KULLANIM ŞARTLARI

Tanımlar:

Satıcı : www.hepsiburadaseyahat.com üzerinden ürün/hizmet satışı yapan kişiyi ifade eder.

Hepsifly : D-MARKET ELEKTRONİK HİZMETLER VE TİCARET A.Ş.Ş

Web Sitesi / Site : Hepsifly’a ait olan www.hepsiburadaseyahat.com ’u ifade eder.

Alıcı / Yolcu : www.hepsiburadaseyahat.com üzerinden Satıcı tarafından sunulan hizmetleri satın alan kişi.

Çağrı Merkezi : Site üzerinden sunulan hizmetlerle ilgili olarak Alıcılar’a 7/24 destek hizmeti veren 0 850 252 40 01 numaralı çağrı merkezini ifade eder.

Tedarikçi : Ulusal ve uluslararası havayolu ve denizyolu ve otobüs şirketlerini ifade eder.

Platform : www.hepsiburadaseyahat.com uzantılı web sitesini ifade eder.

Online Bilet : Üzerinde yolculuk ve yolcuyla ilgili bilgileri içeren üzerinde işlem numarası (referans no, PNR no) bulunan, yolculuğa başlamadan önce firmanın yetkili herhangi bir şubesinde yazdırılarak yolcu taşıma biletine çevrilmesi gereken, yolcunun e-posta adresine gönderilen, mali değeri olmayan ve elektronik ortamda düzenlenen belgedir.

Yolcu Taşıma Bileti : Tedarikçi tarafından düzenlenebilen ve mali değeri olan belgeyi ifade eder.

İşbu Satıcı Kullanım Şartları ("Kullanım Şartları"), Alıcılar'ın, Satıcı’nın, bir aracı hizmet sağlayıcı olan Hepsifly’ın işlettiği Site üzerinden, sunduğu hizmetlerden faydalanırken uyması gereken kuralları ve şartları içermektedir. Platform üzerinden satışa sunulan otobüs ve uçak biletlerine ilişkin taşıma hizmeti Platform üzerinden ilgili biletin alındığı kısımda açıkça belirtilmekte olup söz konusu hizmetin verilmesine ilişkin Hepsifly’ın sefer saatlerine ve/veya Satıcılar tarafından sağlanan benzeri içeriklere ilişkin hiçbir yükümlülüğü yoktur. Hepsifly Satıcı tarafından verilecek hizmete ilişkin olarak hizmeti veren taraf olmayıp; sadece verilen hizmete ilişkin aracılık etmektedir ve başkaca bir sorumluluğu yoktur.

Alıcılar, Satıcı’nın sunduğu hizmetleri satın almadan önce işbu Kullanım Şartları'nı peşinen kabul ettiklerini beyan ve taahhüt etmektedir.

 

MADDE 1- HİZMETLERİN SUNULMASINA İLİŞKİN ŞARTLAR

1.1- Alıcı, Satıcı’nın Site üzerinden sunduğu hizmetlerinden yararlanırken girdikleri bilgilerin içeriğinden ve doğruluğundan sorumludur.

1.2- Satıcı, işbirliği yapılan tedarikçilerden alınarak Site üzerinde ilan edilen bilgilerin doğruluğu konusunda azami özen gösterir. Ancak, Alıcı alınan veya talep edilen hizmetin belirtilen nitelik ve yer müsaitliğini göstermemesinden dolayı Hepsifly’ın ve/veya Satıcı’nın sorumlu tutulamayacağını beyan ve taahhüt eder.

1.3- Alıcı, Satıcı’nın aracılık ettiği her türlü hizmet işlemlerinde Tedarikçiler’in rezervasyon kurallarının geçerli olduğunu, kabul beyan ve taahüt eder.

1.4- Alıcı, Satıcı’nın Site ve Çağrı Merkezi üzerinden verdiği hizmetlerde siyasi olay, grev, asgari yolcu sayısı, devletlerarası ilişkilerde değişiklik, halk hareketleri, hava şartları, doğal afet ve teknik sorunlar gibi iradesi dışındaki nedenlerden dolayı oluşabilecek aksaklıklardan Satıcı ve/veya Hepsifly’ın sorumlu tutulmayacağını, kabul beyan ve taahhüt eder.

1.5- Alıcı, Satıcı’ya ait bir ürün ya da hizmetten yararlanırken adını, e-posta adresini, kredi ya da banka kartı numarasını, kartın son kullanma tarihini ve telefon numarasını, TC. Vatandaşları için T.C Kimlik Numarasını, Yabancı Ülke Vatandaşları için Pasaport numarasını belirtmelidir. Alıcı, bu bilgilerin verilmemesi, eksik ya da yanlış verilmesi nedeniyle Satıcı’nın ve/veya Hepsifly’ın herhangi bir sorumluluğunun olmadığını kabul, beyan ve taahhüt eder.

