsov Sarayı’dır. Aynı zamanda Alupka Sarayı olarak da anılmaktadır. Kırım Dağları’nın eteklerinde yer alan ve Alupka kasabası yakınlarında konumlandırılmış olan önemli bir saraydır. Vorontsov Sarayı, Kırım içerisinde yer alan en büyük ve en eski saraylardan biridir.

Transfigürasyon Katedrali, Ukrayna’nın Odessa şehrinde yer alan Ortodoks Katedralidir. Ukrayna’nın Ortodoks Kilisesine aittir. Ancak Moskova Patrikhanesi’ne bağlı bir kurumdur. Katedral içerisinde ülke için önemli bir isim olan Vorontsov adına ait eşyalar ve eserler yer alır. Transfigürasyon anlamı ise dönüşüm ve başkalaşımdır. Burada temel, vurgulanmak istenen durum dini dönüşümdür.

Bilindiği üzere Odessa Ukrayna üzerinde yer alan kültür ve sanat noktasında en önemli şehirlerden biridir. Eski Sovyetlerden klasik müzik ve bale, opera gibi sanat alanları çok büyük bir öneme sahiptir. Günümüze kadar da yerini kaybettirmeden gelmeyi başarmıştır. Bu dönemde yapılan ve mimarisiyle göz kamaştıran Odessa Opera ve Bale Ulusak Akademik Tiyatro Binası şehrin önemli simgeleri arasında yerini alır.

Odessa tarihinin vermiş olduğu derin geçmişten ötürü müzeleriyle ünlü şehirlerden biridir. Eğer arkeoloji ile yakından ilgileniyorsanız ve M.Ö dönemlerden kalma eserleri merak ediyorsanız Odessa Arkeoloji Müzesi sizler için oldukça uygun bir seçenek olacaktır. Ukrayna’nın en eski arkeoloji müzeleri arasında yer alır. 

Belvedere Kolonları Helenistik Mimari özelliğine sahiptir. Bu yapı daha çok turistlerin harika fotoğraflar ortaya çıkarttığı önemli bir yerdir.

Heyecanı, gizemi ve mistik oluşumlara merakını varsa Odessa’da keşif için sizleri bekleyen bir yeraltı müzesi yer alır. Odessa Katakompları şehirdeki yer altı mezarlarından bahseder. Oldukça ürkünç olsa da mutlaka Odessa’da görülmesi gereken önemli noktalardan biridir.

Odessa’da Kültürel Etkinlikler

Odessa festivalleri ve kültürel etkinlikleri bakımından oldukça renkli bir duruşa sahiptir. Eğer şehri özel zamanlarda ziyaret ederek bu anlara tanıklık etmek istiyorsanız sizleri birçok harika şölen bekliyor olacaktır. 

Bildiğiniz üzere tüm dünyada kabul edilen 1 Nisan şaka günü Odessa üzerinde yer alan önemli festivallerden biridir. Şaka Festivali olan 1 Nisan gününde bir gün boyunca farklı şakaların yapıldığı bir festival olur. Özellikle sokaklarda farklı, komik giysilerle gezen insanları görebilirsiniz. Son derece eğlenceli ve kahkahalarla geçen bir festivaldir.

Şehirde sanata olukça önem verilir. Bu nedenle her yıl Mayıs ayında tüm müzeler için girişlerde ziyaretçilere özel teşvikler sunulur. 

Temmuz ayında düzenlenen Odessa Uluslararası Film Festivali son derece keyiflidir. Yaklaşık olarak bir hafta süren bir film festivalidir. İçerisinde çeşitli filmlerin ve aynı zamanda önemli yönetmenlerinde yer aldığı keyifli bir festivaldir.

2 Eylül Odessa için önemli bir tarihtir. Odessa’nın Doğum Günü olarak bilinir. Bunun için özel olarak hazırlanan kutlamalar yer alır. Son derece eğlenceli bir festivaldir.

Eylül ayının sonlarına doğru gerçekleşen Odessa Jazz Festivali önemli bir müzik festivalidir. Dünyanın dört bir yanından bu festival için gelen birçok ziyaretçi yer alır. 

Odessa’da Konaklama

Karadeniz kıyısında yer alan ve bu kıyıların en güzel şehirlerinden biri olan Odessa harika bir tatil seçeneğidir. Burada uygun konaklama seçenekleri bulabilirsiniz. Tarihi, kültürel dokusu, denizleri ve plajları ile Karadeniz’in incisi olarak bilinir. Odessa şehri otelleri bakımından son derece zengindir. Vintage, otantik, mordern ve endüstriyel temalarla birlikte tasarlanmış birçok farklı otel yer alır. 

