Hepsiburada Seyahat
Hepsiburada Seyahat

Uçuş Ara

1

Yolcu


Ekonomi

Hepsifly Turizm Seyahat Acentası Belge No: 13238

Uçak Bileti Anasayfa

Rusya varışlı yurt içi uçak biletleri

Rusya varışlı yurt dışı uçak biletleri

img

Rusya Uçak Bileti

17 milyon metrekarelik yüzölçümü ile dünyanın en büyük ülkesi olan Rusya dünyada yaşanabilecek alanın sekizde birini kaplar. Donmuş gölleri, karlar altında kalan dağların yamaçları ile kışın tüm güzelliklerinin birlikte yaşandığı ülke, tarihi yapıları ve göz alıcı saraylarıyla turistlerin gözdesi olmaya devam ediyor. İlginç festivalleri ve sıra dışı etkinlikleri ile ilgi çeken ülke, ışıltılı gece hayatıyla eğlence meraklıların da uğrak noktası durumunda.

Rusya Hakkında Genel Bilgiler

Dünyanın yüzölçümü olarak sekizde birini kaplayan Rusya, Avrupa ve Asya kıtalarına yayılmış büyük bir kara parçası üzerinde kurulu bir ülkedir. Ülkenin resmi dili Rusça, resmi para birimi ise rubledir. 2021 verilerine göre ülkede toplam 145 milyon vatandaş yaşamakta olup bu vatandaşların %80’inin etnik kökeni Rus’tur. Ülkede Ruslar dışında toplam 150 etnik grup yaşamını sürdürmeye devam eder. 145 milyonluk nüfusuyla dünyanın en kalabalık 9. ülkesi konumunda bulunan Rusya, insan kaynaklarıyla beraber doğal kaynakları bakımından da zengin bir ülkedir. Ülkede Rusça dışında konuşulan en yaygın diller İngilizce, Almanca, Fransızca, İspanyolca ve İtalyancadır.

Ülke yüzölçümü olarak çok geniş olduğundan toplamda 11 ayrı zaman dilimini kapsar ancak ulusal zamanı Türkiye tarafından da kullanılan GMT +3 zaman dilimine göre ayarlanır. Yayıldığı genişlik dolayısıyla çok fazla iklim ve mevsim şartlarının aynı anda yaşandığı ülkede arazi koşulları ve bitki örtüsü de ciddi değişkenlik gösterir. Ülkede 1000’den fazla şehir bulunur ve bu şehirler 85 adet federal bölgeye bağlıdır. Başkenti aynı zamanda en kalabalık şehri olan Moskova’dır. En büyük şehirlerinden bazıları Moskova, St. Petersburg, Kazan, Krasnodar, Rostov, Nijni Novgorod, Astrahan, Veliky Novgorod, Novosibirsk’dır. Dünyanın en fazla yüzölçümüne sahip ülkesi olan Rusya’da yüzölçümü olarak bakıldığında yerleşim yalnızca yüzde 28’lik kısımda bulunur. Bunun dışında kalan yüzde 72’lik kısımda herhangi bir yerleşim bulunmaz. Çok farklı etnik grubun yaşadığı Rusya din olarak büyük oranda Ortodoks Hristiyanlığı tercih etmiş görünmektedir. Resmi bir dini olmayan ülkede yapılan araştırmalara göre, Ortodoksların sayısı 60 milyon, Müslümanların sayısı ise 9 milyon olarak tahmin edilmektedir. Geri kalan nüfusun 20 milyonu kendilerini Ateist, 40 milyonu Agnostik, 1 milyonu Budist ve 200 bini de Hindu olarak tanımlamaktadır. Ülkede yazı dili olarak kiril alfabesi kullanıldığından Rusya’yı ziyaret edecek kişilerin kiril alfabesine göz atmasında yarar olacaktır. Rusya’da kışlar oldukça sert geçtiğinden kışın yapılacak ziyaretler için gerekli önlemler alınmalıdır.