1.6- Alıcı’nın Site üzerinden yapacağı tüm işlemleri doğru, eksiksiz ve tam olarak yapması şarttır. İşlemin Alıcı tarafından yanlış veya hatalı yapılması nedeniyle rezervasyon, rezervasyon değişikliği, iptal, iade ve on-line bilet satın alma işlemlerinde çıkabilecek tüm uyuşmazlıklarda, Alıcı kendisinin sorumlu olduğunu kabul, beyan ve taahhüt eder.

1.7- Yapılan bir rezervasyon bir başkasına devredilemez, isim değişikliği yapılamaz.

1.8- Tahsil edilen hizmet bedellerinin iadesi yapılamaz.

1.9- Ücret iadesi, Tedarikçinin koşul ve şartlarına uygun olarak hesaplanarak, yalnız ödemenin gerçekleştiği kredi kartı, banka kartı veya banka hesap numarasına yapılır.

1.10- Site kullanılarak satın alınan hizmetlerde taşıyıcıların ve/veya üçüncü kişilerin ihmal veya kastı sonucunda ortaya çıkabilecek bagaj zedelenmelerinden Satıcı ve/veya Hepsifly sorumlu tutulamaz.

1.11- Site kullanılarak satın alınan yurt dışı seyahat ve konaklamalarında yolcuların pasaportlarını ve nüfus cüzdanlarını, Kıbrıs seyahatlerinde ise nüfus cüzdanlarını yanlarında bulundurmaları, reşit olmayan çocukların ebeveynlerinden biri ile seyahat yapması durumunda ise diğer ebeveynin noterden düzenlenmiş muvafakatnameyi vermiş olması gerekmektedir. Pasaport ile ilgili herhangi bir muamele eksikliğinden, seyahat edilecek ülke tarafından talep edilen kabul şartlarının sağlanmasından, seyahat edilecek ülkeye ait vize işlemlerinin tamamlanmamasından, bu işlemlerin hatırlatılmasından veya yolcunun kendinden kaynaklanan kişisel nedenlerle (vergi borcu, transit vize eksikliği vs.) çıkışın engellenmesi durumunda Alıcı, Satıcı’nın ve/veya Hepsifly’ın herhangi bir sorumluluğunun olmadığını, bu nedenle olabilecek iptal ve gecikmenin sorumluluğunun kendisine ait olduğunu kabul beyan ve taahhüt eder.

1.12- Alıcı, Satıcı’dan satın aldığı hizmetlerin tamamı için, Tedarikçi/ Havayolu/ Taşıyıcı firma koşul ve şartlarına (iptal/iade ve değişiklik ) bağlı olduğunu, Tedarikçi/Havayolu/Taşıyıcı firma bu koşul ve şartlarında değişiklik yapması halinde, güncel bilgilerin geçerli olduğunu, iptal/iade ve değişiklik işlemleri için, her Tedarikçi/Havayolu/Taşıyıcı firmanın farklı uygulamaları ve ücret cezası uygulamaları olduğunu, Satıcı’nın ve/veya Hepsifly’ın hiçbir şekilde sorumlu olmayacağını, kabul beyan ve taahhüt eder.

 

MADDE 2- UÇUŞLAR

2.1- Tarifeli Uçuşlar

Lütfen bilet ücretlerinin dışında bu ücrete bağlı ek şartların olduğuna özellikle dikkat ediniz. Bazı biletler değişikliğe ve/veya iadeye uygun değildir.

Ayrıca, havayolları uçuş iptal & değişikliği yapma ve onaylanan rezervasyonları iptal etme hakkını saklı tutmaktadır.

Havayolları, bagaj, havalimanı biniş işlemi (check-in), tercih edilen koltuk seçimi, uçak içi eğlence & haberleşme sistemleri, tekerlekli sandalye hizmeti, yiyecek, içecek ve atıştırmalarını ayrıca ücretlendirebilir. Bu tür ek hizmetler uçak biletine dâhil olmayabilir, böyle bir durumda ek ücretler havayoluna doğrudan ödenmek zorundadır. Satıcı ve/veya Hepsifly doğabilecek bu tür ek maliyetlerden sorumlu değildir.

Önerilen azami uçuş öncesi havalimanında bulunma saati; Uluslararası uçuşlar için kalkış saatinden 120 dakika öncesi ve iç hat uçuşları için kalkış saatinden 90 dakika öncesi olarak belirlenmiştir. Bazı havayolları dönüş uçuşunu 72 saat önce teyit edilmesini isteyebilir.

Biletin üzerinde belirlenen uçuş güzergâhı sırasıyla kullanılmalıdır. Atlanan veya gerçekleşmeyen uçuşlara ait devam veya dönüşler bileti tamamen geçersiz kılabilir.

