Pattaya Uçak Bileti

Uçak Biletin

Burada

Hepsifly Turizm Seyahat Acentası Belge No: 13238

flight-0
flight-1
flight-2
flight-3

Hepsifly Turizm Seyahat Acentası Belge No: 13238

Pattaya Uçak Bileti

Pattaya Hakkında

Pattaya, Tayland’da yer alan en önemli şehirlerden biridir. Burası ülkenin başkenti olan Bangkok’un yaklaşık olarak 165 km kadar güneyinde kalır. Tayland körfezi kıyısında da yer alan bu muhteşem yer tam anlamıyla tatil cennetidir. Şehir idari açıdan da incelendiğinde Chonburi iline bağlıdır. Ancak buna rağmen kendi kendini yöneten özel bir belediye statüsü vardır. Şehrin kelime anlamı ise Günye Patı Muson Rüzgarı anlamına gelir. 

Pattaya ismi ise daha sonraları Büyük Kral Taksin olarak anılan Siyam Kralı Phraya Tak’dan gelmektedir. Aynı zamanda 18. Yüzyılın sonlarına doğru da burada eski Ayuttthaya Krallığı, Burmalılar tarafından saldırı altında kalmıştır. Phraya Tak ise bu dönemde oldukça iyi bir savaş çıkartmıştır. Böylece bölgenin ismi de bundan sonra Patta olarak kalmıştır. 

Patta şehri 1950’li yılların sonlarına doğru hep küçük bir balıkçı köyü olarak anılmıştır. İlerleyen zamanlarda 1964 yılında ise belediyeye dönüşerek gelişmelerine başlamıştır. Özellikle Vietnam savaşına katılan Amerikan askerleri de bu zaman içerisinde Pattaya şehrini bir dinlenme mekanı olarak kullanmaya başlamıştır. Böyle olunca da Pattaya’da yer alan büyüme adımları hız kazanarak ivme arttırmıştır. 1978 yılında ise tam anlamıyla bir şehir statüsüne kavuşmuştur. 

Bunların dışında şehirde yaşayan, çalışan ve çoğunluğun Batı Avrupa, Kuzey Amerika noktalarından gelen yabancılar tarafından talep oluşturması noktasında şehirde çok katlı yapılar da artış göstermiştir. Bu sayede şehirde yüksek katlı yapı sayısında ciddi ilerlemeler olmuştur. Hatta ülkenin başkenti olan Bangkok’tan sonra ikinci sırada yer alır. 

Şehrin merkezi ve kalbi olarak atan yer ise Walking Street olarak gösterilir. Walking Street şehrin gece hayatının tam anlamıyla merkezidir. Her zaman canlı ve renkli olmasıyla ön plana çıkar. Burada rock, pop, hard, striptiz olmak üzere çeşitli mekanlar bulmanız mümkündür. Tam anlamıyla sizlere eğlenceli ve farklı mekanlar kazandıran bir şehirdir. 

Pattaya’da Gezilmesi Gereken Yerler

Pattaya şehri hem etkinlikler hem de görülecek yerler açısından birçok seçeneğe sahip bir şehirdir. Burada isterseniz golf oynayın isterseniz de tüm gün boyunca eşsiz plajlarında dinlenin. Tamamen sizlere kalmıştır. Görülmesi gereken yerleri bakımdan da oldukça zengin içeriklidir. 

Jomtien Plajı, Pattaya şehrinin hemen 3km kadar güney kesiminde yer alır. Burası güney kesiminde bulunan bir sahil şerididir. Otel, plaj ve restoranlara da ev sahipliği yapmasıyla popüler bir nokta olmuştur. Pattaya şehrinin sakinleri tarafından da yurt dışından gelen turistler tarafından da burası çok sık ziyaret edilen noktalardan biridir. Özellikle su sporları ile yakından ilgileniyorsanız sizler için keyifli olacaktır. 

Pattaya Beach, 4 kilometre kadar uzunluğa sahip bir plajdır. Kıyı şehri olan Pattaya’da en güzel plajlardan biri olma özelliğine sahiptir. Aynı zamanda Jomtien Plajı ile de benzerlik gösterir. Burada da aynı aktiviteleri en iyi şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Ancak Pattaya Beach daha kalabalıktır. Burada mükemmel sahil partilerine denk gelebilirsiniz. 