Uçuş Bilgileri

Rusya Doğu Avrupa’nın önemli bir kısmını ve Kuzey Asya’nın tamamını kaplayan yapısı ile toplamda 14 ülke ile kara sınırına sahiptir. Rusya ile karadan komşu olan ülkeler kuzeybatıda Finlandiya ve Norveç; batıda Estonya, Letonya, Polonya, Litvanya, Beyaz Rusya; güneybatıda Ukrayna; güneyde Çin, Azerbaycan, Gürcistan, Kazakistan, Moğolistan ve Kuzey Kore iken denizden komşu olan ülkeler Türkiye, Japonya ve ABD’dir. 17 milyon metrekarelik yüzölçümü ile ülke içindeki seyahatin bile çoğunlukla uçakla yapıldığı Rusya’ya Türkiye’den hem kara yolu ile hem de hava yolu ile gidilebilir. Ancak kara yolu ile yolda geçireceğiniz zaman ve çekeceğiniz zahmet düşünüldüğünde en doğru seçeneğin uçak yolculuğu olduğu görülür. Rusya’nın çeşitli bölgelerine İstanbul, Ankara, Antalya ve Samsun’dan yoğun bir sıklıkta direkt ya da aktarmalı uçuşlar gerçekleşir. Türkiye’den sefer düzenlenen başlıca şehirler ise Moskova, St. Petersburg, Nalchik, Krasnodar, Kazan, Soçi, Stavropol, Ufa, Yekaterinburg olarak sayılabilir. Rusya uçak biletinizi emen alarak çok kısa sürede hedef destinasyonunuza varabilir, Rusya gezisinin tadını çıkarmaya başlayabilirsiniz.

Ulaşım

Demir yolu taşımacılığı açısından dünyanın en gelişmiş ve en verimli ülkelerinde biri olarak gösterilen Rusya’da, ülkenin bir ucundan diğer bir ucuna geniş demir yolu ağı vasıtasıyla gitmek mümkün. Demir yolu ile seyahat ekonomik olduğu gibi eğlenceli ve nostaljik bir yolculuk olması sebebiyle tek başına bir faaliyet olarak yapılabilir. Yataklı ve yataksız seçenekleriyle uzun yolculuklar için de uygun olan demir yolları taşımacılığı için her şey en ince ayrıntısına kadar düşünülmüş. Hatta bazı istasyonları turistik bir gezi alanı haline gelmiş olan ülkede demir yolları kara yollarına göre çok daha fazla tercih edilir. Ancak yüzölçümünün büyük olması ülke içinde uzak bölgelere demir yolu ile seyahati biraz sıkıcı hale getirebilir. O yüzden bu tarz seyahatlerde çoğunluğun tercih ettiği uçakları kullanmak uygun olacaktır. Ülkenin her bölgesinde bulunan yaygın havaalanları sayesinde neredeyse istediğiniz her şehire direkt ya da aktarmalı olarak uçmak mümkün. Bu yöntem demir yoluna göre biraz pahalı olsa da zamanına değer veren kişiler tarafından tercih edilir. Şehir içi ulaşım ise otobüs, tramvay, minibüs ve metro ile kolayca yapılabilir. Dünyanın en büyük demir yolu altyapısına sahip ülkelerinden biri olan Rusya’nın önemli şehirlerinde çok geniş metro ve tramvay altyapısı bulunur. Bu özelliği ile ziyaretçilerin ulaşım problemi büyük oranda çözümlenmiş olur. Rusya’da toplu taşıma uygun fiyatları ile ziyaretçilerin hayatlarını kolaylaştırır.

Araç Kiralama

Rusya’da taksi ile ulaşım çok yaygın değildir ancak ihtiyacınız olduğunda elinizi kaldırmanız araçların durması ve gideceğiniz yere götürmesi için yeterli olur. İsterseniz taksi yerine çok cüzi fiyatlara araç kiralamayı tercih edebilirsiniz. Önceden internetten yaptığınız rezervasyonlar ile oldukça uygun fiyatlara araç kiralamak mümkün. İnternetten yaptığınız rezervasyon ile aracınızı dilerseniz indiğiniz havalimanından, dilerseniz de şehir merkezinden teslim almak mümkün. Önceden rezervasyon yaptırmadan da araç kiralamak mümkün, fakat firmaların yoğunluklarına göre araç bulmak biraz zaman alabilir.