Uygun, ucuz veya özel bilet fiyatları her zaman en kısa ve doğrudan uçuşu vermeyebilir. Bazı güzergâhlar uçak değiştirmenizi gerektirebilir. Doğrudan yapılan uçuş (Non-Stop) olarak tanımlı bir uçuştur. Yolculuk sırasında uçak değiştirilmesine gerek olmayacağını belirtir. Bazı durumlarda yapılan duraklama, yakıt almak amaçlı olup, doğrudan uçuş yapacak yolcular, genel olarak indirilmez. Ancak herhangi bir nedenle yolcuların indirilmesi veya başka bir uçağa aktarılma yapılması durumunda doğabilecek gecikmelerden ve zararlardan Satıcıve/veya Hepsifly sorumlu değildir.

Düzenlemeler her havayoluna göre değişir, ancak bazı havayolları gidiş ve/veya dönüş uçuşunda hamilelik süresi 28 hafta ve daha fazla olan bayan yolcuları taşımayı reddedebilir.

Seyahat edecek Bebek 2 yaşından gün almamış yolculardır ve ebeveyn kucağında yolculuk etmek zorundadır.

Bazı durumlarda daha uygun, hesaplı, özel ücretlerden yararlanmak amacı ile İç Hat uçuşlarında gidiş ve dönüş uçuşları için farklı havayollarından oluşan kombinasyonlar oluşturmak için iki tek yön bilet düzenlenir. Bu iki ayrı rezervasyon kaydı olacağı anlamına gelir. (bir giden uçuş, diğeri dönüş uçuş için) Her iki rezervasyonun ayrı ayrı, kendi kuralları olacağı unutulmamalıdır. Bu uçuşlardan birini iptal etmek zorunda kaldığınızda, diğeri etkilenmez, kalan uçuş biletine ait ek ücret ve ceza ödemek zorunda kalınmaz. Ayrıca gidiş uçuşu kullanılmadığı takdirde, dönüş uçuşunun (veya tersi) etkilenmeyeceği anlamını taşır. Bir rezervasyona ait yapılan değişiklik veya iptal diğer uçuş rezervasyonunu etkilemez ve geçerli uçuşa ait kurallar geçerli kalır.

Site’de gösterilen hareket saatleri, ilgili kuruluşların resmi saatlerine göre ayarlanmış olup, bu saat ve tarihlerde Tedarikçi tarafından değişiklik yapılabilir. Bu durumda, Tedarikçinin Satıcı’ya bildirim yapması halinde, Satıcı, ilgili rezervasyona ait Alıcı’ya, Alıcı tarafından rezervasyon esnasında kayıt ettiği cep telefon numarasına ve/veya e-mail adresine bu değişiklik bilgilerini iletir. Gönderilen bildirimlerin, (sms ve e-postanın) iletim tarihinde teslim edildiği ve alındığı varsayılır. Alıcı, Site’ye ve/veya Çağrı Merkezine rezervasyon kaydında bildirilmesi zorunlu olan, e-mail adres ve cep telefon numarasının doğruluğundan sorumludur.

Satıcı ve/veya Hepsifly, kaynağı ve nedeni ne olursa olsun, ulaşım araçları, gezi yerleri ve konaklama tesislerinde oluşabilecek arıza, kaza, kayıplardan ve bunlara bağlı olarak ortaya çıkabilecek hasar, zarar, ek masraf ve yükümlülüklerden münferiden ve/veya ulaşım ve konaklama kuruluşlarıyla müştereken sorumlu tutulamaz.

 

2.2- Düşük Maliyetli ve Servis Sunmayan Uçuşlar (Low Cost Airlines)

Low Cost Havayolları uçuşlarına ait Site aracılığı ile satılan biletlerin, satın alındıktan sonra iptal & iadesi mümkün değildir.

Low Cost uçuslarına ait satın alınan biletler Düşük maliyetli havayolları şartları ve koşullarına tabi olacaktır.

Düşük maliyetli havayollarının farklı havalimanlarından uçuş gerçekleştirebileceklerini lütfen unutmayın.

 

2.3- CHARTER Uçuşlar

Charter uçuşları ile ilgili kuralları düzenleyen Varşova Konvansiyonu uyarınca charter uçuş yapan havayolları her türlü saat değişikliği yapmaya yetkilidir.

Hareket saati garanti edilemez. Taşıyıcı, biletlerde gösterilen duraklama yerlerini değiştirebilir veya duraklama yapmayabilir.

Satın alma esnasında beyan edilen Alıcının ( seyahat edecek yolcu ) telefon numarasının doğruluğu önem arz etmektedir. Saat değişikliği bu telefon numarasına bildirilmektedir. Bilgilerin doğruluğundan Alıcı sorumludur.

Uçuş saatleri 48 saat önce kesinleştiğinden satış sırasında belirtilen saatler muhtemel saatler olup, bu konudaki değişiklikler nedeniyle Satıcı ve/veya Hepsifly sorumlu tutulamaz.

İptal & iadeye müsaade etmeyen bu uçuşlardan dolayı, yapılacak iptal ve iade talepleri de kabul edilmez.

2.4- Rezervasyon ve Biletleme Genel Kuralları

Site’ de yapılacak rezervasyonlarda bir defada en fazla 7 yolcu için rezervasyon yapma imkânı bulunmaktadır.

