Uçak Biletin

Burada

Hepsifly Turizm Seyahat Acentası Belge No: 13238

flight-0
flight-1
flight-2
flight-3

Hepsifly Turizm Seyahat Acentası Belge No: 13238

En Uygun Royal Air Maroc Biletleri Hepsiburada Seyahat'te

Fas'ın ulusal hava yolu olan Royal Air Maroc, ülkenin en büyük hava yolu firmasıdır. 1957'de kurulmuş olan bu hava yolu şirketi, Kazablanka'nın Mohammed V Uluslararası Havalimanı'ndaki bir merkezden faaliyet gösterir. Royal Air Maroc’un odak noktaları; Marrakesh Menara Havalimanı (RAK), Paris Orly Havalimanı (ORY) ve Tangier Ibn Battouta Havalimanı’dır. Bu hava yollarının 53 uçağa sahip olan gelişmiş filosu 94 noktaya uçuşlar düzenlemektedir. Bunlar 15 dahili destinasyon ve Avrupa, Asya, Afrika, Orta Doğu ve Kuzey Amerika'daki 50'den fazla ülkedir. Royal Air Maroc ayrıca 9 ayrı hava yolları ile ortak uçuş anlaşmasına sahiptir.

Check-in İşlemleri

Check-in işlemlerini havalimanından yapmak isteyen yolcular, uçağın kalkışından 2 saat önce, online check-in yapmak isteyen yolcular da uçağın kalkışından 48 saat önce bu işlemleri gerçekleştirebilir. Online olarak yapılacak check-in işlemleri kalkıştan 2 saat önce biterken havalimanında yapılan check-in işlemleri kalkışa 1 saat kala sona erer.

Bagaj Hakkı

Royal Air Maroc, business ve ekonomi sınıfında uçan yolcularına ikişer bagaj hakkı tanırken business sınıf yolcularının bagaj hakkı 32 kilo ve ekonomi sınıfı yolcuların bagaj hakkı 23 kilodur. İki bagaj limitinin yetersiz geldiği yolcular en bagaj talebinde bulunabilir. Ek bagaj talepleri 55 euro, sonraki her ekstra bagaj talebi 150 euro ile ücretlendirilir. Bebekli yolculara ise 10 kilo ekstra bagaj hakkı verilir. Ayrıca uçağa el bagajı ile binmek isteyen yolculara 10 kilo ağırlığında 1 adet el bagajı hakkı sunulur.

Koltuk Seçimi

Sistem tarafından rastgele atanan koltuk yerine kendi seçtiği koltukta seyahat etmek isteyen yolcular, check-in işlemleri esnasında diledikleri koltuğu seçebilir ve bu seçimi yaparken de özel yemek tercihlerini bildirebilirler. Ancak yurt dışına yapılan uçuşlarda koltuk seçimi işlemleri web sitesi üzerinden yapılmalıdır. Koltuk seçim ücretleri koltuk tipi özelinde farklılık gösterir. Bebekle seyahat eden ya da özel tıbbi gereksinimleri olan yolculara ücretsiz koltuk ataması yapılır.

Diz Mesafesi

Business class yolcular için ayrılmış olan geniş kabinlerde masaj özelliği bulunan ve ayrıca yatağa dönüşebilen lüks koltuklar bulunur. Bu lüks koltukların her birinde USB bağlantısı, okuma lambası, elektrik prizi ve 15.3 inç televizyon monitörü yer alır. Uyumak isteyen yolculara özel talep doğrultusunda battaniye ve yastık verilir. Bunun yanında ekonomi sınıfında seyahat eden yolculara konfor kitleri dağıtılır.

Yiyecek-İçecek ve İkramlar

2 saatten kısa süren uçuşlarda business class sınıfı yolculara hafif yemekler sunulur. Bunun yanında uzun süreli uçuşlarda aperitif sunumunun ardından ordövr tabağı, 3 çeşit sıcak yemek ve salata servisi yapılır. Çay ve kahve ikramları da lezzetli hamur işleri eşliğinde verilir. Ekonomi sınıfında seyahat eden yolcuların kısa süren uçuşları için sandviç ve aperitifler dağıtılır. Kıtalar arası uçuş yapan ekonomi sınıfı yolculara 2 çeşit yemek imkânı sunulur.