Rusya’da Gezilecek Yerler

Rusya önemli tarihi olaylara şahitlik etmiş bir ülke olarak birçok tarih ve sanat merkezini içerisinde barındıran, modern şehir hayatını tarihi yapısına zarar vermeden yaşayan bir ülkedir. Özellikle Çarlık Rusyası ve Sovyet Rusyasından kalma eserler ile adeta tarihin ve sanatın merkezi olan ülkede gezilecek yer sayısı çok fazladır. Ancak ziyaretçilerin en çok ilgi gösterdiği merkezlerden Kremlin ve Kızıl Meydan, St. Petersburg, Solovetsky Takımadaları, Lena Sütunları, Baykal Gölü, Gayzer Vadisi, Kamçatka Volkanları, Kırlangıç Yuvası mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerler arasında dikkat çekenlerden bazılarıdır. Her biri birbirinden dikkat çekici bu tarihi güzellikler ve doğa harikalarını ziyaret etmek için Rusya uçak biletini hemen alabilirsiniz.

Kremlin ve Kızıl Meydan

Sadece Moskova’nın değil, aynı zamanda Rusya’nın da sembol yapılardan biri sayılan Kremlin Moskova’nın en eski kısmını teşkil eder. Prens Yury Dolgoruky Kalesi’nin de bulunduğu Kremlin, büyük Kremlin Sarayı, Senato Binası, kilise binası, silah odası gibi bir çok önemli yapıya ev sahipliği yapar. Bölgede Kral-silah ve çan gibi tarihi Rus döküm sanatı örnekleri sergilenir. Kızıl meydan ise Devlet Tarih Müzesi, Aziz Basil Katedrali ve Vladimir Lenin’in Anıt Mezarı’na ev sahipliği yapar. Kremlin ve Kızıl Meydan 1991’den itibaren UNESCO korumasına alınmıştır.

St.Petersburg

Eşsiz mimarisi ve tarih kokan sokakları ile Rusya’nın en gözde şehirlerinden biri olan St.Petersburg, 18. yüzyıl ve 19. yüzyıldan kalma saray ve kiliseleriyle ünlüdür. İtalyan ve Rus mimarların eseri olan saray ve kiliseler şehrin bir tarih merkezi olmasını sağlarken eski banliyöleri ile de dikkat çeker. Şehirde ziyaret edilebilecek önemli eserler ve yapılar ise Peter ve Paul Kalesi, Büyük Peter Yaz Sarayı ve Kış Sarayı, Peter ve Paul Katedrali, Mermer Sarayı, Tavrichesky Sarayı, Anichkov Sarayı, Smolny Manastırı, Bilim Akademisi ve Güzel Sanatlar Akademisi olarak sıralanabilir. St.Petersburg tarihi merkezi de tıpkı Kremlin gibi UNESCO koruması altındadır. St. Petersburg’ta gezilebilecek diğer yerler ise Aziz Isaak Meydanı, Çarlık Sarayı, Mariinsky Tiyatrosu, Ermitaj (Hermitage) Müzesi ve Vasilyevsky Adası’dır.

Solovetsky Takımadaları

300 metrekareden fazla büyüklüğü ile 6 adet adanın birleşiminden oluşan takımadalar farklı dönemlere ait birçok tarihi kalıntı ve eseri içinde barındıran önemli bir tarih merkezidir. Milattan önce 2. ve 3. bin yıla ait arkeolojik sit alanları, 15. yüzyıldan kalma ünlü Rus Ortodoks Solovetsky Manastırı ile adeta içinden tarih fışkıran şehir, kale ve kiliselerin oluşturduğu muhteşem mimari manzara ile de görenleri kendisine hayran bırakır. Lenin tarafından 1921’de siyasi mahkumlar için çalışma kampına dönüştürülen ve 1939’a kadar esir kampı olarak kullanılan Solovetsky Takımadaları tarihin dramatik yanına tanıklık eder. Daha sonra yapılan çalışmalar ile tarihi ve kültürel bir merkez haline gelen Solovetsky Takımadaları gölleri, tepeleri ve oyukları ile ziyaretçilerini muhteşem bir manzaraya davet eder.