Site’de, iç hat uçuşlarında tek başına çocuk rezervasyonu yapılamamaktadır. Mutlaka 1 yetişkin ile beraber rezervasyon yapılabilir.

Site’de, bilet alımı yapıldıktan sonra, rezervasyon ve parkur değişikliğinin, Site üzerinden yapılması mümkün değildir. Rezervasyon ve parkur değişikliği yapmak istiyorsanız, Çağrı Merkezini aramanız gerekmektedir.

Bilet alımını onayladığınızda bilet tutarı (vergi ve diğer masraflar dahil) ödeme için tercih ettiğiniz uygulamalarımızdan tahsil edilir. Ödeme, kredi kartı ile gerçekleştiğinde, kredi kartı sahibi seyahat edecek yolculardan biri değil ise, kredi kartı sahibinin yazılı onayı ve/veya site üzerinden 3D Güvenlik uygulama onayı alınmasının zorunlu olduğu, Alıcı tarafından kabul beyan ve taahhüt edilir. Yapılan ödemelerde kart sahibi isim ve iletişim bilgilerinin doğru yazılması gerektiğinden, eksik veya hatalı bilgi girişlerinden ise Alıcı sorumludur.

Ödeme yapıldıktan sonra seyahatiniz kesinleşmiş olarak kabul edilecektir. Daha sonra rezervasyon kaydınızda ve uçak biletinizde yapacağınız iptal ve değişiklikler ilgili tedarikçinin kural ve koşulları doğrultusunda işlem görecektir. Alıcı, yazılı olan kurallara uymayı ve kabul, beyan ve taahhüt eder.

İndirimli bilet ( Özürlü, Gemici, Gazi, İşçi, Refakatçi, Aile ) alımlarında kimlik ibraz edilmesi zorunlu olduğundan işlemler sadece Çağrı Merkezi ile yapılmakta olup, Site üzerinde indirimli bilet satılmamaktadır. Özürlü indirimli bilet alacak Alıcı’nın özür oranının %40 ‘dan fazla olması gerekmektedir. İndirim oranı havayoluna göre değişiklik göstermektedir.

0 ile 2 yaşından gün almamış çocuk yolcular; yalnız başlarına seyahat edemezler. Ebeveyn / yetkili kılınan kişi ile veya refakat kabin memuru beraberinde seyahat edebilirler. Refakat kabin memuru verilmesi halinde, çocuk ücreti uygulanır, kabin memuru için OW (Tek Yön) ücret havayolunca tahsil edilir.

Seyahatin başladığı gün 7 yaşını doldurmuş ancak 12.yaş gününü kutlamamış. 07 – 11 yaşında ebeveyni veya kanuni temsilcisi tarafından yalnız seyahat etmesine izin verilen çocuk yolcular, talep halinde refakat kabin memuru hizmeti verilir. Çocuk indirimi uygulanır. Check-in ve/veya gümrük işlemleri vb konularda yardımcı olamayacak kadar yetersiz olan yolcuya havayolu tarafından gerek görüldüğü takdirde ücreti mukabilinde kabin memuru tahsis edilir. Refakatçi yolcu statüsü havayollarına göre değişkenlik gösterebilir. Detaylı bilgilere ilgili havayollarının web sitelerinden erişebilirsiniz. Herhangi bir anlaşmazlık durumunda havayolu kuralları geçerlidir.

 

2.5- İptal İade Şartları

Site üzerinden yapılan iç ve dış hat uçuşlarını içeren rezervasyonlara ilişkin iptal ve iade işlemlerinin rezervasyon aşamasında veya biletlendikten sonra, Alıcı tarafından Çağrı Merkezimiz vasıtasıyla yapılması gerekmektedir.

Site üzerinden alınmış biletler ile ilgili değişiklik işlemlerinin 0850 252 40 01 nolu Çağrı Merkezi aracılığıyla gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

İptal-iade sonrası yapılan kesinti bedellerine bağlı olarak banka tarafından itiraz bilgisi oluşması durumunda, oluşacak olan ücret fark ve tutarlar, kesintiyi yapan acenteden tahsil edilecektir.

 

ÖNEMLİ UYARI;

Havayolları değişiklik ve iptal şartlarında farklı uygulama başlattığı takdirde güncel uygulama dikkate alınır.

a. Bilet iade işlemleri Çağrı Merkezi tarafından yapılacak olup, satın alınan biletlerde iade ve iptal ceza bedeli, iptal kuralları saatine uygun olarak yapılmaktadır.

b. Site’de yapılan ödemelerde, iadesi mümkün olan biletlerin, iade işlemleri sadece bilet satın alma işlemlerinde kullanılan kredi kartına yapılır.

c. Biletleme esnasında tahsil edilen Servis Ücreti iade edilmeyecektir.