Dongtan Plajı, yaklaşık olarak 1 kilometre kadar uzunluğu vardır. Güney Pattaya ve Jomtien Plajı arasında bulunur. Aynı zamanda Pattaya’nın plajları arasında da en sessiz noktalardan biridir. Kafa dinlemek isteyenler için muazzam bir tercihtir. Deniz, kum ve güneş üçlüsünü sakince doyasıya yaşayabilirsiniz. 

Art in Paradise, burası sanatla ilgilenen kişiler için oluşturulmuş interaktif bir müzedir. Eğer sanat müzelerini gezerken bir yandan da eğlenceyi beraberinde yaşamak isterseniz burası tam sizlere uygun bir yerdir. Kahkahaların, eğlencenin asla eksik olmadığı bu müzede mükemmel deneyimler sizlerin olabilir. 

Rubbet Land, burası eğlendirirken öğretmeye odaklanmış bir müzedir. Tam olarak 4400 metrekarelik bir alan içerisinde hizmet verir. Lateks, kauçuk gibi ürünlerle yapılan sayısız projeye tanıklık edebilirsiniz. Aynı zamanda projeksiyon haritasına da ev sahipliği yapar. 

Hello Van Gogh müzesi, Pattaya’nın kalabalığı içerisinden sıyrılıp sanatın içerisine kaçabileceğiniz bir yerdir. Burası Tayland’ın tam olarak ortasında yer alarak faaliyetlerini devam ettirir. Van Gogh ve Claude Monet’e ait olan canlı tuvallerin yer aldığı bu müzede sanatçıların eserlerini içinizde yaşayabilirsiniz. Aynı zamanda onların iç dünyasını da keşfetmeniz mümkündür.

Pattaya Park Tower, burası Tayland’da yer alan en yüksek kuledir. Tam olarak 240 metre kadar yüksekliği vardır. Aynı zamanda Pattaya şehrine ait mükemmel manzaraya da burada tanıklık edebilirsiniz. Kule sadece seyir noktası değildir. Beraberinde birkaç farklı aktiviteye de ev sahipliği yapar. 

Pattaya City Sign, burası Pattaya şehrinin harflerinin yer aldığı bir tepedir. Görülecek çok fazla bir şey yoktur. Ancak şehrin güzel manzarasına tanıklık etmek isterseniz buraya da gidebilirsiniz. Gittiğinizde yüksek bir noktadan şehri izleyebilirsiniz. 

Nong Nooch Tropikal Botanik Bahçesi, burası Güneydoğu Asya kesiminde yer alan en güzel peyzaj mimarisine sahip olan parklardan biridir. Fransız bahçelerinden esinlenerek yapılmıştır. Bahçe peyzajının içerisinde ise tamamen farklı temalardan oluşan birçok bölüm vardır. Keyifli bir gezinti sizleri bekliyor olacaktır. 

The Million Years Stone Park and Pattaya Crocodile, doğayla iç içe olan ve tam 70 dönümlük bir arazi üzerinde yer alan bir yerdir. Burası Pattaya’da gezilecek yerler listeniz içerisinde mutlaka yer almalıdır. Oldukça hoş bir konsepti vardır Milli Hayvanat Bahçesi, Milyon Yıllık Taş Park, Timsah Parkı olmak üzere üç farklı teması vardır. 

Sriracha Tiger Zoo, Pattaya’da yer alan ve 1997 yılından beri aktif bir şekilde hizmet veren bir hayvanat bahçesidir. İçerisinde dört bölge yer alır. Kaplan yetiştirme, yetenek bölgesi, timsah ve hayvan bölgesi olmak üzere çeşitli noktalarını ziyaret edebilirsiniz. Parkta yaban hayatını yakından görebileceğiniz gibi soyu tükenmiş olan canlıların da heykellerini yakından görebilirsiniz. 

Pattaya’nın Tarihi

Pattaya tarihi açıdan da incelendiğinde oldukça köklü bir geçmişe sahip olan bir şehirdir. Geçmişten günümüze kadar gelmiş olan önemli eserler de yer alır. Pattaya şehri sizler için sadece bir yaz tatili olmayacaktır. Aynı zamanda tarih ve arkeoloji meraklıları için de tecrübe kazandıracaktır. Bu anlamda sizlere dolu dolu bir zaman geçirme fırsatı sunacaktır.