Biletlendirme Ücreti

Royal Air Maroc uçak bileti fiyatları, yolcunun uçuş tercihleri doğrultusunda şekillenir. Yolcuların uçtuğu sınıf, koltuk seçimi, bagaj hakkı gibi detaylar bilet fiyatlarını büyük oranda belirler. Royal Air Maroc, uçak biletlerinin fiyatlandırmasını diğer firmalardan bağımsız olarak kendi hizmet politikalarına göre yapar ve yolcularına ayrıcalıklar sunar. Süre olarak farklı seçenekler sunan aktarmalı ya da direkt uçuşlar fiyat farklılıklarına da neden olur. Yolcular bilet tercihinde bulunurken konforlarını ön planda tutar ve buna göre sınıf seçimi yapar. Koltuk seçim opsiyonu, otomatik olarak verilen koltuklarda yolculuk yapmak istemeyen yolculara kendi seçtikleri koltuklarda seyahat etme ayrıcalığı sunar. Koltuk seçimini yanında bagaj kapasitesini de yetersiz bulan yolcular ek bagaj hizmetlerinden faydalanabilir. Tüm bu ek hizmetlerin ücretlendirmesi bilet fiyatına dahil edilmekte ve yolcuların beklentileri doğrultusunda bir seyahat etme deneyimi yaşaması sağlanmaktadır.

Uçulan Ülke Sayısı

Royal Air Maroc 5 kıtada birçok farklı destinasyona uçar. 55 adet uçak kapasitesine sahip olan ve kaliteli hizmet ilkesine göre hareket eden Royal Air Maroc’un filosunda gelişmiş uçak modelleri bulunur. Yolcu taşımacılığında iyi hizmet sunan Royal Air Maroc kargo taşımacılığı hizmeti de verir. Uluslararası uçuşlarda Royal Air Maroc’un Barcelona, Bordeaux, Brüksel, Düsseldorf, Frankfurt, İsviçre, Fransa, Lizbon, Londra, Madrid, Roma, İtalya ve İspanya noktalarına uçuşları bulunur.

Uçulan Şehir Sayısı

Royal Air Maroc’un İstanbul, İzmir, Ankara, Antalya, Trabzon, Adana, Samsun, Van, Paris, Gaziantep, Bodrum, Ordu, Diyarbakır, Erzurum, Dalaman ve Hatay noktalarına uçuşları bulunur.

Sıkça Sorulan Sorular

Ödül millerle statü milleri arasındaki fark nedir?

Statü milleri, sadece Royal Air Maroc ve tek dünya ortakları tarafından bir takvim yılı boyunca (1 Ocak- 31 Aralık) gerçekleştirilen uçuşlarda biriken ve kart seviyesini (Mavi, Gümüş, Altın ve Platin) belirleyen millere karşılık gelir. Ödül milleri uçak bileti, yükseltme, fazla bagaj veya diğer ödüller karşılığında kullanılabilecek toplam mil sayısına karşılık gelir.

Royal Air Maroc neden daha ileri bir tarih önermeden uçuşu iptal eder?

Royal Air Maroc, görünürlük eksikliği ile birlikte düzenleyici kısıtlamalarla karşı karşıya olmanız durumunda alternatif / daha sonraki bir tarih sunmaz. Gelecekteki seyahat planlarıyla ilgili belirsizlik durumunda, Royal Air Maroc müşterilere kupon karşılığında biletin iadesini sunar. Bu fiş, ihraç tarihinden itibaren 12 ay boyunca geçerlidir ve fiş kullanılmazsa son kullanma tarihinden sonra nakit olarak kullanılabilir.

İptal edilen uçuşlarda para iadesi yapılır mı?

Kalkış tarihini ve varış noktasını serbestçe ve sınırsız olarak değiştirme imkanı sunulur. Bunun yanında orijinal rezervasyon sınıfı mevcut değilse ücret farkı geçerli olabilir.

Kullanılmayan biletler iade edilir mi?

Royal Air Maroc, seyahatlerinizi huzurlu ve gönül rahatlığıyla planlamanıza yardımcı olmak için daha fazla esneklik getirerek olağanüstü önlemler alır. Kalkış tarihini ve varış noktasını kalkıştan önce ceza almadan, mümkün olduğunca çok kez, serbestçe değiştirebilirsiniz. Bunun yanında varış, çıkış tarihi veya seyahat tarihinde kısıtlama yoktur. Orijinal rezervasyon sınıfı mevcut değilse ücret farkı geçerli olabilir.