 

2.6- Ücretler

Web Sitesi üzerinden yapacağınız her uçuş rezervasyonu, net uçuş tutarı, vergiler ve servis ücretinden oluşmaktadır.

Uçuş fiyatlarındaki farklılık, Havayolları tarafından uçak içindeki fiyat ve sınıf kategorisine tanımlanmış kontenjan miktarından oluşmaktadır. Aynı zamanda bu sınıf ve fiyatlara getirilen iptal & değişiklik veya süre kısıtlamaları belirleyicidir. Uzak tarihli uçuşlarınız için her zaman daha hesaplı ücretler bulabilirsiniz. Dikkat edilmesi gerekli husus ise; yapacağınız yolculuğa ait değişiklik ve iptal işlemlerinizin olasılığını göz önünde bulundurmalısınız. Kısıtlayıcı olabilecek hesaplı tariflere ait kurallar esnetilemez. Esnek fiyatlar olası risklerinizi korumuş olur.

Hava yolu firmaları uygulamakta olduğu ücretleri, haber vermeden değiştirme hakkına sahiptir.

Promosyon olmayan ve uçuş saatine 12 saatten daha az süre kalan uçuşlara ait iptal ve değişiklik işlemlerinde, her Havayolunun kendi bünyesinde ayrı ayrı belirlemiş olduğu ceza uygulamalarına ait ücret oranları yansıtılmaktadır.

Biletlere ait Vergiler havayolları tarafından belirlenmiş ve uçuş noktası, aktarma noktası, uçuş mesafesi ile Havayollarının yakıt ücretlerine göre değişkenlik göstermektedir.

 

2.7- Bagaj Hakları

Site veya Çağrı Merkezimiz aracılığıyla satın alınan uçak biletleri üzerinde görüntülenecek bagaj hakkınızı geçmeniz halinde ilgili havayolu Kg ve/veya adet başına ücret talep etmek hakkına sahip olacaktır. Bazı Havayolları müzik, spor, kişisel yaşam araçları vb. aletleri yanınızda taşımak istediğinizde ayrı ücret talep edeceklerdir.

Evcil hayvan olarak kabul edilen kedi ve köpek, yolcu beraberinde veya bagaj bölümünde taşımayı, onay doğrultusunda kabul ederler.

Sağlık sebebiyle Havalimanı içinde veya uçak içine kadar tekerlekli sandalye ihtiyacında, ek koltuk, bebek yatağı (Baby Basket) veya özel yolculuk organizasyonları için ayrıca veya ek ücret talep edebilirler. Lütfen tüm bu gereksinimlerinizde Çağrı Merkezimizden yardım alınız. Bilgilendirme yapmayan yolcular, havaalanında yaşayabilecekleri sorunları kabul etmiş sayılırlar.

 

2.8- Uçak içi kurallar

Uçak içi el bagajları için sıvı kısıtlaması getirilmiştir. Lütfen bu hususta ilgili Havayolunun internet sitesinden bilgi edinin.

“Düşük Maliyetli” Havayolları uçak içi gıda ve içecek servisini ücretli vermektedirler. Ayrıca bu Havayolları uçuş öncesi check-in işlemleri ücret mukabili gerçekleştirmektedir. Çağrı Merkezimiz bu konuda size yardımcı olacaktır.

 

2.9 CIP Hizmeti

Anadolu Jet Havayolu firmasına ait uçuşlarda CIP hizmeti almak isteyen yolcular için; Site üzerinde Kullanıcı tarafından bilet alımı işleminde – CIP hizmetinin seçilmesi gerekmektedir. THY (Anadolu Jet) CIP hizmet bedelini her zaman değiştirme hakkını saklı tutar. CIP Hizmeti, hizmeti sağlayabilen Havalimanlarında geçerlidir.

 

MADDE 3- OTOBÜS SEFERLERİ

3.1- Rezervasyon ve Biletleme Genel Kuralları

Site üzerinden alınan biletlerle ilgili tüm bilet satış, iptal ve değişiklik işlemleri, (aksi özel olarak belirtilmedikçe) Satıcı veya ilgili otobüs firmasının kendisi tarafından yapılmaktadır. Bilet satışıyla ilgili ödemeler de yine ilgili otobüs firmaları tarafından alınmaktadır. 1618 sayılı Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu kapsamında Site üzerinden gerçekleştirilecek işlemlerde Satıcı yetkilidir.

ALICI isim ve soyisim, iletişim bilgisi ve TC Kimlik Numarası bilgilerini doğru olarak beyan etmekle yükümlüdür. ALICI sefer tarihi, saati, güzergah gibi bilgileri doğru olarak seçmekle yükümlüdür. Site üzerinden alınan Online Bilet, üzerinde yazılı tarih, saat ve güzergah için geçerlidir. Üzerinde yazılı tarih, saat ve güzergahta ve/veya zamanında kullanılmayan Online Biletler geçersiz sayılır. Online Bileti alanlar Tedarikçi’nin biletinde yazılı olan tüm şartları aynen kabul etmiş sayılırlar.