Büyük Buddha, Pattaya’da güney kesiminde ormanlık bir alan olarak bilinen Pratamnak Tepesi’nin en yüksek kısmında bulunur. Adeta huzurla ve sakin bir görüntüyle ziyaretçilerini karşılar. Bu heykel tam olarak 18 metrelik altın bir heykeldir. Pattaya’nın önemli simgesel yapılarından biri olarak bilinir. Heykeli yakının görmek ve etrafında yer alan daha küçük heykelleri incelemek için Naga yılanları ile süslenmiş olan dik merdivenleri tırmanmanız gerekecektir. Yerli halk tarafından Luang Phor Thai olarak adlandırılan bu heykel bölgenin simgelerindendir. Heykelin Pattaya’daki dini anlamı ve önemi oldukça özeldir.

Wat Yansangwararam, kısacası Wat Yan olarak da bilinen bu tapınak son derece geniş bir bahçeyle çevrilir. Oldukça huzur veren bir ortamı vardır. 1988 yılında inşa edilmiş olan bu yapı Kral Bhumibol Adulyadej’in 48. Yıl şerefine adanmıştır. Bu tapınak kompleksi ise Pattaya şehrinin yaklaşık olarak 20 km kadar güney kesiminde yer alır. Tapınak ise 146 dönüme sahip bir arazinin üzerinde yer alır. Aynı zamanda Pattaya bölgesinde yer alan en büyük tapınaklardan biri olarak kabul edilir. Ana binası içerisinde değerli Budist kalıntılarından oluşan koleksiyonlar yer alır. Tapınağın ise sağ tarafında yer alan göl, antikalar, çeşitli eserlerle dolu olan Çin yapılarına ev sahipliği yapar. Eğer tapınağın kendisine ulaşmak isterseniz de Naga yılanları ile kaplı olan 299 basamaklı bir merdiveni çıkmanız gerekecektir. 

Hakikat Tapınağı, özellikle sakin ve manevi açıdan da anlamlı olan bir yer arıyorsanız Pattaya’da mutlaka görülmesi gereken turistik yerlerden biridir. Burada Tayland kültürüne ait bilgileri, mimariyi canlı bir şekilde görebilirsiniz. Eşsiz yapısıyla tam anlamıyla örnek bir yapıdır. Ahşap malzemelerin kullanımıyla yapılmış olan bu etkileyici olan yapı sizi geçmişe götürür. Günümüzde aktif olarak müze adında ziyarete açıktır. Burası tik ağacının oyularak yapılmasıyla oluşturulmuştur. 105 metre yüksekliği ile Pataya’daki en özel mimari yapılardan biri olarak hayranlık uyandırır. 1981 yılında yapımına başlanılan bu tapınağın henüz tam anlamıyla bittiği söylenemez. 

Anek Kuson Sala, Çin ve Tayland halkı arasında bir dostluk köprüsü kurmak adına inşa edilmiştir. Burada 300’ün üzerinde Çin eseri sergilenir. Prinç ve bronz bu eserler genel olarak Budist, Taoist inancına dahil olan çeşitli inanışların, tanrılarının tarihi figürleridir. Bu müze binası ise 1987 yılında inşa edilmiştir ve ilk olarak Çin Tapınağı formunda yapılmıştır. 

Mini Siam, Talyand üzerinde yer alan tarihi yerler ve dünyadaki önemli eserleri görebilmek açısından gidebileceğiniz en iyi yerlerden biridir. Burası bir minyatür müzesidir. Müze içerisinde Bangkok’un Zafer Anıtı, Şafak Tağınağı, New York’a ait olan Özgürlük anıtı gibi 100’den fazla önemli anıta, esere ev sahipliği yapar. Burada 1:25 ölçekli maketleri görmeniz mümkündür.

Ripley’s Believe It Or Not Museum, içinizde yaşamış olduğunuz dünyayla ilgili olarak birçok farklı ve garip nesneleri sizlere göstermeyi amaçlar. Oldukça özel bir müze zinciridir. Müzede yer alan dünyanın her yerinden toplanmış ve keşfedilmesi gereken tuhaf hatıralara yer verilir. Bu müze 300’den fazla heykel, yapı ve öğeye ev sahipliği yapar. Bu ilginç ögelerin arasında ünlü Titanic’in bir milyon kibrit ile yapılan kopyası dahi vardır. Enteresan şeyleri bir arada görmek isterseniz sizler için mükemmel bir gezi olacaktır. 