Royal Air Maroc tarafından alınan özel önlemlerden etkilenen biletler nelerdir?

Tüm biletler çıkış tarihi, fiyatı veya varış noktası ne olursa olsun tamamen esnektir. Artık kalkış tarihini ve varış noktasını kalkıştan önce ceza olmadan mümkün olduğunca çok kez, serbestçe değiştirebilirsiniz. Varış, çıkış tarihi veya seyahat tarihinde kısıtlama yoktur. Orijinal rezervasyon sınıfı mevcut değilse ücret farkı geçerli olabilir. Bu değişiklik hemen yürürlüğe girer ve hem önceden düzenlenmiş biletler hem de yeni biletlerle ilgilidir. İç hat uçuşları tez önlemlerinden muaftır.

PCR ve serolojik testler uçuştan 48 saat önce mi yapılmalıdır?

Fas'a geri dönmek için, yolcunun teste girme tarihinden itibaren 72 saat içinde negatif PCR testi sunması gerekir. 11 yaşın altındaki yolcular bu gereklilikten muaftır. Yolcular, semptom durumunda varışta klinik muayeneden geçebilirler.

Yolcu havaalanına vardığında ne yapmalı?

Check-in yapmak için bagajınız yoksa, sadece el bagajınız varsa biniş kartınızda belirtilen tarihten önce doğrudan güvenlik kontrol noktasına ve ardından biniş kapısına gidebilirsiniz. Check-in yapmak için bagajınız varsa uçuşunuzun son check-in tarihinden önce Royal Air Maroc check-in masasına gitmelisiniz. Bagajınız etiketlenecek ve uçuşa kabul edilecektir. Böylelikle doğruca kalkış güvenlik kontrollerine gidebilirsiniz.

Havalimanlarında ve kabinlerde hangi güvenlik önlemleri uygulanmaktadır?

Uçuşlar, tüm yolcuların güvenliklerini garanti altına almak için konulan yeni sağlık önlemlerine tabidir. Havalimanına girişte ve yolculuk esnasında uçakta yüz maskesi takılması artık zorunludur. Yolcuların ve personelin kullandığı alanlar düzenli olarak dezenfekte edilmektedir. Havalimanı girişinde ve uçuşların varışında temassız vücut ısısı kontrolü yapılır. Ayrıca müşteri güzergahı boyunca hidro alkollü jel dağıtıcılar mevcuttur.

Online check-in nasıl yapılır?

Uçuşunuzdan 48 saat önce online check-in yapabilirsiniz. Check-in işlemi planlanan uçuş kalkış saatinden 2 saat önce kapanır. Uçuşunuzun kalkışından sonraki 24 saat içinde planlanmışsa dönüş uçuşunuz için de check-in yapabilirsiniz. Online check‑in için işlem yapılacak yolcuların soyadları ve e-biletteki PNR referansları gerekir. Bu bilgiler girildikten sonra işlem yapılmak istenen yolcular seçilmelidir. Ardından koltuk değiştirme işlemi gerekliyse yapılabilir. Ancak operasyonel nedenlerle kalkış öncesinde ya da uçakta koltuk değişimi gerekebilir. Bu durumda koltuk seçimi için ek ödeme yapan yolcular iade hakkı kazanır. Bu işlemlerin ardından check-in tamamlandığında uçuş grubundaki her yolcu için e-biniş kartı tanzim edilir.

Rezervasyon tamamlandıktan sonra seyahat bilgileri online olarak değiştirilebilir mi?

Uçuş öncesinde rezervasyonda çeşitli değişiklikler yapmak ve ekstra hizmet eklemek için rezervasyon yönetim hizmeti kullanılabilir. Royal Air Maroc rezervasyonlarında uçuş tarihi ya da saati, gidiş ya da varış noktası, kabin sınıfı değiştirme, seyahat programı parçalarını iptal etme gibi değişiklikler yapılabilir. Bunun yanında koltuk seçimi, sık uçan yolcu numarası ekleme, özel yemek tercihi, özel şoför rezervasyonu yapma, iletişim bilgileri ekleme ya da değiştirme işlemleri de yapılabilir.