Rusya’nın Önemli Şehirleri ve Bölgeleri

Rusya, 85 federal bölge ve 1000 şehri ile oldukça fazla bölgeyi içinde barındıran bir yapıya sahiptir. Bu şehirlerden en bilinen ve popüler olanları St.Petersburg, Novgorod, Kazan, Astrahan, Krasnodar, Rostov, Ekaterinburg, Ryazan, Belgorod, Novosibirsk, Ufa, Tomsk, Kaliningrad, Samara, Soçi, Volgograd şehirleridir. Her birisi ayrı tarihi ve doğal güzelliklere sahip olan şehirler, turistler tarafından her yıl ziyaretçi akınına uğrar. Bu şehirlerden en önemlileri elbette başkent Moskova’dır. Moskova’dan bahsetmeden önce ülkenin diğer önemli şehirlerden kısaca bahsedecek olunursa ilk olarak ilk anlatılması gereken şehir St. Petersburg, yani eski adıyla Leningrad olacaktır.

St. Petersburg Rusya’nın kuzeybatısında bulunur ve Moskova’dan sonra ülkenin en büyük ikinci şehridir. Çarlık Rusyası’na 200 yıl boyunca başkent olarak hizmet veren şehir, Neva nehri üzerindeki 42 adacığa yayılmış yapısıyla tam bir liman kentidir. Nüfusu 6 milyon olan şehir Avrupa’nın en büyük 4. şehri olma özelliğini taşır. Ayrıca toplamda 306 adet ile dünyada en çok müzeyi barındıran şehirdir. Sibirya federal bölgesinin en büyük şehri ve aynı zamanda başkenti olan diğer önemli şehir ise Novosibirsk’tir. Şehir önemli bir ulaşım merkezi olmanın yanında Devlet Opera ve Bale Binası, Lenin Meydanı, Bugrinsky Köprüsü, Novosibirsk Sanat Müzesi, Metro Köprüsü, Nikolai Şapeli gibi önemli yapıları da içinde barındıran önemli bir sanat ve tarih merkezidir.

Moskova

Rusya’nın şehirleri düşünüldüğünde şüphesiz akla ilk gelen şehirlerden birisi Oka ve Volga nehirleri arasında kurulu Moskova olur. Türkiye’den aktarmasız uçuş ile yaklaşık 3 saatte gidebilmenin mümkün olduğu şehir ziyaretiniz için sizi bekliyor. Tarihi yapıları, sanat galerileri ile size nostaljik bir film havasını yaşatan Moskova’nın her köşesinde sanatı soluyabilirsiniz. Sergiler, konserler, festivaller, geziler, yarışmalar ile adeta bir etkinlik şehri niteliği taşıyan Moskova, size istediğiniz kadar faaliyet seçeneği sunar. Moskova’da bulunan ve Avrupa’nın en büyük kütüphanesi sayılan Rus Devlet Kütüphanesi’nde 300’ün üzerinde dilde 45 milyondan fazla belge ve kitap bulunur. Moskova altyapısı ve şehrin düzenlenmesi ile diğer Avrupa ülkelerine benzer özellikler sergilemekle beraber turistler için kolaylıklar barındıran bir şehirdir.