Yolcu, bu hizmet sözleşmesini elektronik ortamda onaylayarak, biletin ve Tedarikçi’nın vereceği hizmetlerin temel özelliklerini, toplam satış fiyatını, ödeme şeklini ve teslimata ilişkin tüm ön bilgileri okuduğunu ve siteyi kullanırken gelen uyarılar hakkında da doğru ve eksiksiz olarak bilgi sahibi olduğunu kabul eder.

Yolcu, Yolcu Taşıma Biletini sefer saatine kadar biletini aldığı Tedarikçi’nin yetkili bilet satış noktalarından teslim almalı ve seyahat süresince muhafaza etmelidir. Oluşabilecek aksilik ve gecikmelerden etkilenmemek adına, yolcunun, Yolcu Taşıma Biletini seyahat başlangıcından en az 1 (bir) saat öncesinde teslim alması tavsiye edilir. Biletler yolcunun şahsen kendisine teslim edilir. Bu nedenle yolcunun, biletini teslim alırken, kimlik kartını ve Site’den Online Bileti satın alma işleminde kullanmış olduğu kredi kartını Tedarikçi’nin görevli personeline ibraz etmesi gerekmektedir. Yolcu Taşıma Biletine dönüştürülen Online Biletler geçerliliğini yitirir. Bundan sonra yolculuk ile ilgili tüm işlemler Yolcu Taşıma Bileti üzerinden ve sadece Tedarikçi’nin yetkili bir şubesinden yapılabilir. Online Bilet, Yolcu Taşıma Biletine dönüştürüldükten sonra Hepsifly’ın yetkisi ve sorumluluğu kalmamaktadır.

Yolcuların otobüslerinin kalkış saatinden en az 15 dakika öncesinde otogarda bulunması gerekmektedir. Araç hareket saatinde araç içerisinde hazır bulunmayan yolcuların bileti geçersiz sayılmaktadır.

Online Bilet alınırken aracın koltuk planı ekranda gösterilmektedir. Bu alanda bay ve bayan için uygun koltuklar belirtilmektedir. Alıcı, koltuk seçiminde yolcu cinsiyeti için uygun olarak gösterilen koltuğu doğru olarak seçmekle yükümlüdür. Aksi durumda seyahati sırasında başka uygun koltuk varsa o koltuğa yerleştirilir, uygun koltuk yoksa bileti geçersiz sayılır ve bilet bedeli iadesi yapılmaz.

Ön koltuklarda bebek veya kucakta çocuk yolcuyla seyahat etmek ve bilet almak yasaktır. Bilet alma işleminin bu yasağa uygun şekilde yapılması gerekmektedir. Bebek ve kucakta çocuk yolcu ile ön koltuklardan Online Bilet alınması halinde Tedarikçi’nin seyahate izin vermeme, başka uygun koltuk varsa yolcuyu o koltuğa yerleştirme, uygun koltuk yoksa bileti geçersiz sayma ve bilet bedeli iadesi yapmama hakkı vardır.

Otobüs seferlerinde, 6 yaşından küçük çocuklar kucakta seyahat edebilirler. Ayrı koltuk talep ediliyorsa çocuk yolcular için de bilet alınmalıdır. 6 yaşından büyük her yolcu için ise ayrı bilet alınması zorunludur.

Site’de gösterilen hareket saatleri, ilgili kuruluşların resmi saatlerine göre ayarlanmış olup, bu saat ve tarihlerde Tedarikçi tarafından değişiklik yapılabilir. Bu durumda, Tedarikçinin Satıcı’ya bildirim yapması halinde, Satıcı, ilgili rezervasyona ait Alıcı’ya, Alıcı tarafından rezervasyon esnasında kayıt ettiği cep telefon numarasına ve/veya e-mail adresine bu değişiklik bilgilerini iletir. Gönderilen bildirimlerin, (sms ve e-postanın) iletim tarihinde teslim edildiği ve alındığı varsayılır. Alıcı, Site’ye ve/veya Çağrı Merkezine rezervasyon kaydında bildirilmesi zorunlu olan, e-mail adres ve cep telefon numarasının doğruluğundan sorumludur.

Satıcı ve/veya Hepsifly, kaynağı ve nedeni ne olursa olsun, ulaşım araçları, gezi yerleri ve konaklama tesislerinde oluşabilecek arıza, kaza, kayıplardan ve bunlara bağlı olarak ortaya çıkabilecek hasar, zarar, ek masraf ve yükümlülüklerden münferiden ve/veya ulaşım ve konaklama kuruluşlarıyla müştereken sorumlu tutulamaz.