Ekonomi sınıfı uçuş ayrıcalıkları nelerdir?

İki buçuk saatten fazla süren uçuşlarda ücretsiz yemek servisi yapılır. Daha kısa uçuşlar için sıcak atıştırmalık sunulur. Royal Air Maroc filosu yeni tasarım deri koltuklarında konforlu bir yolculuk deneyimi yaşatır. Bunun yanında çok çeşitli uluslararası gazete ve dergiler sunar. Konforunuzu artırmak için Royal Air Maroc, ekonomi sınıfında uzun mesafeli seyahat eden müşterilerine bir yastık, battaniye ve seyahat kiti sunmaktadır.

Tüm yolcular Endülüs müziği, klasik Arap müziği, Faslı sanatçılar, klasik müzik, uluslararası hitler, caz ve rahatlama dahil olmak üzere 150 Urban Label albümünden oluşan bir seçkiyi 8.9 inç ile deneyimleyebilir. Royal Air Maroc, uçuşunuz sırasında düzenli olarak güncellenen menülerden iki öğün yemek sunmaktadır. Size bir başlangıç, ardından seçilen sıcak bir yemek ve bir tatlıdan oluşan öğle ve akşam yemeği sunar. Yemeğin sonunda kabin ekibi size kahve ve çay ikram eder. Özel gereksinimleri olan yolcuların tıbbi gereksinimlerine veya yemek tercihlerine göre dengeli yemekler de sunulur. Ancak bu yemeklerin hazırlanması için önceden rezervasyon yapılmalıdır.

Business class uçuş ayrıcalıkları nelerdir?

Fas mutfak kültürünün en iyisi olan lezzetli yemekler business class yolculara sunulur. Koltuklar uçuş sırasında tam rahatlamanız için özel olarak tasarlanmış bazı özelliklere sahiptir. Böylelikle konfor dolu bir yolculuk deneyimi yaşayabilirsiniz. İsteğe bağlı video ile 45'ten fazla program ve 150'den fazla müzik albümünden oluşan bir seçkinin keyfini de çıkarabilirsiniz.

Kabin ekibi tarafından sıcak bir şekilde karşılandıktan sonra deri koltuğunuza yerleşebilir ve karşılama içeceğinin tadını çıkarabilirsiniz. Seyahatinizi keyifli hale getirmek için her koltuk bir yastık, battaniye ile donatılır. Koltuklar, uçuş sırasında tam rahatlamanız için özel olarak tasarlanmış belirli özelliklere sahiptir. Bu koltuklar yatak konumuna ayarlanabilir. Uçuş boyunca istediğiniz zaman deneyebileceğiniz bir masaj işlevi de vardır.

Çok çeşitli gazete ve dergilerin yanı sıra isteğe bağlı video ile güncel ve klasik Hollywood filmleri, Arap filmleri, belgeseller ve TV dizileri ile 45'in üzerinde programın keyfini çıkarabilirsiniz. Her koltukta bulunan 15.3 inç ekranlarda sunulan birçok oyunda oynamak veya harika zaman geçirmek için çeşitli müziklerden meydana gelen, 150 albümden oluşan bir seçki vardır.

Evcil hayvanla seyahat etme koşulları nelerdir?

Evcil hayvanınızla kabinde seyahat etmek istediğinizde belirli şartları yerine getirmelisiniz. Bu şartları yerine getirdiğinizde kedi, köpek ya da kuşunuzla seyahat edebilirsiniz. Seyahat rezervasyonu yaparken evcil hayvanınızla seyahat etmek istediğinizi belirtmelisiniz. Evcil hayvanınızı taşıyan çantanın 5 kilo olması gerekir. Evcil hayvanın sağlık ve aşı kartlarının da tam olması şarttır.

Evcil hayvanlara ambarda izin verilmesi için hayvanın büyüklüğüne uygun, tamamen güvenli bir kaba yerleştirilmesi gerekir. Ayrıca sahibinin adını ve adresini içeren bir bagaj etiketi olmalıdır. Yolcu, seyahat rezervasyonu yaparken hayvanın seyahat edeceğini belirtmelidir. Kabul edilmesi halinde yemeğiyle birlikte kasasında seyahat eden hayvan, yolcunun bagaj hakkına dahil edilmez. Yolcunun geçerli ücreti ödemesi gerekecektir.