Şehrin sanatsal özelliğini yansıtan bir başka yapı olan Moskova metrosu içerisindeki heykeller, mozaikler ve mermerlerle adeta bir sanat galerisini andırır. Ploşhad Revolutsi istasyonunda bulunan sınır muhafızı ve köpek heykeli öğrenciler tarafından oldukça ilgi gören yapılardır. Efsaneye göre köpeğin burnunu sıkan öğrencilerin sınavda iyi not alacağına inanılır. Moskova’dan bahsedip gece hayatından bahsetmemek şehrin ışıltılı dünyasına haksızlık olur. Hiç uyumayan şehir olarak da bilinen Moskova, şehirde bulunan birçok bar, disko ve kulüp ile eğlence meraklılarına hareketli bir gece hayatının kapılarını açar.

Rus Mutfağı

Rus mutfağı, etnik çeşitliliğin bir sonucu olarak farklı milletlerin yemek kültürünü bir araya getiren lezzetli ve egzotik bir mutfak olarak karşımıza çıkar. Bu sayede gastronomi tutkunlarına çok farklı yemekler tatma imkanı veren Rus mutfağı çeşitliliği ve zenginliği ile şaşırtır. Kökeni Ukrayna olan Borsch Çorbası, ana malzemesi pancarın lezzeti ile patates ve lahana gibi sebzelerin tadını enfes bir şekilde bir araya getirir. Rusya’nın en ünlü yemeği olarak bilinen bir diğer yemek ise ekmek kulağı anlamına gelen Pelmeni’dir. Mantıya benzeyen Pelmeni açılan hamurun içine sığır, kuzu ya da domuz eti konularak kapatılmasıyla hazırlanır. Tuzlu suda kaynatılan lezzet geleneksel olarak aile büyükleri tarafından hazırlanarak pişirilebildiği gibi dondurucuya atılarak senenin her günü de yenilebilir. Çocukluktan itibaren kahvaltıda yulaf lapası yiyen Ruslar, lapa ile ilgili geniş bir çeşitliliğe sahiptir. Rusya’nın bir başka önemli lezzeti olan Rus Turtaları içerisine çeşitli malzemeler konularak doldurulan hamurdan yapılır. Meyve, peynir ve et gibi çeşitli malzemeler konularak yapılan turtaların ev yapımı olanları diğerlerine göre daha lezzetlidir. Rusya’da yeni yıl sofralarının olmazsa olmazı Rus Salatası’nı bir de Rusya’da deneyin. Geleneksel tarifi ve değişmeyen malzemeleriyle 19. yüzyıldan beri Rusların sofralarının vazgeçilmezi olan Rus Salatası muazzam tadıyla sizlere bir lezzet şöleni sunar. Haşlanmış pancar, havuç, fasulye, salatalık gibi malzemeler kullanılarak yapılan salata Vinegret ismiyle anılan lezzetli kuru bir pancar çorbası gibidir. Yapısı itibarıyla marmelata benzeyen Pastila bir diğer önemli Rus lezzetidir. Gerçek meyve şekeri ve Rusya’ya has antonov elmaları kullanılarak hazırlanan tatlı lezzetiyle yüzünüzü gülümsetir. Rusya’nın muhteşem lezzetlerini tatmak için Rusya uçak biletini hemen alın, eşsiz lezzetlerin ve gurme tariflerin tadını çıkarmaya başlayın.

Rusya’da Konaklama

Rusya’da gittiğiniz şehir ve bölgeye göre çok fazla konaklama seçeneği karşınıza çıkacaktır. Butik otellerden lüks yıldızlı otellere kadar değişen seçenekleriyle bu otellerden öncelikle bütçenize uygun olanları belirlemelisiniz. Daha sonra kalan seçenekler arasından seyahat amacınıza en uygun oteli seçebilirsiniz. Gece hayatına düşkün birisi iseniz şehirden uzak münzevi bir bölgede seçilen otel manzarası mükemmel bile olsa sizin için yanlış tercih olabilir. Ya da kış sporlarını seven birisi iseniz şehir merkezinde ayarlanan bir otel sizin için uygun olmayabilir. Bunu dışında internette yapacağınız kısa bir sörf ile otelin yorumlarına bakabilir, otel hakkında detaylı fikir sahibi olabilirsiniz. Hatta otellerin canlı destek hatları ile görüşüp merak ettiklerinizi öğrenebilirsiniz.