Özellikle Odessa sokaklarında gezmek istiyorsanız ve alışveriş yapmak istiyorsanız, bununla birlikte tarihi yerleri de görmek isterseniz bu planlar doğrultusunda merkezi konumda uygun konaklama yerleri bulabilirsiniz. Şehir içerisinde oteller dışında başka konaklama seçenekleri de yer alır. Hostelleri, butik otelleri de vardır. Ancak yine de Odessa’nın farklı konseptlerde yer alan otellerinde çok daha keyifli zaman geçirebilirsiniz. Üstelik fiyatları da oldukça uygundur. 

Odessa Lezzetleri

Odessa şehri her yıl daha fazla kafe ve restoran açarak hizmet vermektedir. Üstelik fiyatları da oldukça ekonomiktir. Bununla birlikte Odessa’da liman şehri olmasından kaynaklı olarak çeşitli lezzetleri görmeniz mümkündür. Şehri ziyaret ettiğinizde Borscht, chebureki, tavuk ve mlyntziyi denemeden ayrılmamanız gerekiyor. 

Chicken Kiev, Kiev usulü yapılan bir tavuktur. Filetolar parmesan peyniriyle buluşur. Fesleğenlere sarılır ve fırına verilir. Son derece muhteşem bir lezzettir. Eriyen parmesan peynirinin fesleğenler ile birleştiği o doku sizleri mest edecektir.

Borscht aslında sadece Ukrayna için özgü değildir. Rusya ve Doğu Avrupa üzerinde de çok yaygın olarak yapılan bir yemektir. Geleneksel hali sığır eti, pancar ve bazı sebzelerden yapılır. Özellikle soğuk kış aylarında hasta olmamak için tüketilen bir çorbadır.

Vareniki Asya ve Avrupa’da çok sık yapılan bir çeşit mantıdır. İçi vişneli, peynirli soslarla doldurulur. İçerisine daha farklı soslar ile de hazırlanarak servis edilir. Ancak her hali ile güzel bir yemektir. 

Potato Pancakes genellikle sabah kahvaltılarında tercih edilen ve patates piresiyle, unla yapılan klasik bir pankektir. 

Holodets haşlanmış olan etin suyuyla dondurulur. Bu yemek özel günlerde sofralarda kesinlikle yer alır. Bazen bu etin yanında farklı garnitür servisi de yapılır. Oldukça lezzetli ve farklı bir tattır. 

Stuffed Cabbage Rolls lahanaların doldurulmasıyla ve sarılmasıyla yapılır. Odessa üzerinde birçok restoranda da kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Son derece lezzetlidir. Bizim ülkemizde de lahana sarmasına benzer. Ancak bu çok daha kalın halidir. 

Okroshka çorbası salatalık, soğan, turp, yumurta ve patatesle birlikte yapılır. Genellikle yaz aylarında soğuk olarak servis edilen bir çorbadır. Rus kökenlidir ancak Ukrayna mutfağında da yer alır.Odessa’da Ulaşım

Odessa’da şehir merkezi yürüyerek gezmek için oldukça müsaittir. Bazı yollar kısmen trafiğe kapalıdır. Bu nedenle yaya olarak şehri gezmek çok daha keyifli bir seçenek olacaktır. Kent içerisinde ise yaygın olarak tramvay, otobüs ve marshrutka ulaşım araçları yer alır. Tramvay ve otobüsler maliyet açısından oldukça ucuz seçeneklerdir. Tramvay duruklarında durak rotaları belli değildir. Bir programı yoktur. Bu nedenle beklemeniz gerekebilir. 

Tramvay ile Ulaşım

Şehir içerisinde en uygun fiyatlı ulaşım araçlarından birisidir. Ancak rota noktasında belirsiz çalışır. Bu nedenle beklemeler yaşayabilirsiniz. Araca binmeden önce şefe para ödersiniz. Eğer şef yoksa şoföre de verebilirsiniz.

Marshrutkalar ile Ulaşım

Marshrutkalar genellikle Odessa’da yer alan ulaşımın ana koludur. İndiğinizde sürücüye ödeme yaparsınız. Bu araçlar genellikle elinizi kaldırdığınız her noktada durular. 

Odessa’ya En Uygun Uçak Bileti Ne Zaman Alınır?