Kısmen gören, işitme güçlüğü çeken veya bedensel engeli bulunan yolculara refakat eden servis köpekleri ile kasaları ve mamaları, taşıyıcı yönetmeliği uyarınca ekstra olarak ücretsiz şekilde taşınır.

Çocuklarla yolculuk şartları nelerdir?

Magic universe, 0-12 yaş arası çocuklar için sunulan bir hizmettir. Royal Air Maroc, her yaştan çocuğu mutlu etmek için her şeyi düşünen bir hizmet sunar. Oyuncaklar ve oyunlar çocuklarınızın uçuş sırasında rahatlamasına yardımcı olacaktır.

Refakatsiz çocuklar için bilgi sayfası ve feragatnamenin refakatsiz çocuğa eşlik eden kişi tarafından doldurulması gerekir. Check-in işleminden sonra Royal Air Maroc hostesleri refakatsiz çocuk yolcu ile ilgilenir.

Uçakta hangi kişisel elektronik cihazlar kullanılabilir?

Royal Air Maroc uçaklarında birçok elektronik cihaz kullanılabilir. Bu cihazlar; dijital ses ya da MP3 çalarlar, elektrikli saat, elektrikli tıraş makineleri, kalp pilleri, işitme cihazları, diğer kişisel tıbbi cihazlar olarak sıralanabilir. Bunun yanında yalnızca uçak modunda olmak şartıyla cep telefonu, e-okuyucular, tabletler, Bluetooth cihazlar, elektronik oyunlar da kullanılabilir. Kalkıştan birkaç dakika sonra kabin personeli uçak modunu ne zaman kapatabileceğiniz hakkında bilgi sunar.

Bunun yanında yalnızca uçuş sırasında dizüstü ve laptop bilgisayarlar, taşınabilir DVD oynatıcılar kullanılabilir. Uçuş esnasında kullanımına izin verilmeyen cihazlar da AM/FM radyolar, taşınabilir TV setleri, VHF tarayıcı alıcıları, el telsizleri, uzaktan kumandalı oyuncaklar, iki yönlü aktarıcılar ve GPS sistemleridir.

Bebekle seyahatlere ek bagaj hakkı sunulur mu?

Bebek bagaj hakkı, parça ve ağırlık konseptine göre farklılık gösterir. Ağırlık konseptinde bebekler 10 kiloya kadar bagaj hakkında sahiptir ve bu hak bebek bilet fiyatına dahildir. Bunun yanında parça konseptinde bebek biletleri, kabin sınıfından bağımsız olarak 1 parça bagaj içerir. Bu parçanın boyutları 150 cm’i ve ağırlığı 23 kiloyu geçmemelidir. Kabin bagajında ise herhangi bir kabin sınıfında, yanında bebeğiyle seyahat eden yolcular, bebek maması ve bebeğin bakımı için gerekli olan diğer eşyaları muhafaza eden 1 adet el çantası taşıyabilir. Bu çantanın ağırlığı 5 kiloyu aşmamalıdır.

Engelli yolcular için ek bagaj hakkı var mı?

Özel durumu olan yolculara ücretsiz olarak belirli ek bagaj hakkı tanınır. Ancak tekerlekli sandalye kullanan yolcular, tamamen katlanabilen bir sandalye ile seyahat edebilirler. Bunun yanında pille çalışan tekerlekli sandalye kullanan yolcuların seyahat öncesi Royal Air Maroc bürolarına başvurmaları gerekebilir. Görme ve duyma engelli yolcuların yardımcı köpekleri özel taşıma kutularında bagajda gidebilir.

Merak Edilenler

01

Uçuşumdaki bagaj hakkım ne kadardır?

02

Bagajımda bulunması yasak olan maddeler nelerdir?

03

PNR kodu nedir, ne işe yarar?

04

Havaalanında nasıl check-in yapabilirim?

05

Online check-in nedir? Nasıl yapabilirim?

06

Biletime nasıl ulaşırım?

07

Faturam ne zaman gelir?

08

Faturam gelmedi, ne yapmalıyım?

09

Satın aldığım uçak biletini iptal edebilir miyim?

10

Satın aldığım uçak biletini nasıl değiştirebilirim?

