Hepsiburada Seyahat
Hepsiburada Seyahat

Uçuş Ara

1

Yolcu


Ekonomi

Hepsifly Turizm Seyahat Acentası Belge No: 13238

Uçak Bileti Anasayfa

Özbekistan varışlı yurt içi uçak biletleri

Özbekistan varışlı yurt dışı uçak biletleri

img

Orta Asya’nın en çok dikkat çeken ülkelerinden biri olan Özbekistan, bağımsız Türk devletlerinden biridir. Başkenti Taşkent olan ülke, çok sayıda turist çekmesiyle bilinir. Türkiye’den gelen ziyaretçilere kardeş gözüyle bakan millet, oldukça sıcak kanlıdır. Kültür turizminin yaygın olduğu Özbekistan, mimari ve tarihi bakımından oldukça gelişmiştir. Bu nedenle bölgeye çok sayıda insan ülkenin kültürünü anlamak ve özümsemek için gelir. Özbekistan’ın mimari ve tarihi kadar insanların yaşayış stilleri ve gelenekleri de merak edilir. Oldukça gelişmiş bir ülke olmasıyla öne çıkan ülke, turistlere etkinlik bakımından da geniş bir yelpaze sunar. Bölgeye gelen ziyaretçiler keyifli vakit geçirerek farklı bir turizm fırsatından yararlanabilir.

Özbekistan’a din hakkında merak duyan ve ilgilenen kişiler tarafından da çok sayıda ziyaret yaşanır. Yaygın olarak islam inancı görülen ülke, farklı inanış biçimlerini de barındırır. Din, tarih ve mimarinin yanı sıra Özbek mutfağı da dünyada çok ilgi görür. Birbirinden lezzetli seçenekler sunan Özbekistan, pilav, çorba ve kebap bakımından oldukça zengindir. Ülkede şarapçılık kültürü oldukça eski bir döneme dayandığı için şarap turizmi de oldukça yoğundur. Şarapla ilgilenen kişiler bölgeye gelerek tadım yapabilir. Özbekistan’a ulaşım genellikle uçak yoluyla sağlanır. Özbekistan uçak bileti alarak dünyanın her yerinden ülkeye ulaşmak mümkündür. Kültürel anlamda oldukça yoğun bir hizmet sunan ülke, dünyanın çeşitli yerlerinden turistleri çeker.

Özbekistan Uçuş Bilgileri

Dünyanın en çok ilgi gören yerlerinden biri olan Özbekistan, çok farklı ülkelerden turist çekmeyi başarır. Kültür, tarih, mimari, mutfak bakımından oldukça zengin olan ülkeye uçak ile ulaşım mümkündür. Gelişen teknoloji hizmetleriyle birlikte dünyada en çok tercih edilen ulaşım biçimlerinden biri olan hava yolu, hızlı bir şekilde istenilen yere varılmasını sağlar. Bu nedenle dünya üzerinde en çok tercih edilen ulaşım yöntemlerinden biri olarak dikkat çeker. Orta Asya’da bulunan Özbekistan’a hava yolu ile gitmek en mantıklı yöntemdir. Hızlı ve güvenilir bir ulaşım imkanı veren uçaklar konforuyla da öne çıkar. Dünyanın hemen her yerinden Özbekistan’a uçuş seferi bulunur. Aktarmalı ya da direkt uçuş seferi seçilerek ülkeye ulaşmak mümkündür.

Türkiye’den Özbekistan’a uçak yolu ile gitmek isteyen ziyaretçiler merkezi şehirlerdeki direkt uçuş fırsatlarından yararlanabilir. İstanbul-Özbekistan arası uçak ile 4 saat 13 dakika sürmektedir. Ankara’dan Özbekistan’a uçak seferleri 4 saat 30 dakika, 4 saat 20 dakikadır. Oldukça hızlı bir ulaşım fırsatı veren uçaklar ziyaretçilerin vakit kaybetmeden ülkeye varmasını sağlar. Uçak özellikle kısıtlı tatil zamanına sahip olan kişiler için oldukça kolaylaştırıcı bir yöntemdir. Aynı gün içinde ülkeye varılmasına ve gezilmesine imkan verir. Hemen herkes kendi bütçesine ve konforuna uygun bir uçuş seferine ulaşabilir. Orta Asya’nın gelişmiş kültürüne ve tarihine göz atmak isteyen kişiler, Özbekistan uçak bileti ile oldukça uygun fiyatlardan yararlanarak ülkede keyifli zaman geçirebilir.