Sunthorn Phu Anıtı, Tayland edebiyatı için oldukça itibarlı bir yazarın anıtıdır. Aynı zamanda İngiliz Edebiyatı’nın da duayenlerinden olan William Shakespeare ve Geofrey Chaucer gibi onurlandırılmış olan çok önemli bir sanat insanı olarak bilinir. Yazara ait olan anıt ise 25 Mayıs 1970 tarihinde açılmıştır. Bu heykelin arkasında yer alan flüt çalan bir erkek kahraman olan Phra Apai Mani’nin, Mani’ye ulaşan dişi denizkızı ve dişi dev olan Nang Phisuea Samut’a ait heykellere de yer verilmiştir. 

Pattaya Yüzen Pazar, şehrin en otantik deneyimlerinden biridir. Oldukça keyifli ve sıradışı olan bir alışveriş sizleri bekliyor olacaktır. Yerli halkla birlikte turistler de bu pazara çok fazla gelir. 100’ün üzerinde satıcı yer alır. Sevdiklerinize buradan harika hediyelik eşyalar alabilirsiniz. 

Teddy Bear Müzesi, 2013 yılında Hyun Chul Kim tarafından açılmıştır. Oyuncaklara ilgisi olan kişilere özel olarak yapılan bu müze oldukça renkli ve keyiflidir. Özellikle de çocuklu aileler için iyi bir ziyaret noktasıdır. İçerisinde 1000’den fazla doldurulmuş oyuncak yer alır. Müzede aynı zamanda 12 farklı tema yer alır. Böylece tarihi canlandıran yerleri de oyuncaklarla görmüş olursunuz. 

Parody Art Museum, Pattaya şehrinin ilk parodi konseptine sahip olan gece müzesidir. Burada ünlü resimler parodi tarzında tekrar yorumlanarak sizlere sunulur. Heykeller, duvar yazıları, videolar ile de desteklenen bu müze tam anlamıyla büyük bir sanat merkezi konumundadır. 

Mımosa Pattaya, Fransa’nın Colmar şehrinin de bir örneği olarak inşa edilmiştir. Burada Avrupa teması ön planda tutularak tasarlanmıştır. 2013 yılından beri aktif olarak faaliyetlerine devam eden bir yerdir. İçerisinde alış veriş merkezi, eğlence merkezi ve restoranlar da yer aldığından ötürü turistler tarafından sıkça ziyaret edilen bir noktadır. 

Pattaya’da Kültürel Etkinlikler

Pattaya gezinizi planlarken bir yandan da muhteşem etkinliklere katılım gösterebilirsiniz. Bu anlamda her yıl içerisinde düzenlenen mükemmel etkinlikler sizleri bekliyor olacaktır. Bunlar içerisinde; Çin yeni Yılı, Burapa Pattaya Bisiklet Haftası, Pattaya Karnavalı, Pattaya Uluslararası Müzik Festivali, Wan Lai Festivali, Miss Tiffany Universe, Meyve Festivali, Pattaya Maratonu, Pattaya Klasik Gitar Festivali, Buffalo yarışları, Pattaya Vejetaryen Festivali, Loi Krathong, Miss International Queen yer alır. 

Pattaya’da Konaklama

Pattaya, Tayland için en önemli olan turistik şehirlerden biri olarak karşınıza çıkar. Doğu bölgesi, körfezi ile birbirinden harika plajlara sahip bir şehirdir. Özellikle de Vietnam Savaşı sırasında Amerikan askerlerinin de burayı dinlenme alanı olarak kullanması Pattay’nın popüler olmasını daha da arttıran bir etmen olmuştur. Bu dönemden sonra ise bölge üzerindeki konaklama alanlarının sayısı da günden güne artış göstermiştir. 