11

Biletimi başkasına devredebilir miyim? / Biletimde isim değişikliği yapabilir miyim?

12

Ek bagaj, yemek siparişi gibi ek hizmetleri nasıl satın alabilirim?

13

Uçuşlarım için vizeye ihtiyacım var mı?

14

Vizem olmadan vize isteyen bir ülkeye bilet alabilir miyim?

15

Kimlikle seyahat edebileceğim ülkeler var mı?

16

Resmi tatiller hangi günlere denk geliyor?

17

Hava yolu seyahatlerinde yolcu haklarım nelerdir?

Aklınıza takılan bir soru mu var?

Çağrı Merkezimizi ara

0850 252 40 01


Aklınıza takılan bir soru mu var?

Çağrı Merkezimizi ara

0850 252 40 01

Yurt İçi Uçuşlar

Yurt Dışı Uçuşlar


https://images.hepsiburada.net/hepsifly/fly/fly/d/e-7ddb1a28-71b5-454a-b52a-d186c649a671.webphttps://images.hepsiburada.net/hepsifly/fly/fly/d/e-e79a8fff-7c22-471f-9bd5-fea5cce1ed54.webphttps://images.hepsiburada.net/hepsifly/fly/fly/d/e-31325c2f-1e5d-4bec-a7ce-95107b344638.webphttps://images.hepsiburada.net/hepsifly/fly/fly/d/e-8ea4a557-abe1-4e65-bebe-18d4922147ed.webp
Hepsiburada
hepsijet.svg
hepsiburada_market.png
hepsipay.svg
hepsiglobal.svg
https://images.hepsiburada.net/hepsifly/fly/fly/d/e-153bb5fc-60ac-475b-b7ad-aef0c00150a3.webphttps://images.hepsiburada.net/hepsifly/fly/fly/d/e-a62bf53d-f5da-458e-91c4-a8cda9adbf0b.webphttps://images.hepsiburada.net/hepsifly/fly/fly/d/e-04b65d82-13cb-4c02-9a31-2445223430f9.webphttps://images.hepsiburada.net/hepsifly/fly/fly/d/e-1f357460-6694-4bc4-b23c-dc681de97979.webphttps://images.hepsiburada.net/hepsifly/fly/fly/d/e-8ebc3812-2d33-4e8b-85a7-48e6536f917b.webphttps://images.hepsiburada.net/hepsifly/fly/fly/d/e-04b24cb1-8308-4349-8c3f-adcc64dd2888.webphttps://images.hepsiburada.net/hepsifly/fly/fly/d/e-f8f54c6c-7d09-49d7-ae50-90f842daf455.webphttps://images.hepsiburada.net/hepsifly/fly/fly/d/e-4029e21c-6d00-4705-a73e-d476563fe7c7.webphttps://images.hepsiburada.net/hepsifly/fly/fly/d/e-6dfbc935-6a31-4b4a-9ff8-a49012d3c9a9.webphttps://images.hepsiburada.net/hepsifly/fly/fly/d/e-63bcf082-0a43-4b80-a0b3-981a4dbb0168.webphttps://images.hepsiburada.net/hepsifly/fly/fly/d/e-f53a635d-1fdf-429b-970c-683bd0a42e9e.webphttps://images.hepsiburada.net/hepsifly/fly/fly/d/e-b25b7950-d1dc-469f-9031-9905af2e79f5.webp

Her şey ayağına gelsin! © Copyright 1998 - 2023 D-MARKET Elektronik Hizmetler Tic. A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

etbis
iata

hepsiburadaseyahat.com üzerinden satın alınan uçak biletleri ile ilgili rezervasyon, biletleme, iptal ve değişiklik işlemleri Akdeniz Pe-Tur Turizm Seyahat Acentası ve Ticaret A.Ş. (IATA Kodu: 8822861) tarafından gerçekleştirilmektedir.

iata

hepsiburadaseyahat.com üzerinde yapılan uçak bileti işlemlerini gerçekleştiren D-Market Elektronik Hizmetler ve Ticaret A.Ş., Hepsifly seyahat acentası unvanı ve 13238 belge numarası ile TÜRSAB'a kayıtlı A Grubu Seyahat Acentası olup 1618 sayılı Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu'na tabi olarak hizmet sunmaktadır.

etbis