Özbekistan’da Gezilecek Yerler

Gur-i Emir Kalesi: Timur İmparatorluğu’nun kurucusu olan Timur’a adanmış kale, 14. yüzyılda inşa edilmiştir. Yapının içerisinde külliye ve türbe bulunmaktadır. 37 metre yüksekliğe sahip olan kale, İran mimarisinden motifler taşımaktadır. Türbe içerisinde Timur İmparatorluğu’ndan birçok hanedanın defnedilmesi ile birlikte aile kabristanlığı olarak da anılmaya başlamıştır.

Registan Meydanı: Semerkand’ın merkezinde bulunan meydan, Orta Asya ve Türk mimarisini ortaya koyar. Kentin en çok turist alan bölgelerinden biri olarak geçer ve içerisinde üç adet medrese bulunur.

Ark Of Bukhara: M.Ö. 4. yüzyıla dayanan kale, Buhara hanlarının kaldığı yer olarak bilinir. Topraktan yapılan kale 20 metre yüksekliğindedir. Özbekistan’a gelen turistlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken yapılardan biridir.

Özbekistan Uygulamalı Sanatlar Müzesi: Önemli Özbek sanatçılarının eserlerinin sergilendiği müzede, el yapımı birçok sanat ürünü bulunmaktadır. Kafatası küpeler, mücevher, nakış işlemeleri, halılar gibi birçok eser müze içerisinde sergilenmektedir. 1927 senesinde hizmete açılan müze, 7000’den fazla eserin sergilendiği bir yerdir. Özbekistan’a gelen ziyaretçiler bu müze aracılığı ile yöresel eserleri inceleme fırsatı bulabilir. Bu nedenle müze mutlaka ziyaret edilmesi gereken alanlardan biridir.

Emir Timur Müzesi: 1996 senesinde hizmete başlayan müze, şehrin en önemli yapılarından biridir. Ülkenin başkenti Taşkent’te olan müze, 5 binin üzerinde esere ev sahipliği yapar. Ülkeye gelen turistler sanat anlamında doyumluluğa ulaşmak isterse mutlaka bu müzeyi ziyaret etmelidir.

Taşkent Botanik Bahçe: Taşkent’te bulunan Botanik Bahçe, şehrin en huzurlu ve doğayla iç içe olan alanlarından biridir. Çok sayıda bitki çeşidine ev sahipliği yapan alan, turistlerin en çok uğradığı noktalardan biridir. Japon Ayva ve Lale ağacı gibi şehrin sembolik olan bitkilerini barındıran bahçe, doğanın güzelliklerini ziyaretçiler ile buluşturur.

Kukeldash Medresesi: Su pazarının hemen yanında yer alan medrese, 1970 senesinde inşa edilmiştir. Kokand Hanları’nın kalesi olarak kullanılan yapı, tarihi olarak büyük bir öneme sahiptir. İnfaz ve yargılama işlemlerinin yapıldığı yer olarak da bilinir. Birçok restore işleminden sonra bugünkü halini alan yapı, ülkede mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden biridir.

Özbekistan’da Mutlaka Tadılması Gereken Lezzetler

Lag’man: Sulu bir erişteden oluşan yemek, et ve kıyma eşliğinde servis edilir. Oldukça lezzetli bir yemek olan Lag’man, protein ve karbonhidrat bakımından oldukça zengindir. Ülkede en çok tercih edilen yemeklerden biri olarak dikkat çeker.

Lepyoshka: Oldukça lezzetli olan yöresel bir ekmek çeşididir. Türk mutfağındaki Ramazan pidesine benzetilen bu ekmek, mutlaka denenmesi gereken lezzetler arasındadır. Özellikle sıcakken yenildiğinde oldukça lezzetli bir ekmek olarak bilinir.

Oshpaz: Genellikle özel günlerde ve bayramlarda hazırlanan Oshpaz, Özbek mutfağını en iyi şekilde yansıtan tariflerden biridir. Pirinç, kırmızı et ve havucun kusursuz birleşiminden oluşan tarif, yöresel lezzetler arasında en çok dikkat çeken yemekler arasındadır.