Odessa iklim koşulları neticesiyle en uygun ziyaret edilmesi gereken ayları yaz mevsimidir. Mayıs ve Eylül ayları arasındaki süreçte şehri oldukça rahat bir şekilde gezmeniz mümkündür. Ancak Odessa üzerinde soğuklar oldukça etkilidir. Bu aylarda ziyaret edilmesi önerilmez. Bununla birlikte yaz aylarında gitmeden önce rezervasyon yaptırmanız da sizler için artı olacaktır. Aksi halde çok yüksek meblağlar sizleri bekleyebilir.

Odessa’da İklim Nasıldır?

Odessa bölgesinde yazları ılık ve az bulutludur. Ziyaret için de en uygun vakitlerdir. Kışlar ise uzun sürer. Çok soğuk, karlı ve rüzgarlı olur. Genellikle parçalı bulutlu bir hava vardır. Yıl içerisinde de sıcaklık normal olarak -4 ve 29 derece arasında değişkenlik gösterir. Nadir de olsa -13 altına ve 34 derece üzerine çıkar. 

img

Odessa Hava Durumu

24 Kasım 2022

Sun

12 °C

12 °C

Uçuş süreleri

Rota bilgisi bulunamadı

Alternatif uçuşlar

Odessa varışlı yurt dışı uçak biletleri

Konya - Odessa

uçuşları

2.431,90 TRY'den

başlayan fiyatlarla

İstanbul - Odessa

uçuşları

10.124,80 TRY'den

başlayan fiyatlarla

Merak Edilenler

01

Nasıl uçak bilet satın alabilirim?

02

Uçuşumdaki bagaj hakkım ne kadardır?

03

Bagajımda bulunması yasak olan maddeler nelerdir?

04

Esnek bilet nedir?

05

Promosyonlu bilet nedir?

06

Çocuklar için bilet almalı mıyım?

07

PNR kodu nedir, ne işe yarar?

08

Havaalanında nasıl check-in yapabilirim?

09

Online check-in nedir? Nasıl yapabilirim?

10

Biletime nasıl ulaşırım?

11

Faturam ne zaman gelir?

12

Faturam gelmedi, ne yapmalıyım?

13

Satın aldığım uçak biletini iptal edebilir miyim?

14

Satın aldığım uçak biletini nasıl değiştirebilirim?

15

Biletimi başkasına devredebilir miyim? / Biletimde isim değişikliği yapabilir miyim?

16

Hangi ödeme seçenekleri ile bilet alabilirim?

17

Taksitle alışveriş yapabilir miyim?

18

Ödeme ekranında / ödeme aşamasında sorun yaşıyorum

19

Ek bagaj, yemek siparişi gibi ek hizmetleri nasıl satın alabilirim?

20

Uçuşlarım için vizeye ihtiyacım var mı?

21

Vizem olmadan vize isteyen bir ülkeye bilet alabilir miyim?

22

Kimlikle seyahat edebileceğim ülkeler var mı?

23

Resmi tatiller hangi günlere denk geliyor?

24

Hava yolu seyahatlerinde yolcu haklarım nelerdir?

Şirket

Yurt İçi Uçuşlar


Aklınıza takılan bir soru mu var?

Çözüm Merkezimizi arayın

0850 252 40 01

Yurt İçi Uçuşlar

Yurt Dışı Uçuşlar


guvenli-alisveris.pngpci-dss.png3d_secure.svgssl.svg
Hepsiburada
hepsijet.svg
hepsiburada_market.svg
hepsipay.svg
hepsiglobal.svg
bonus-new.svgmaximum-new.svgworld-new.svgziraat-new.svgfinans-new.svgaxess-new.svgadvantage-new.svgparaf-new.svgvisa.svgmastercard.svgae.svgtroy.svg

Her şey ayağına gelsin! © Copyright 1998 - 2022 D-MARKET Elektronik Hizmetler Tic. A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

iata

hepsiburadaseyahat.com üzerinden satın alınan uçak biletleri ile ilgili rezervasyon, biletleme, iptal ve değişiklik işlemleri Akdeniz Pe-Tur Turizm Seyahat Acentası ve Ticaret A.Ş. (IATA Kodu: 8822861) tarafından gerçekleştirilmektedir.

iata

hepsiburadaseyahat.com üzerinde yapılan uçak bileti işlemlerini gerçekleştiren D-Market Elektronik Hizmetler ve Ticaret A.Ş., Hepsifly seyahat acentası unvanı ve 13238 belge numarası ile TÜRSAB'a kayıtlı A Grubu Seyahat Acentası olup 1618 sayılı Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu'na tabi olarak hizmet sunmaktadır.

etbis