Online Bilette belirtilen seferi düzenlemek Tedarikçi’nın sorumluluğundadır. Seferler, Tedarikçi tarafından çeşitli sebeplerle iptal edilebilir veya ertelenebilir. Hepsifly, bu iptallerden dolayı sorumlu tutulamaz. Bir seferin iptalinde veya ertelenmesinde uygulanacak prosedür Tedarikçi tarafından belirlenir ve duyurulur. İptal veya erteleme halinde, geri ödeme de dahil tüm gerekli bilgilere Tedarikçi’lerin internet sitelerinden ulaşılabilir. Site üzerinde online verilen hizmeti alan yolcular bu şartı peşinen kabul etmiş sayılır.

Tedarikçi, sefer ve fiyat tarifelerini önceden haber vermeksizin değiştirilebilir. Tarife süresi sonundaki tarife değişikliklerinden doğan ücret farkları, açık biletlere de uygulanır. Bu değişikliklerden Hepsifly hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Adli veya İdari makamlar tarafından, seyahat yasağı, seyahat kısıtlaması, yolcu kısıtlaması, güzergah iptali gibi konularda alınan kararlar gereği Online Biletin iptali, değişikliği, açığa alınması, otobüse alınmama gibi durumlardan hiçbir şekilde Hepsifly sorumlu değildir.

Site’de yapılacak otobüs bileti alımlarında bir defada en fazla 4 yolcu için satın alma imkânı bulunmaktadır.

Bilet alımını onayladığınızda bilet tutarı (vergi ve diğer masraflar dahil) ödeme için tercih ettiğiniz uygulamalarımızdan tahsil edilir. Ödeme, kredi kartı ile gerçekleştiğinde, kredi kartı sahibi seyahat edecek yolculardan biri değil ise, kredi kartı sahibinin yazılı onayı ve/veya site üzerinden 3D Güvenlik uygulama onayı alınmasının zorunlu olduğu, Alıcı tarafından kabul beyan ve taahhüt edilir. Yapılan ödemelerde kart sahibi isim ve iletişim bilgilerinin doğru yazılması gerektiğinden, eksik veya hatalı bilgi girişlerinden ise Alıcı sorumludur.

Ödeme yapıldıktan sonra seyahatiniz kesinleşmiş olarak kabul edilecektir. Daha sonra rezervasyon kaydınızda ve uçak biletinizde yapacağınız iptal ve değişiklikler ilgili Tedarikçinin kural ve koşulları doğrultusunda işlem görecektir. Alıcı, yazılı olan kurallara uymayı ve kabul, beyan ve taahhüt eder.

3.2- İptal İade ve Değişiklik Şartları

ALICI, sözleşme konusu Yolcu Taşıma Biletinden, sipariş aşamasında ve ALICI'ya gönderilmiş olan elektronik postada belirtilen hareket saatinden 24 (yirmi dört) saat öncesine kadar cayma hakkına sahiptir. Tedarikçi, Yönetmelik (8 Ocak 2018 tarih ve 30295 sayılı Resmî Gazete’de yayınlanan Karayolu Taşıma Yönetmeliği’nin 36. maddesi) uyarınca, otobüs hareket saatinin 24 (yirmi dört) saat öncesine kadar yapılan müracaatlarda, bilet ücretinin tamamını iade etmek, otobüs hareket saatinden 12 (on iki) saat öncesine kadar yapılan müracaatlarda ise 6 ay geçerli açık bilet düzenlemek zorundadır. Yolcu, Online Biletini, otobüs hareket saatinin 24 (yirmi dört) saat öncesine kadar, bilet bedelinin tamamını iade alacak şekilde Tedarikçi’nin yetkili bir şubesine şahsen veya telefonla başvurarak iptal ettirebilir. Yolcu’nun, biletini Tedarikçi’den teslim aldığı durumlarda ise, iptal işlemi sadece Tedarikçi’nin yetkili bir şubesinden kimlik ve kredi kartı ile birlikte şahsen başvurarak yapılabilir. Ücret iadesi yolcunun satın alma işleminde kullandığı kredi kartına yapılır. Otobüs hareket saatine 24 (yirmi dört) saatten az süre kalan durumlarda, bilet bedeli iadesi yapılmaz. Otobüs hareket saatine 12 (on iki) saat kalıncaya kadar olan durumlarda yolcuya aynı güzergahta kullanabileceği 6 ay geçerli açık bilet düzenlenir. Otobüs hareket saatine 12 (on iki) saat az süre kaldıysa bilet iptali ve bedel iadesi yapılmaz. Seyahat sırasında veya seyahat gerçekleştikten sonra Online Bilet iadesi yapılmaz.

24 saatten daha kısa süreler için belirtilen bilet iptal süreleri ile değişiklik ve açığa alma yetkisi tek başına Tedarikçi inisiyatifindedir. Tedarikçi’nin bu kuralları değiştirmesi halinde Hepsifly’ın hiçbir sorumluluğu yoktur. Yolcu, bu hususu peşinen kabul eder.

Site üzerinden yapılan rezervasyonlara ilişkin iptal ve iade işlemlerinin rezervasyon aşamasında veya biletlendikten sonra, Alıcı tarafından Çağrı Merkezimiz vasıtasıyla yapılması gerekmektedir.