Özbek Pilavı: Özbek mutfağının dünya üzerinde yayılmasını sağlayan bu lezzet, ülkede en çok tercih edilen tariflerden biridir. Diğer adıyla palov, havuç, kırmızı et, soğan ve pirinçten oluşur. Yöresel lezzetler arasında en çok dikkat çeken yemeklerden biri olan palov, bazı tariflerde meyve eklenerek hazırlanır. Özbekistan’da mutlaka denenmesi gereken lezzetlerin en başında gelir.

Özbek Mantısı: Dünya üzerinde yapılan diğer mantılardan farklı bir hazırlanış şekline sahiptir. Hamuru oldukça büyük açılan bu mantı, içerisinde lezzetli bir et dolgusu içerir. Oldukça doyurucu bir tarif olan Özbek mantısı, damakta hoş bir tat bırakır. Türk mutfağında olduğu gibi yoğurt sos ile servis edilir.

Tandır Kabob: Koyun etinin tandırda pişirilmesinden elde edilen tarif, et sevenlerin favori lezzetlerden biridir. Tandır fırınında pişirildiği için etin sahip olduğu lezzet zirveye çıkarılır. Deneyenlerin vazgeçemediği kabob, ülkeye gelen turistler tarafından da çok sevilir.

Patyr: Ekşi maya ile hazırlanan Özbek pidesi, üzerinde etnik desenler barındırır. Bu nedenle oldukça hoş bir görünüme sahiptir.

Shurbo: Güveci veya Özbek çorbası olarak da bilinen Shurbo, Orta Asya’da en çok tüketilen yemeklerden biridir. Başlangıç yemeği olarak geçen çorba, Avrupa’da da sık sık rastlayabileceğiniz bir tariftir. Özbekistan’da bulunan hemen hemen bütün restoranlarda bulunan tarif içi ısıtan bir lezzete sahiptir.

Özbekistan’da Konaklama Olanakları

Turistik açıdan gelişmiş bir ülke olan Özbekistan, çok sayıda otele ev sahipliği yapar. Turistlerin konforlu bir şekilde konaklaması için otel seçenekleri geliştirilmiştir. Özellikle ülkenin başkenti olan Taşkent’te çok sayıda otel alternatifi bulunmaktadır. Dünyanın her yerinden turist çeken Özbekistan, konaklama anlamında hemen herkesin beklentisini karşılar. Taşkent’te bulunan lüks oteller, konforu zirveye taşımak isteyen kişiler için son derece uygundur. Bu otellerin fırsatları ile keyifli zaman geçirmek oldukça kolaydır. Her kültürü kucaklayan Özbek insanı misafirperverliğiyle de öne çıkar. Ülkede bulunan oteller oldukça temiz ve konforlu şekilde dizayn edilir. Otellerin bazısında yöresel motifler bulunurken bazı oteller ise tamamen Batı dekorasyon anlayışına sahiptir.

Özbekistan’da oteller kadar pansiyonlar da dikkat çeker. Otel ve pansiyonlar ülkeye gelmeden önce rezervasyon hizmetleri ile incelenebilir. Seyahatten önce online bir şekilde rezervasyon yapıldığında oldukça avantajlı fiyatlardan yararlanılır. Ülkede bunların yanı sıra daire ve oda kiralama olanakları da bulunur. Özgür hareket etmeyi ve uzun süre kalmayı düşünen turistler, daire kiralayarak konforlu bir konaklama olanağına ulaşabilir. Ülke dairelerinde geleneksel motifler sık sık bulunur. Ülkenin yöresel dekorasyon anlayışına uygun şekilde dizayn edilmiş ev tercihleri yapılarak oldukça keyifli zaman geçirmek mümkündür. Ülkeye gelen herkes kendi bütçesine ve ihtiyacına uygun konaklama tercihi yapabilir. Konaklama anlamında geniş bir yelpazeye sahip olan Özbekistan, her bütçeden insan için kapsamlı bir hizmet kalitesi sunar.

Özbekistan’da Ulaşım

Gelişmiş bir ülke olan Özbekistan, ulaşım konusunda ziyaretçilere birçok seçenek sunar. Ülke dışından gelen turistler, toplu taşımadan yararlanarak şehir içinde rahatlıkla gezebilir. Şehir içinde otobüs, minibüs ve taksi en yaygın şekilde kullanılan toplu taşıma araçlarıdır. Otobüsler aynı zamanda şehir dışına hizmet de verir. Ülkenin başkenti olan Taşkent’te metro ile ulaşım da mümkündür. Oldukça gelişmiş olan metro hatları hızlı bir ulaşım fırsatı verir. Şehir içinde gezilmek istenen yerlere anında ulaşım sağlayan metro kartlı sistem ile kullanılabilmektedir. Metro kullanılarak Taşkent’in bir ucundan diğer ucuna 40 dakikada gidilebilmektedir. Bu nedenle şehirde en çok tercih edilen ulaşım aracı metro olarak bilinir.