Pattaya şehrinde her türden otel bulmanız mümkündür. Eğer temizliğe, konfora ve kaliteye düşkünseniz bunun için 4 yıldızlı otellerden tercihlerinizi yapmaya başlayabilirsiniz. Yıl boyunca sıcak olan bu şehri dilediğiniz zaman ziyaret edebilirsiniz. Ancak yine de önceden rezervasyon yaptırarak kalacak yerinizi ayarlamanız önemlidir. Aksi halde yüksek miktarlar ödemek durumunda kalmanız da mümkündür. 

Pattaya’nın Lezzetleri

Pattaya turistik bir merkezdir. Bu anlamda yeme içme sektöründe de son derece gelişmiştir. Yerel lezzetleri ile Tayland mutfağından örnekler bulabilirsiniz. Bunların dışında Avrupa, Amerika, Çin, İngiliz, Alman, İrlanda, İtalya, Kore olmak üzere farklı mutfaklara ait olan yemekleri de bulabilirsiniz. Burada daha çok yemeklerde bitkiler ve baharatlar kullanılır. Yerel yemekler arasında som tam yani papaya salatası, kha neow pilav türü, narm tok mu baharatlı domuz eti salatası, yum pla dook fu kızarmış kedibalığı salatası olmak üzere enteresan lezzetleri deneyimlemeniz mümkündür. 

Pattaya’da Ulaşım

Pattaya şehir içi ulaşım noktasında çoğunlukla küçük otobüsleri kullanır. Aynı zamanda tuk tuk denilen ulaşım araçları da vardır. 

Otobüs ile Ulaşım

Pattaya şehrini yakından her köşesini görmek isterseniz otobüs ile gezmeniz son derece doğru bir seçenek olacaktır. Özellikle her noktaya uzanan otobüs ağı sayesinde sizlere kolay bir ulaşım seçeneği sunar. Aynı zamanda son derece uygun bir fiyata sahiptir.Araç Kiralama ile Ulaşım

Eğer toplu taşıma kullanmak istemezseniz bunun yerine tercih edebileceğiniz araç kiralama imkanı da vardır. Havaalanından çıktıktan sonra birçok farklı kiralık acente firması görebilirsiniz. Gerekli işlemlerinizi sağladıktan sonra aracınızı kiralayarak oldukça keyifli bir tatil yapmanız mümkün olacaktır.

Pattaya’ya En Uygun Uçak Bileti Ne Zaman Alınır?

Pattaya şehrinde tropikal iklim görüldüğü için yılın her döneminde ziyarete uygundur. Havalar aralık ve şubat aylarında sıcak ve kuru olurken, mart ve nisan aylarında sıcak, nemli, mayıs ve kasım aylarında da sıcak ve yağışlı olur. Tüm bunları da göz önünde bulundurarak uçak biletinizi almanız gerekecektir. Aynı zamanda Pattaya tam anlamıyla turizm merkezi olan bir yer olmasından ötürü uçak biletlerinizi daha önceden satın alarak makul fiyatlara elde edebilirsiniz.

Pattaya’nın İklimi Nasıldır?

Pattaya şehri tipik bir tropikal iklime sahiptir. Bu anlamda şehir daima sıcak kalır. 

Pattaya Hava Durumu

22 Şubat 2024

Sun

30 °C

27 °C

Uçuş süreleri

Rota bilgisi bulunamadı

Alternatif uçuşlar

Merak Edilenler

01

Uçak bileti almak için neden Hepsiburada Seyahat'i tercih etmeliyim?

02

Nasıl uçak bileti satın alabilirim?

03

Uçuşumdaki bagaj hakkım ne kadardır?

04

Bagajımda bulunması yasak olan maddeler nelerdir?

05

Esnek bilet nedir?

06

Promosyonlu bilet nedir?

07

Çocuklar için bilet almalı mıyım?

08

PNR kodu nedir, ne işe yarar?

09

Havaalanında nasıl check-in yapabilirim?

10

Online check-in nedir? Nasıl yapabilirim?

11

Biletime nasıl ulaşırım?

12

Faturam ne zaman gelir?

13

Faturam gelmedi, ne yapmalıyım?

14

Satın aldığım uçak biletini iptal edebilir miyim?

15

Satın aldığım uçak biletini nasıl değiştirebilirim?

16

Biletimi başkasına devredebilir miyim? / Biletimde isim değişikliği yapabilir miyim?

17

Hangi ödeme seçenekleri ile bilet alabilirim?

18

Kredi kartı puanlarım ile ödeme yapabilir miyim?