Site üzerinden alınmış biletler ile ilgili değişiklik işlemlerinin 0850 252 40 01 nolu Çağrı Merkezi aracılığıyla gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

İptal-iade sonrası yapılan kesinti bedellerine bağlı olarak banka tarafından itiraz bilgisi oluşması durumunda, oluşacak olan ücret fark ve tutarlar, kesintiyi yapan acenteden tahsil edilecektir.

 

3.3- Bagaj Hakları

Bagaja teslim edilen ve kıymeti belirtilmeyen herhangi bir eşyanın kaybolması durumunda, bilet bedelinin üç katına kadar ödeme yapılabilir. Otobüs ve şehir içi servis araçlarında unutulan, kaybolan veya çalınan eşyalardan Tedarikçi ve/veya Hepsifly sorumlu tutulmayacaktır.

Bilet gösterilip, fiş alınarak bagaja verilen eşyanın idari ve adli makamlarda yapılacak muayenelerinde doğacak cezai mesuliyet bagaj sahibine aittir. ALICI seyahati başlangıcında araca binerken bagajını teslim etmesi durumunda mutlaka bagaj fişi istemelidir.

Otobüs yolculuklarında 30 kg'ı aşan bagajlardan otobüs firmaları ek bagaj ücreti talep edebilir. Bu tür ek hizmetler otobüs biletine dâhil olmayabilir, böyle bir durumda ek ücretler otobüs firmasına doğrudan ödenmek zorundadır. Satıcı ve/veya Hepsifly doğabilecek bu tür ek maliyetlerden sorumlu değildir.

Tehlike yaratabilecek yanıcı, yakıcı, zehirli, bulaşıcı, parlayıcı, patlayıcı ve benzeri nitelikteki yolcu eşyası, otobüs ile bagaj bölümü de dahil olmak üzere taşınması yasaktır.

 

3.4- Diğer şartlar

Tedarikçi kalkıştan sonra dahi koltukları yeniden tahsis etme hakkı saklı tutar. Yolcunun seçmiş olduğu koltuk için uygun bulunmaması, farklı koltuğa alınması, seferin iptal edilmesi ya da sefere kabul edilmemesi gibi durumlarda Hepsifly’ın hiçbir sorumluluğu yoktur.

 

SAİR HUSUSLAR

Kullanım Şartları'nda yazılı olmayan hususlarda 1618SY., 6502SY., , 2634SY., IATA, IHA, UFTAA Konvansiyon hükümleri, Sivil Havacılık Kanunu,Havayolu İle Seyahat Eden Yolcuların Haklarına Dair Yönetmelik (Shy-Yolcu) BK., TTK., Türkiye'nin dahil olduğu uluslararası sözleşmeler ve bunlara bağlı olarak çıkartılmış tüzük, yönetmelik, genelge ve tebliğler ile uluslararası kabul gören Frankfurter Tabelle' nin Türkiye'deki tatbik bulan TÜRSAB Kütahya Çizelgesi hükümleri tatbik olunacaktır.

Alıcı, işbu Kullanım Şartları'nın tümünü okuduğunu, anladığını, kabul ettiğini ve kendisi ile ilgili olarak verdiği bilgilerin doğruluğunu onayladığını kabul beyan ve taahhüt eder. İşbu Kullanım Koşulları Türk hukukuna tabi olup, taraflar arasında İşbu Kullanım Koşullarından doğacak ihtilaflarda ve her türlü hukuki işlemde İstanbul (Çağlayan) Merkez Mahkemeleri ve İcra Daireleri yetkilidir.

Web Sitesi'ni kullanarak gösterdiğiniz ilgi ve güven için teşekkür eder, Kullanım Şartlarımızın Alıcı tarafından okunarak kabul edildiğini bilginize sunarız.

Merak Edilenler

01

Uçuşumdaki bagaj hakkım ne kadardır?

02

Bagajımda bulunması yasak olan maddeler nelerdir?

03

PNR kodu nedir, ne işe yarar?

04

Havaalanında nasıl check-in yapabilirim?

05

Online check-in nedir? Nasıl yapabilirim?

06

Biletime nasıl ulaşırım?

07

Faturam ne zaman gelir?

08

Faturam gelmedi, ne yapmalıyım?

09

Satın aldığım uçak biletini iptal edebilir miyim?

10

Satın aldığım uçak biletini nasıl değiştirebilirim?

11

Biletimi başkasına devredebilir miyim? / Biletimde isim değişikliği yapabilir miyim?

12

Ek bagaj, yemek siparişi gibi ek hizmetleri nasıl satın alabilirim?

13

Uçuşlarım için vizeye ihtiyacım var mı?

14

Vizem olmadan vize isteyen bir ülkeye bilet alabilir miyim?

15

Kimlikle seyahat edebileceğim ülkeler var mı?

16

Resmi tatiller hangi günlere denk geliyor?

17

Hava yolu seyahatlerinde yolcu haklarım nelerdir?