Ülkede şehir içinde en çok tercih edilen yöntemlerden biri de taksidir. Oldukça uygun olan taksi fiyatları konforlu bir şekilde seyahat etme fırsatı verir. Kullanıcılar taksi tercihi yaparak hızlı bir şekilde ulaşım sağlayabilir. Şehrin her yerinde hazır bir şekilde bekleyen taksiler uygun olması nedeniyle çok sık tercih edilir. Şehirde tek bir kart ile tüm toplu taşıma araçlarına binilebilmektedir. Turistler bu kartlardan alarak istediği aracı kullanma fırsatına erişebilir. Şehir dışına gitmek isteyen turistler ülkede tren, uçak ya da otobüs hizmetlerinden yararlanabilir. Başkentten Fergen, Semerkant, Buhara, Namangan gibi şehirlere uçak ile ulaşım mümkündür. Tren aracılığıyla da Termez, Urgenç, Buhara, Adijan’a gidilebilir. Ziyaretçiler kendi ihtiyacına en uygun ulaşım yolunu seçerek şehirler arası bir gezi keyfine erişebilir.

Özbekistan’da Araç Kiralama

Özbekistan’da gelişmiş toplu taşıma araçlarının dışında araç kiralama olanakları da mevcuttur. Oldukça konforlu bir kullanıma sahip olan araç kiralama, özellikle kalabalık aileler için önerilir. Kalabalık aileler için toplu taşıma araçları zorluk yaratabilir. Bu nedenle araç kiralayarak hızlı bir şekilde ulaşım olanaklarına erişilebilir. Ziyaretçiler Özbekistan’a gelmeden önce, online şekilde araç modellerini rahatlıkla inceleyebilir. Kendi kullanımına en uygun olan aracı seçerek diledikleri yere hızlı bir ulaşım sağlayabilir. Özbekistan’da araç ile birlikte şoför kiralama olanağı da bulunur. Bu gelişmiş hizmet genellikle büyük şirketler ve oteller tarafından sağlanır.

Özbekistan’da Rus ehliyeti geçerlidir. Ülkeye gitmeden önce ehliyetin orada geçerli olup olmadığı kontrol edilmelidir. Ülkede yolların çok iyi olmaması nedeniyle araç kullanırken dikkatli olunması önerilir. Son zamanlarda geliştirilen hizmetler ile geliştirilen yollar turistlerin konforunu artırmıştır. Başkentte özel araçlar için hazırlanan park yerleri genellikle ücretlidir. Kullanıcıların buna dikkat ederek bütçelerini ona göre ayarlaması gerekir. Araç kiralama işlemi ister şoför ile ister şoförsüz şekilde seçilebilir. Her kullanıcı kendi konforuna uygun bir araç modelinden yararlanabilir. Ülkede herkesin ihtiyacını karşılayabilmek için geniş bir araç yelpazesi sunulur. Her ziyaretçi kendi konforuna ve bütçesine uygun bir modele rahatlıkla ulaşabilir.

Özbekistan Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Özbekistan ile ilgili sıkça sorulan sorulardan biri vize istenip istenmediğidir. Özbekistan Türkiye Cumhuriyeti’nin de içinde bulunduğu 7 ülkeyi 30 günlük turist vizesinden muaf tutar. Bu nedenle Türkiye’den giden turistler vize almadan pasaportları ile 30 günlük bir seyahat hakkına sahip olur. 30 günde rahatlıkla gezmek için uygun olan ülke, turistik açıdan oldukça hoş vakit geçirmenizi sağlar. Ülkede 6 ay ve üzerinde konaklamak isteyen kişilerin vize başvurusu yapması gerekir. Özbekistan’ın para birimi de merak edilen konulardan biridir. Ülkenin para birimi Som’dur.