19

Taksitle alışveriş yapabilir miyim?

20

Ödeme ekranında / ödeme aşamasında sorun yaşıyorum

21

Ek bagaj, yemek siparişi gibi ek hizmetleri nasıl satın alabilirim?

22

Uçuşlarım için vizeye ihtiyacım var mı?

23

Vizem olmadan vize isteyen bir ülkeye bilet alabilir miyim?

24

Kimlikle seyahat edebileceğim ülkeler var mı?

26

Hava yolu seyahatlerinde yolcu haklarım nelerdir?

Aklınıza takılan bir soru mu var?

Çağrı Merkezimizi ara

0850 252 40 01


Aklınıza takılan bir soru mu var?

Çağrı Merkezimizi ara

0850 252 40 01

Yurt İçi Uçuşlar

Yurt Dışı Uçuşlar


https://images.hepsiburada.net/hepsifly/fly/fly/d/e-7ddb1a28-71b5-454a-b52a-d186c649a671.webphttps://images.hepsiburada.net/hepsifly/fly/fly/d/e-e79a8fff-7c22-471f-9bd5-fea5cce1ed54.webphttps://images.hepsiburada.net/hepsifly/fly/fly/d/e-31325c2f-1e5d-4bec-a7ce-95107b344638.webphttps://images.hepsiburada.net/hepsifly/fly/fly/d/e-8ea4a557-abe1-4e65-bebe-18d4922147ed.webp
Hepsiburada
hepsijet.svg
hepsiburada_market.png
hepsipay.svg
hepsiglobal.svg
https://images.hepsiburada.net/hepsifly/fly/fly/d/e-153bb5fc-60ac-475b-b7ad-aef0c00150a3.webphttps://images.hepsiburada.net/hepsifly/fly/fly/d/e-a62bf53d-f5da-458e-91c4-a8cda9adbf0b.webphttps://images.hepsiburada.net/hepsifly/fly/fly/d/e-04b65d82-13cb-4c02-9a31-2445223430f9.webphttps://images.hepsiburada.net/hepsifly/fly/fly/d/e-1f357460-6694-4bc4-b23c-dc681de97979.webphttps://images.hepsiburada.net/hepsifly/fly/fly/d/e-8ebc3812-2d33-4e8b-85a7-48e6536f917b.webphttps://images.hepsiburada.net/hepsifly/fly/fly/d/e-04b24cb1-8308-4349-8c3f-adcc64dd2888.webphttps://images.hepsiburada.net/hepsifly/fly/fly/d/e-f8f54c6c-7d09-49d7-ae50-90f842daf455.webphttps://images.hepsiburada.net/hepsifly/fly/fly/d/e-4029e21c-6d00-4705-a73e-d476563fe7c7.webphttps://images.hepsiburada.net/hepsifly/fly/fly/d/e-6dfbc935-6a31-4b4a-9ff8-a49012d3c9a9.webphttps://images.hepsiburada.net/hepsifly/fly/fly/d/e-63bcf082-0a43-4b80-a0b3-981a4dbb0168.webphttps://images.hepsiburada.net/hepsifly/fly/fly/d/e-f53a635d-1fdf-429b-970c-683bd0a42e9e.webphttps://images.hepsiburada.net/hepsifly/fly/fly/d/e-b25b7950-d1dc-469f-9031-9905af2e79f5.webp

Her şey ayağına gelsin! © Copyright 1998 - 2023 D-MARKET Elektronik Hizmetler Tic. A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

etbis
iata

hepsiburadaseyahat.com üzerinden satın alınan uçak biletleri ile ilgili rezervasyon, biletleme, iptal ve değişiklik işlemleri Akdeniz Pe-Tur Turizm Seyahat Acentası ve Ticaret A.Ş. (IATA Kodu: 8822861) tarafından gerçekleştirilmektedir.

iata

hepsiburadaseyahat.com üzerinde yapılan uçak bileti işlemlerini gerçekleştiren D-Market Elektronik Hizmetler ve Ticaret A.Ş., Hepsifly seyahat acentası unvanı ve 13238 belge numarası ile TÜRSAB'a kayıtlı A Grubu Seyahat Acentası olup 1618 sayılı Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu'na tabi olarak hizmet sunmaktadır.

etbis