Rusya’ya Gitmeden Önce Bilinmesi Gerekenler

Sağlık açısından içme suyu olarak şişe su kullanılması önerilir. Çeşme sularından uzak durmanız sizin için en güvenli olacaktır. Dolar ya da TL yerine yanınızda mutlaka ruble bulundurun. Kredi kartı kullanılmayan mekanların sayısı özellikle kırsal bölgede azımsanmayacak kadar fazla, o yüzden kredi kartına fazla güvenmeyin. Prizler Türkiye’dekine benzer yapıda olan 220V prizlerdir. Dolayısıyla ekstra bir dönüştürücüye ihtiyacınız yoktur. Hediyelik eşya alırken dikkatli olmanızda fayda var. İhracat lisansı bulunmayan eski eşyalar, sanat eserleri ve el yazmalarının Rusya dışına çıkarılması yasak olduğundan aldığınız eşyalar bu nitelikleri taşıyorsa mutlaka ihracat lisansını da alın.

Sevdikleriniz için Rusya’dan alabileceğiniz hediyelik eşyalardan bahsetmek gerekirse en ünlüsü Rus votkasıdır. Rus ahşap işçiliğinin nadide ürünü olan Matruşka Bebekler ve Pavlovsky Platok denilen Rus eşarplar sevdikleriniz için uygun hediyeler olabilir. Acil durumlarda itfaiyeyi 101, polisi 102, ambulansı ise 103 numaralarını tuşlayarak arayabilirsiniz. Senenin önemli bir kısmında soğuk olan ülkede özellikle kışlar sert geçtiğinden mevsime ve ülkenin şartlarına uygun kıyafetler seçtiğinizden emin olun. Dikkat etmeniz gereken bir diğer husus, vize ve pasaport konusudur. Seyahat planınızı yapmadan önce mutlaka pasaport işlemlerini halledin. Türkiye ile Rusya arasında bulunan vize serbestisi 2021 yılından itibaren kaldırıldığından Rusya’ya gitmeden önce vizenizi almayı unutmayın. Rusya, diğer Avrupa ülkelerine nazaran ucuz bir ülkedir. Kısa bir Rusya gezisini bütçe dostu alternatifler ile çok cüzi miktarlarla yapabilirsiniz. Yine Rusya uçak biletini Hepsiburada Seyahat ile alarak ucuza getirebilir, muhteşem Rusya tatilinin tadını çıkarabilirsiniz.

Merak Edilenler

Şirket

Yurt İçi Uçuşlar


Aklınıza takılan bir soru mu var?

Çözüm Merkezimizi arayın

0850 252 40 01

Yurt İçi Uçuşlar

Yurt Dışı Uçuşlar


guvenli-alisveris.pngpci-dss.png3d_secure.svgssl.svg
jet.svgturuncu_hx.svgpay.svgglobal.svg
bonus-new.svgmaximum-new.svgworld-new.svgziraat-new.svgfinans-new.svgaxess-new.svgadvantage-new.svgparaf-new.svgvisa.svgmastercard.svgae.svgtroy.svg

Her şey ayağına gelsin! © Copyright 1998 - 2022 D-MARKET Elektronik Hizmetler Tic. A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

mobilemobilemobile
iata

hepsiburadaseyahat.com üzerinden satın alınan uçak biletleri ile ilgili rezervasyon, biletleme, iptal ve değişiklik işlemleri Akdeniz Pe-Tur Turizm Seyahat Acentası ve Ticaret A.Ş. (IATA Kodu: 8822861) tarafından gerçekleştirilmektedir.

iata

hepsiburadaseyahat.com üzerinde yapılan uçak bileti işlemlerini gerçekleştiren D-Market Elektronik Hizmetler ve Ticaret A.Ş., Hepsifly seyahat acentası unvanı ve 13238 belge numarası ile TÜRSAB'a kayıtlı A Grubu Seyahat Acentası olup 1618 sayılı Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu'na tabi olarak hizmet sunmaktadır.

etbis