Özbekistan ile ilgili sıkça sorulan sorulardan biri de gece hayatıdır. Orta Asya ülkelerine göre oldukça eğlenceli bir gece hayatına sahip olan Özbekistan, turistlerin keyifli vakit geçirebileceği bir ülkedir. Özellikle başkent Taşkent’te, gece hayatı oldukça yoğun şekilde geçer. Kahkara Caddesi ve Puşkin Caddesi üzerinde eğlenmeye uygun mekanlar bulunur. Gece hayatından hoşlanan kişiler bu caddeleri ziyaret edebilir. Ülkeyle ilgili merak edilen konulardan biri de uçak bileti fiyatlarıdır. Uçak bileti fiyatları, bilet zamanı, uçuş sınıfı, bagaj hakkı gibi konulara göre değişiklik gösterir. Seyahatten yaklaşık 2 ay önce uçak bileti bakıldığında uygun fiyatlara satın almak mümkündür. Eğer lüks bir uçuş sınıfı ve geniş bir bagaj hakkı istenirse fiyatta artış söz konusu olabilir.

Özbekistan’a Gitmeden Önce Bilinmesi Gerekenler

Orta Asya’da görülmesi gereken ülkelerden biri olan Özbekistan, dünya üzerinde birçok ülkeden turist çeker. Ülkenin başkentinde konaklama anlamında çok sayıda otel fırsatı bulunmaktadır. Le Grande Plaza Hotel, Hayot Hotel, Hyatt Regency Tashkent, Ramada by Wyndham Tashkent, International Hotel Tashkent gibi seçenekler ülkenin en çok tercih edilen otelleri arasındadır. Lüks bir hizmet veren bu oteller konfor bakımından ziyaretçilerin keyifli zaman geçirmelerine olanak sağlar. Ülkeye gelmeden önce para biriminin Türk parası ile olan kur farkına bakılmasında da fayda vardır. Seyahat sırasında bu durum kullanıcıların bütçe kontrolü yapabilmesini de sağlar.

Özbekistan’da yaşam standartları çok pahalı değildir. Bu sayede her bütçeden insanın ziyaretine açık bir ülke olarak bilinir. Türkiye’de kullanılan ehliyet ülke içerisinde de geçerlidir. Ülke içerisinde araç kiralamak isteyenler rahatlıkla araçlarını sürebilir. Ülkeye gelirken Türk vatandaşlarının 30 günlük ziyaretleri için vize almalarına gerek yoktur. Geçerliliği olan bir pasaport ile ülke rahatlıkla gezilebilir. Ülkeye gelmeden önce turistlerin mutlaka tatması gereken lezzetleri de bilmesi gerekir. Taşkent’te bulunan restoranlarda oldukça lezzetli yöresel yemekler keyifli bir şekilde tadılabilir. Birbirinden hoş mekanlara sahip olan ülke, gezmeyi seven kişiler için oldukça hoş aktiviteler ile doludur. Tarihi, mimari ve kültürel anlamda zengin olan Özbekistan, gezilecek yerler konusunda ziyaretçilere geniş bir imkan tanır. Ülkeye gelen herkes bu birbirinden ilgi çekici yerleri gezerek hoşça vakit geçirme olanağına erişir.

Merak Edilenler

Şirket

Yurt İçi Uçuşlar


Aklınıza takılan bir soru mu var?

Çözüm Merkezimizi arayın

0850 252 40 01

Yurt İçi Uçuşlar

Yurt Dışı Uçuşlar


guvenli-alisveris.pngpci-dss.png3d_secure.svgssl.svg
jet.svgturuncu_hx.svgpay.svgglobal.svg
bonus-new.svgmaximum-new.svgworld-new.svgziraat-new.svgfinans-new.svgaxess-new.svgadvantage-new.svgparaf-new.svgvisa.svgmastercard.svgae.svgtroy.svg

Her şey ayağına gelsin! © Copyright 1998 - 2022 D-MARKET Elektronik Hizmetler Tic. A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

mobilemobilemobile
iata

hepsiburadaseyahat.com üzerinden satın alınan uçak biletleri ile ilgili rezervasyon, biletleme, iptal ve değişiklik işlemleri Akdeniz Pe-Tur Turizm Seyahat Acentası ve Ticaret A.Ş. (IATA Kodu: 8822861) tarafından gerçekleştirilmektedir.

iata

hepsiburadaseyahat.com üzerinde yapılan uçak bileti işlemlerini gerçekleştiren D-Market Elektronik Hizmetler ve Ticaret A.Ş., Hepsifly seyahat acentası unvanı ve 13238 belge numarası ile TÜRSAB'a kayıtlı A Grubu Seyahat Acentası olup 1618 sayılı Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu'na tabi olarak hizmet sunmaktadır.

etbis